Policyjne ćwiczenia podzielono na dwa etapy. Pierwszy odbył się 2 października i polegał na uruchomieniu właściwych zespołów, służb, inspekcji i straży realizujących zadania w zakresie koordynacji działań w przypadkach zaistniałych sytuacji kryzysowych. Drugi etap ćwiczeń rozpoczął się 3 października i był kontynuacją działań podjętych dzień wcześniej. Działania praktyczne zakładały atak grupy terrorystycznej i wzięcie pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Nowym Sączu jako zakładników.
Tej trudnej sytuacji towarzyszyły dodatkowo nieprzewidziane zdarzenia, typu pożar budynku i katastrofa helikoptera, co spowodowało konieczność natychmiastowej ewakuacji osób poszkodowanych, jak również znajdujących się w rejonie bezpośredniego zagrożenia.
Realizowane epizody dotyczyły działań mających na celu neutralizację zagrożenia terrorystycznego, w tym odbijanie zakładników przez policjantów Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Krakowa oraz Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.
Ponadto w trakcie epizodów realizowano działania w zakresie prowadzenia akcji ratowniczej w przypadku katastrofy lotniczej, poszukiwania osób i zagrożenia epidemiologicznego z udziałem sądeckiej, gorlickiej i krakowskiej Policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego wraz ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Sądeckiego, psychologów z Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu, Inspekcji Weterynaryjnej, Sanitarnej, a także formacji obrony cywilnej.
Równolegle w trakcie prowadzonych działań, Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu ćwiczyła działania pościgowo-blokadowe na terenie miasta i powiatu nowosądeckiego.
We wspólnych ćwiczeniach brali udział: prezydent miasta, przedstawiciele Wydziału Spraw Obronnych w Departamencie Ratownictwa i Ochrony Ludności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, Wydziału Mobilizacyjnego i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie, Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz komendanci PSP, Policji, Straży Granicznej, kierownictwo służb, inspekcji i straży właściwych dla terenu miasta Nowego Sącza.
Obecnie wspólne działania służb są oceniane a we wnioskach zostaną określone propozycje mające na celu ulepszenie procedur i działań w przyszłości.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!