Polki pójdą na emerytury w wieku 53 lat, a Polacy 58? Kto zapracuje na świadczenia i opiekę zdrowotną? [25.02.20]

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Kolejna propozycja "pod obecnych wyborców" ma pomóc Andrzejowi Dudzie pokonać Małgorzatę Kidawę Błońską, kandydatkę Koalicji Obywatelskiej oraz pozostałych kandydatów w majowych wyborach prezydenckich. Szymon Starnawski /Polska Press
35 lat pracy i 35 lat emerytury – tak niebawem może wyglądać życie niejednej Polki. Prezydent Andrzej Duda chce, by każda kobieta nad Wisłą mogła przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, wliczając w to urlopy macierzyńskie. U mężczyzn staż uprawniający do odejścia z pracy miałby być o pięć lat dłuższy. Obietnica ta ma dać Dudzie zwycięstwo w majowych wyborach prezydenckich.

Prezydent może liczyć na poparcie związków zawodowych oraz tysięcy Polek i Polaków w wieku przedemerytalnym. Eksperci ostrzegają jednak, że rozwiązanie to pogłębi problemy na rynku pracy: w ciągu roku może zniknąć nawet 400 tys. wartościowych pracowników, których nie ma kto zastąpić. Co w tej sytuacji zrobią firmy, którym zawdzięczamy wzrost gospodarczy i rosnące wpływy do budżetu?

WIDEO: Trzy Szybkie

Ponieważ wiele Polek zaczęło przed laty karierę zawodową w wieku 18 lat (a nawet wcześniej), jest wysoce prawdopodobne, że na garnuszku ZUS będziemy mieli wkrótce panie 53-letnie – z perspektywą 35-letniego życia na emeryturze. W przypadku mężczyzn – do pięćdziesięciokilkuletnich górników-emerytów dołączyć mogą wkrótce ich rówieśnicy - przedstawiciele innych fachów, zwłaszcza fizycznych; tu potencjalny okres życia na emeryturze jest znacząco krótszy (ok. 25 lat) z uwagi na zdecydowanie krótsze życie mężczyzn.

Skuteczne w wyborach, lecz szkodliwe dla gospodarki

Z danych GUS wynika, że pracowników (pań i panów) spełniających proponowane przez prezydenta i związki kryterium stażowe jest obecnie ponad 400 tys. To potężna armia wyborców – w większości mocno zainteresowanych propozycją prezydenta Dudy i gotowych go z tego powodu poprzeć w majowej elekcji. Ludzie ci uważają emerytury stażowe za sprawiedliwsze od obecnie obowiązującego systemu – i mają sporo racji.

Dzisiaj osoby zaczynające kariery zawodowe późno, np. w wieku 26 lat, mają prawo przejść na emerytury w tym samym wieku, co ci, którzy pracują od szesnastego, bądź osiemnastego roku życia (kobiety w wieku 60 lat, mężczyźni – 65). Nakłada się na to sporo wyjątków i przywilejów, np. wspomnianych górników oraz mundurowych, prokuratorów, sędziów.

W efekcie przeciętny Polak pracuje tylko 33 lata, a przeciętna Polka – 30 (dla porównania: Szwed - 42 lata, a Czech – 36). Proponowany przez prezydenta i związki zawodowe próg (35 i 40 lat) na pierwszy rzut oka nie stanowiłby więc żadnego wyłomu w systemie. W rzeczywistości jednak byłby jednak kolejnym ciosem wymierzonym przez rząd polskiej gospodarce – a ściślej: rynkowi pracy.

W większości krajów Europy wiek emerytalny pań i panów jest identyczny i wynosi 67 lat, a w Holandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii trwa nawet jego podwyższanie. Na początku mijającej dekady rząd PO i PSL też zaczął zrównywać i podnosić wiek emerytalny do 67 lat (u pań miało to trwać aż 40 lat), ale PiS, po dojściu do władzy w 2015 r., skasował tę reformę, przywracając poprzedni wiek: 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Warto przypomnieć, że to rozwiązanie wprowadzono w Polsce tuż po II wojnie światowej, gdy przeciętny Polak żył mniej niż 55 lat, a przeciętna Polka 61; dziś jest to odpowiednio – 74 (19 lat więcej) i 82 (21 lat więcej!)…

Obniżenie wieku było spełnieniem wyborczej obietnicy Andrzeja Dudy – w dużej mierze dzięki niej kandydat PiS wygrał w 2015 r. z ówczesnym prezydentem Bronisławem Komorowskim. Był to krok w Europie niespotykany i na dłuższą metę bardzo groźny dla gospodarki, ale z punktu widzenia taktyki wyborczej okazał się mistrzowski: ludzie w wieku okołoemerytalnym, zagrożeni w poprzednich latach bezrobociem, poczuli się bezpieczniej. I są do dziś wdzięczni Dudzie – oraz PiS.

Teraz sztab Dudy chce najwyraźniej powtórzyć ów manewr przy okazji reelekcji – nie przejmując się w ogóle sytuacją na polskim rynku pracy, która w coraz większym stopniu uderza w gospodarkę.

O 400 tysięcy pracowników mniej. I nie ma ich kto zastąpić

Głównym problemem pracodawców w Polsce jest od trzech lat brak pracowników. Dotyczy on właściwie wszystkich sektorów i branż, odnosi się zarówno do robotników, jak i specjalistów czy menedżerów. Już teraz nie obsadzone pozostaje co trzecie stanowisko informatyka oraz inżyniera w przemyśle (w branży motoryzacyjnej niedobory sięgają 40 proc.) oraz co czwarte stanowisko logistyka. W usługach medycznych i opiece deficyt przekroczył także 25 proc. ogółu stanowisk. W energetyce i budownictwie – 20 procent.

Część wykonawców prostych i powtarzalnych prac fizycznych można w miarę szybko zastąpić automatami i robotami lub imigrantami (pod warunkiem zasadniczych uproszczeń i ułatwień w przepisach i procedurach dotyczących zatrudnienia cudzoziemców), w niektórych branżach, zwłaszcza w usługach, jest to jednak bardzo trudne. Największym zagrożeniem dla naszej gospodarki jest jednak brak wysokiej klasy specjalistów i menedżerów w innowacyjnych branżach.

W zgodnej opinii ekspertów, do owego deficytu walnie przyczyniło się właśnie obniżenie wieku emerytalnego przez PiS. Wprawdzie rząd podkreślał, że nowy-stary wiek to tylko przywilej, a nie coś, z czego koniecznie trzeba skorzystać. Ba, radził, by kierować się tutaj zdrowym rozsądkiem, zgodnie z zasadą „im dłużej pracujesz, tym więcej otrzymasz”. W praktyce okazało się jednak, że uprawnieni masowo przeszli na garnuszek ZUS. Dotyczy to zwłaszcza 60-letnich kobiet.

Wedle ZUS, w 2010 r. na emeryturę przeszło 92,3 tys. Polek i Polaków, w 2011 – 102,5 tys., w 2012 – 120 tys., w 2013 – 104,4 tys., w 2014 – 158,2 tys., w 2015 – 224,4 tys., w 2016 – 229,4 tys., natomiast po obniżeniu wieku emerytalnego: w 2017 – 417 tys. i w 2018 – 355 tys. W pierwszym półroczu 2019 r. przybyło kolejnych 133 tys. emerytów. Czyli w pełne trzy lata będzie to – najpewniej - ponad milion. Większość to kobiety.

Dane te – oraz wstępne badania opinii zainteresowanych - sugerują, że po wprowadzeniu emerytur stażowych liczba młodych emerytów lawinowo wzrośnie. Nakłada się to na coraz bardziej dramatyczną sytuację demograficzną: w 2020 r. ustawowy wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) osiągnie ponad 700 tys. Polek i Polaków, natomiast w dorosłość wkroczy zaledwie 360 tys. Nie ma więc mowy o zastępowaniu w pracy jednego pokolenia przez drugie: deficyt przekracza 300 tys. osób rocznie! Emerytury stażowe pogłębią ten problem.

Wedle wyliczeń organizacji pracodawców, do 2025 roku polskiej gospodarce zabraknie co najmniej 1,5 mln pracowników. Jeśli PiS przyjmie rozwiązanie Andrzeja Dudy – będzie to ponad 2,5 mln. Pojawia się pytanie: kto zapracuje na świadczenia milionów emerytów oraz ich opiekę zdrowotną i socjalną, która przy wydłużającym się życiu wymaga znacząco wyższych nakładów. Pytanie to dotyczy zwłaszcza Polek, które postanowią na garnuszku ZUS przeżyć 35 i więcej lat, czyli tyle samo, ile wcześniej pracowały.

Na dniach ZUS ma przedstawić analizy dotyczące proponowanej regulacji.

Kto skorzysta, ten straci i będzie musiał wyżyć za tysiąc złotych

Z danych GUS wynika, że 12 proc. Polek dostało w tym roku emeryturę poniżej minimalnej. Lawinowo, w tempie ponad 30 proc. rocznie, przybywa tzw. groszowych emerytek – rekordzistka dostaje 4 grosze miesięcznie, czyli 300 razy mniej niż kosztuje obsługa jej konta w ZUS; osób takich jest już prawie ćwierć miliona! Ponad 60 proc. Polek dostaje poniżej 2 tys. zł brutto, czyli 1680 zł na rękę. Ponad 3 tys. zł na rękę otrzymuje z ZUS zaledwie 5 proc. nowych emerytek. U mężczyzn jest to 30 procent.

Oficjalne prognozy ZUS pokazują, że świadczenia kolejnych pokoleń emerytów będą, mimo waloryzacji, relatywnie niższe niż dziś. Są podstawowe dwa powody: będziemy najpewniej żyli coraz dłużej, zaś w gronie ubezpieczonych stale przybywa tych, którzy nie pracowali przed 1999 rokiem (kiedy przeprowadzono reformę), a więc nie mają wypracowanego i naliczonego tzw. kapitału początkowego.

Pokolenie obecnych 50-latków ma w większości na swych kontach w ZUS, oprócz składek gromadzonych po zmianie systemu w 1999 r., także kapitał początkowy z tytułu wcześniejszej pracy. Kwoty te są różne, zależne od tego, ile i jak długo ktoś wcześniej zarabiał. W przypadku 50-letniej kobiety zarabiającej od 20 roku życia średnią krajową może to być jakieś 200 tys. zł ekstra. To dużo, zważywszy, że osoba zarabiająca przez 35 lat kariery zawodowej równowartość obecnych 4 tys. zł brutto, czyli dość sporo, odłoży przez cały ten czas na koncie w ZUS niespełna 350 tys. zł. Owo 350 tys. plus 200 tys. zł (kapitał początkowy) podzielone przez 253 (liczba pozostałych miesięcy życia) da jej w wieku 60 lat dość przyzwoite świadczenie – w wysokości 2,2 tys. zł. Jeśli taka osoba zdecyduje się popracować o dwa lata dłużej, jej emerytura wzrośnie do 2,8 tys. zł.

Tymczasem Polka mająca dziś 40 lat lub mniej nie zgromadziła na koncie w ZUS kapitału początkowego (bo mało która pracowała przed rokiem 1999), czyli owych – średnio – 200 tys. zł. Cały jej kapitał to wyłącznie składki gromadzone w toku kariery zawodowej. Jeśli zarabia ok. 4 tys. zł, to w wieku 60 lat będzie miała tylko 350 tys. zł, które ZUS podzieli przez 253 (lub więcej, jeśli statystyczne trwanie życia w Polsce się wydłuży), co da niespełna 1,4 tys. zł brutto, czyli niecałe 1200 zł na rękę.

A mówimy tu o kobiecie zarabiającej przez większość życia w okolicach średniej krajowej. 70 proc. pań w Polsce zarabia mniej i nie płaci składek przez 35 lat średnio przez 30.

ZUS wskazuje, że dzisiaj tzw. stopa zastąpienia, czyli relacja między wysokością emerytury a dotychczasowymi zarobkami, jest w Polsce przyzwoita i przekracza 50 proc. Ale w perspektywie 20 lat (interesującej dla obecnych 40-latek) ma spaść do ok. 30 proc. A może nawet poniżej 25 proc. Propozycja prezydenta Dudy znacząco zwiększa prawdopodobieństwo spełnienia takiej czarnej wizji.

W obecnym systemie jedynym sposobem na uchronienie się przed totalna nędzą na starość jest wydłużenie okresu aktywności zawodowej, bez oglądania się na obniżony wiek emerytalny. Oraz gromadzenie dodatkowych oszczędności, nie tylko w bardzo korzystnym dla pracowników systemie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), który właśnie wystartował, ale też w innych formach.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Polki pójdą na emerytury w wieku 53 lat, a Polacy 58? Kto zapracuje na świadczenia i opiekę zdrowotną? [25.02.20] - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2,217

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
25 lutego, 10:05, petriota:

kalkulacja wziela gore nie czlowiek daja tym co głosów duzo z tego maja emerytow rencistów 9milionow 500plus miliony gornicy troche jest ale tu sila bo kilofy i na warszawke a my 400tys i kobieta decyzji nie podjela bo prezes nie dal zgody.Moglismy do gorników z prosbą o wsparcie isc.A swoja droga ciekawe jak zachowa sie drugi Duda ten z solidarnośći czy powtórka z 2015roku.Ale mysle ze te kalkulacje moga zle sie skończyc dla prezydenta pisu i z reka w nocniku po drugiej turze sie obudzi.A nam pozostaje oddac głos na Pana Kamysza bo tylko on narazie ze zwiazkami opzz zlozyli w sejmie projekt wczesniejszych emerytur ktory pewno pis odrzuci ale z czystym sumieniem ja i moi znajomi zaglosujemy

25 lutego, 10:45, Gość:

Kamysz też może naobiecywać przed wyborami,tak jak Duda

25 lutego, 11:26, patriota:

projekt zlozony nawet gry nie zostanie prezydentem to gdyby sejm chcial to ustawe przyjmie tylko nie chce bo kasa pusta rozdali a wieksza ilosc glosow emeryci rencisci 500plus sluzby mundurowe i inni

25 lutego, 11:30, Gość:

Ale duda też "chciał" i co

25 lutego, 12:13, patriota:

gdyby Duda chcial to zlozyl by projekt prezdencki a co by zrobil sejm to juz inna sprawa Kamysz z opzz zlozyli

25 lutego, 17:38, Gość:

Kamysz miał swoje 5 minut co zrobił 67 lat zapiepszania

no i słusznie a kto ma na ciebie pracować jak ZUS świeci pustkami ?Potem dadzą ci emeryturę w wieku 60 lat i będziesz płakał że nie masz za co żyć lub i tak będziesz zmuszony pracować dłużej by przeżyć.

G
Gość

Jak będzie brakowało naszych głosów to wtedy nas DOJRZĄ

G
Gość

No i przejdzie na emeryturę a jak zobaczy jej wysokość to pobiegnie ponownie do pracodawcy i poprosi by przyjął do pracy bo z emerytury nie idzie wyżyć

G
Gość
25 lutego, 10:05, petriota:

kalkulacja wziela gore nie czlowiek daja tym co głosów duzo z tego maja emerytow rencistów 9milionow 500plus miliony gornicy troche jest ale tu sila bo kilofy i na warszawke a my 400tys i kobieta decyzji nie podjela bo prezes nie dal zgody.Moglismy do gorników z prosbą o wsparcie isc.A swoja droga ciekawe jak zachowa sie drugi Duda ten z solidarnośći czy powtórka z 2015roku.Ale mysle ze te kalkulacje moga zle sie skończyc dla prezydenta pisu i z reka w nocniku po drugiej turze sie obudzi.A nam pozostaje oddac głos na Pana Kamysza bo tylko on narazie ze zwiazkami opzz zlozyli w sejmie projekt wczesniejszych emerytur ktory pewno pis odrzuci ale z czystym sumieniem ja i moi znajomi zaglosujemy

25 lutego, 10:45, Gość:

Kamysz też może naobiecywać przed wyborami,tak jak Duda

25 lutego, 11:26, patriota:

projekt zlozony nawet gry nie zostanie prezydentem to gdyby sejm chcial to ustawe przyjmie tylko nie chce bo kasa pusta rozdali a wieksza ilosc glosow emeryci rencisci 500plus sluzby mundurowe i inni

25 lutego, 11:30, Gość:

Ale duda też "chciał" i co

25 lutego, 12:13, patriota:

gdyby Duda chcial to zlozyl by projekt prezdencki a co by zrobil sejm to juz inna sprawa Kamysz z opzz zlozyli

Kamysz miał swoje 5 minut co zrobił 67 lat zapiepszania

G
Gość
25 lutego, 14:55, Gość:

Jaki bałwan wyliczył, że żyjemy dłużej, niech zobaczy ilu młodych ludzi umiera każdego dnia,a tym którzy mogliby przejść na emeryturę po 40latach ciężkiej pracy kładzie się kłody pod nogi, ludzi starszych dzisiaj się gnębi i wyzyskuje w pracy.Zaden pracodawca nie dba o starszych pracowników, jesteśmy gnębieni i zastraszani, bo młodzi ludzie nie chcą pracować jak niewolnicy i dlatego pracowników starszych dzisiaj się gnębi i wyzyskuje, dlatego popieram pomysł prezydenta.

No teraz koronawirus załatwi sprawę a na cmentarzu to najwięcej jest szóstek z przodu tak że jak p Duda nie zatwierdzi emerytur stażowych nie głosujemy już na niego 45 lat haruje to wystarczy

G
Gość

dadu po wyborach na emeryturę 1500 i finisz !! żryj za to co podpisywałeś co to jest !!! rozumie się że wracamy do epoki kamienia łupanego i o[wulgaryzm] się dadu a boś uczony al boś nie douczony !!! do drugie widać prawdziwe

M
Monter
25 lutego, 15:16, Gość:

To niech nie zatrudniają emerytów, rencistów, tylko dają pracę młodym ludziom, znam już kilka firm która zatrudnia rencistów, lub niech wyrównają staż pracy dla wszystkich po równo.

W normalnych firmach emeryci pracują na takich sanych umowach jak wszyscy

Z
Zawsze 5lat

Wiadomo że tak nie będzie ale nawet w obietnicy przedwyborczej dyskryminuje mezczyzn wtf ?

G
Gość

To niech nie zatrudniają emerytów, rencistów, tylko dają pracę młodym ludziom, znam już kilka firm która zatrudnia rencistów, lub niech wyrównają staż pracy dla wszystkich po równo.

G
Gość

Jaki bałwan wyliczył, że żyjemy dłużej, niech zobaczy ilu młodych ludzi umiera każdego dnia,a tym którzy mogliby przejść na emeryturę po 40latach ciężkiej pracy kładzie się kłody pod nogi, ludzi starszych dzisiaj się gnębi i wyzyskuje w pracy.Zaden pracodawca nie dba o starszych pracowników, jesteśmy gnębieni i zastraszani, bo młodzi ludzie nie chcą pracować jak niewolnicy i dlatego pracowników starszych dzisiaj się gnębi i wyzyskuje, dlatego popieram pomysł prezydenta.

G
Gość

BĘDZIĄ KOMISJE ŚLEDCZE I TRYBUNAŁ.

J
Jarpako

Ale się pan napocił panie redaktorren bartstein. Zlecenie z Berlina przyszło, kasa wypłacona. Niech mi jeszcze pokaże heer redaktorren gdzie tak powiedział Prezydent Polski (dla ułatwienia-nie jest to Angela Merkel) lub gdzie można znaleźć projekt ustawy ( dla ułatwienia - w Warszawie stolicy Polski). Aufwiedersehen.

G
Gość
25 lutego, 9:58, Henryk:

No to Duda też powinien wycofać się z kandydowania bo już nie ma czym zachęcić wyborców. Klapa na całego. Honor trzeba mieć. Nie pamiętam żeby w konstytucji było zapisane "pracować do upadłego" i wydłużać ludziom wiek emerytalny w nieskończoność bo jeszcze całkiem niedawno bo w latach 90-tych wszyscy przechodzili na emerytury w wieku 60 lat. A uprzywilejowanym to nikt nie wylicza ile budżet kosztują biorąc emerytury przez 40 lat. Rozdają na lewo i prawo setki miliardów to znaczy że w budżecie są pieniądze. To już przypomina obóz pracy za miskę kaszy.

25 lutego, 10:59, człowiek:

To było by najlepsze co by zrobił dla POLAKÓW !!!!!!!!!

Podziękujemy przy urnach

p
patriota
25 lutego, 10:05, petriota:

kalkulacja wziela gore nie czlowiek daja tym co głosów duzo z tego maja emerytow rencistów 9milionow 500plus miliony gornicy troche jest ale tu sila bo kilofy i na warszawke a my 400tys i kobieta decyzji nie podjela bo prezes nie dal zgody.Moglismy do gorników z prosbą o wsparcie isc.A swoja droga ciekawe jak zachowa sie drugi Duda ten z solidarnośći czy powtórka z 2015roku.Ale mysle ze te kalkulacje moga zle sie skończyc dla prezydenta pisu i z reka w nocniku po drugiej turze sie obudzi.A nam pozostaje oddac głos na Pana Kamysza bo tylko on narazie ze zwiazkami opzz zlozyli w sejmie projekt wczesniejszych emerytur ktory pewno pis odrzuci ale z czystym sumieniem ja i moi znajomi zaglosujemy

25 lutego, 10:45, Gość:

Kamysz też może naobiecywać przed wyborami,tak jak Duda

25 lutego, 11:26, patriota:

projekt zlozony nawet gry nie zostanie prezydentem to gdyby sejm chcial to ustawe przyjmie tylko nie chce bo kasa pusta rozdali a wieksza ilosc glosow emeryci rencisci 500plus sluzby mundurowe i inni

25 lutego, 11:30, Gość:

Ale duda też "chciał" i co

gdyby Duda chcial to zlozyl by projekt prezdencki a co by zrobil sejm to juz inna sprawa Kamysz z opzz zlozyli

G
Gość
25 lutego, 11:17, Gościu:

Mam 22 lata i czuje się dyskryminowany bo mi też się należy już emerytura! Hańba! Gdzie jest krzyż?!

Powinien być wyczuwalny na plecach

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3