Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polscy filmowcy walczą o europejskiego Oscara. Film "Polański, Horowitz. Hometown" ubiega się o prestiżową nominację

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
„Polański, Horowitz. Hometown"
„Polański, Horowitz. Hometown" Materiały prasowe
Polski film o życiu Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza walczy o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej - odpowiedniczki amerykańskiego Oscara. Dokument „Polański, Horowitz. Hometown" opowiada o spotkaniu słynnych artystów w Krakowie.

FLESZ - Deficyt w 2022 r. będzie niższy niż 3 proc. PKB

od 16 lat

Głośny film w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer został uznany przez Europejską Akademię Filmową jako dodatkowy film dokumentalny kwalifikujący się do uzyskania nominacji w kategorii „najlepszy dokument europejski”. Jako pierwszy informację o szansie polskiego filmu na prestiżową nagrodę podał portal branżowy FilmNewEurope.

Walkę o najważniejszą europejską nagrodę film rozpoczął dzięki otrzymaniu Nagrody Publiczności 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie został również doceniony przez jury Konkursu Polskiego. Miesiąc później obraz Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły został uhonorowany Nagrodą Publiczności Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Zebrał również pozytywne recenzje krytyków filmowych. Łukasz Muszyński z portalu Filmweb ocenił, że to „jedyny w swoim rodzaju bromance.” Dziennikarka filmowa i prezenterka TVN Fabuła Grażyna Torbicka napisała, że to „bardzo osobista, niemal intymna podróż dwóch wielkich artystów w świat z czasów dzieciństwa i konfrontacja wspomnień z rzeczywistością.” Reżyserka i producentka filmów dokumentalnych Ewa Ewart stwierdziła, że film jest „perłą wśród dokumentów.” Z kolei Tomasz Raczek napisał, że „film wślizguje się w serca".

- Dokument przedstawia powrót 87-letniego Romana Polańskiego oraz jego o kilka lat młodszego przyjaciela Ryszarda Horowitza do rodzinnego Krakowa - opowiada Mateusz Kudła, reżyser filmu. - Choć artyści wracają do najbardziej osobistych, często dramatycznych wspomnień, spacer pełen jest czarnego humoru - dodaje.

Autorzy doprowadzili też m.in. do spotkania Polańskiego z potomkiem polskiej rodziny, która podczas wojny ukrywała przyszłego reżysera przed Niemcami.

- Po spotkaniu Polański złożył świadectwo w Yad Vashem co skutkowało przyznaniem przez Państwo Izrael medalu »Sprawiedliwych wśród Narodów Świata« rodzinie Buchałów - mówi Anna Kokoszka-Romer, reżyserka filmu.

„Polański, Horowitz. Hometown” przyciągnął do kin ponad 7 tys. widzów. Od kilku dni film można obejrzeć przez internet na terytorium Polski na stronie polanskihorowitzhometown.pl.

Decyzję o przyznaniu ewentualnej nominacji podejmą członkowie Europejskiej Akademii Filmowej, która zrzesza ponad cztery tysiące filmowców z całego świata. Mają na to czas do 20 października br. Nominowane tytuły poznamy na początku listopada, a laureatów podczas gali rozdania Europejskich Nagród Filmowych 11 grudnia w Berlinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska