Polscy Ormianie w drodze do niepodległej Polski

  Polscy Ormianie w drodze do niepodległej Polski

  Adam Wojnar

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Polscy Ormianie w drodze do niepodległej Polski
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Adam Wojnar

  Otwarciem wystawy- "Polscy Ormianie Sempter Fidelis" w sali Obrad dawnego Magistratu Podgórskiego przy Rynku Podgórskim 1 zainaugurowano także dwudniową naukowa konferencję "Polscy Ormianie w drodze do niepodległej Polski".
  Wystawa na Rynku Podgórskim czynna będzie do 11 października, następnie zostanie przeniesiona do Centrum sztuki Współczesnej Solvay przy ul. Zakopiańskiej 62.

  Na wystawie pokazano nie tylko miejsca na tzw. Kresach ale także postacie o korzeniach ormiańskich, którzy w nieśli zarówno do kultury polskiej znaczny wkład jak: artysta malarz - Teodor Axentowicz, artysta rzeźbiarz- Erazm Baracz, czy też duchowej - ormiański biskup Józef Teofil Teodorowicz, jak też i tych Ormian, którzy walczyli o Polskę w szeregach legionów oraz Wojska Polskiego: Walentego Józefa Tumanowicza, Kajetana Stefanowicza, Kajetana Amirowicza.


  Czasowa wystawa udostępniona została przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, ukazuje historię polskich Ormian od przybycia do Lwowa, aż po współczesną ich działalność na terenie Rzeczypospolitej.

  Jednocześnie dzień wczorajszy to inauguracja dwudniowej naukowej konferencji, której organizatorem jest Biblioteka Kraków oraz Urząd Miasta Kraków.

  Celem konferencji jak powiedział inaugurując konferencję w sali obrad Urzędu miasta dr Stanisław Dziedzic jest:- zobrazowanie wkładu ormiańskiej społeczności w polskie dziedzictwo kulturowe, popularyzowanie wiedzy o mniejszości ormiańskiej, a także wskazanie wyjątkowej postawy Ormian względem Polski.

  Gościem szczególnym konferencji był Ambasador Republiki Armenii w Polsce - Edgar Ghazaryan.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo