Polska blisko kolejnej kwalifikacji olimpijskiej we wspinaczce sportowej! Siostrzany pojedynek o bilet do Paryża

Łukasz Konstanty
Aleksandra Mirosław (z prawej) już jest pewna startu w Paryżu. Blisko kwalifikacji jest też Natalia Kałucka (z lewej) Fot. Wang Xuzhong/Xinhua News/East News
Natalia Kałucka zajęła trzecie miejsce w pierwszym etapie kwalifikacji olimpijskich, który odbył się w Szanghaju. Piątą lokatę zajęła z kolei jej siostra Aleksandra, która dzień wcześniej okazała się najszybsza w kwalifikacjach. Najlepsza okazała się Chinka Yafei Zhou.

Olympic Qualifier Series to ostatnie, dwuetapowe zawody, podczas których można uzyskać kwalifikację olimpijską we wspinaczce sportowej. Pierwsza część rywalizacji odbyła się w Szanghaju, drugą zaplanowano w dniach 20-23 czerwca w Budapeszcie. Po pięcioro najwyżej sklasyfikowanych zawodników i zawodniczek po obydwu zawodach wywalczy przepustkę do Paryża.

Udane kwalifikacje Polek

Bardzo dobrze w piątkowych kwalifikacjach spisały się siostry Kałuckie. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra (6,55), piąte z kolei Natalia (7,07). Można więc było spodziewać się, że obydwie Polki powalczą w sobotę o wysokie lokaty.

Zgodnie z oczekiwaniami obydwie nasze zawodniczki poradziły sobie z rywalkami w 1/8 finału, w ćwierćfinale nieoczekiwanie jednak Ola okazała się o 0,13 s wolniejsza od Indonezyjki Rajiah Sallsabillah i ostatecznie zakończyła zmagania na piątym miejscu. Do półfinału przepustkę uzyskała za to Natalia, która po zaciętej rywalizacji uzyskała czas 6,66 s i o zaledwie 0,01 sekundy wyprzedziła Koreankę Jimin Jeong.

Polska blisko kwalifikacji olimpijskiej

Równie zacięty bój Polka stoczyła w półfinale z Sallsabillah. O awansie do finału zadecydowała również jedna setna sekundy, niestety tym razem szybsza okazała się rywalka. Nasza zawodniczka zakończyła ostatecznie zawody na trzeciej pozycji - w pojedynku o miejsce na podium pokonała bowiem Chinkę Di Niu.

Wszystko wskazuje na to, że jedna z sióstr Kałuckich wywalczy przepustkę na tegoroczne igrzyska olimpijskie. W czołowej ósemce w Szanghaju uplasowały się bowiem przedstawicielki jedynie pięciu krajów, w tym dwie Indonezyjki i dwie Chinki - z tych krajów prawo występu w stolicy Francji może jednak wywalczyć tylko jedna zawodniczka.