Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Fundacja dla Afryki buduje drugi szpital na Madagaskarze. Trwa zbiórka pieniędzy

Małgorzata Krysa
Elizina ma pięć miesięcy. Jej rodzice nieśli ją ponad 20 km w jedną stronę do pielęgniarki, by uzyskać pomoc w chorobie skóry (widocznej na zdjęciu na głowie dziewczynki).
Elizina ma pięć miesięcy. Jej rodzice nieśli ją ponad 20 km w jedną stronę do pielęgniarki, by uzyskać pomoc w chorobie skóry (widocznej na zdjęciu na głowie dziewczynki). https://pomocafryce.org/
Polska Fundacja dla Afryki rozpoczęła budowę jednego z największych szpitali na Madagaskarze w miejscowości Mampikony. Powstaną dwa dwupiętrowe budynki na około 120 łóżek. Budowa szpitala jest podzielona na dwa etapy – w pierwszym powstanie budynek, w którym będzie znajdować się apteka, oddział intensywnej terapii, poradnie specjalistyczne, porodówka, pediatria oraz sale chorych. W drugim natomiast, powstaną trzy bloki operacyjne – wydział ogólny oraz wewnętrzny, ginekologia i sale chorych. Całkowity koszt budowy będzie wynosił około 6 mln zł.

FLESZ - Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

od 16 lat

- Inwestycja rozciągnięta jest na 4 lata. Podzielona na dwa budynki, żeby w chwili, gdy pierwszy budynek zostanie wykończony mógł już przyjmować pacjentów. Drugi będzie budowany kiedy zbierzemy pieniądze - wyjaśnia Prezes Fundacji Wojciech Zięba.

Celem Fundacji jest ochrona zdrowia mieszkańców Afryki oraz poprawa warunków życia. Fundacja postanowiła wybudować drugi szpital, który będzie funkcjonował na Madagaskarze. Ponadto, mają powstać budynki pomocnicze na przykład pralnia czy dom dla wolontariuszy. Aby zakończyć pracę nad pierwszym etapem, Fundacja potrzebuje zebrać około 585 tysięcy zł na budowę pediatrii. Etap pierwszy powinien zakończyć się do dwóch lat. Druga faza potrwa również dwa lata, ponieważ w tej część szpitala będą znajdować się bloki operacyjne, które są najdroższe w całym szpitalu.

- Oddział pediatrii jest dla mnie szczególnie ważny, ponieważ to co słyszymy od misjonarzy czy ludzi, którzy pracują na miejscu, to tam niestety te dzieci umierają na choroby, które w Polsce są kompletnie wyleczalne i nie stanowią żadnego zagrożenia. – mówi Prezes Fundacji.

Szpital ma na celu również stworzyć miejsca pracy dla lokalny firm czy osób. - Z jednej strony szpital, który będzie świadczył usługi medyczne, a z drugiej strony będzie to duży pracodawca w regionie, który da pracę wielu osobom - podkreśla Wojciech Zięba.

Największym problemem na wyspie są choroby takie jak malaria, gruźlica, trąd czy choroby przenoszone drogą pokarmową wynikającymi z problemu dostępu do czystej wody

- Choroby, które są przenoszone drogą pokarmową czyli dur brzuszny, cholera czy czerwonka to jest to, co pochłania życie dzieci i te dzieci umierają z powodu odwodnienia w sytuacji, gdzie my za kilkanaście złotych możemy im podać płyny dożylne i im uratować życie. – mówi dr med. Lidia Stopyra, szefowa oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii Szpitala im. Żeromskiego, a także szefowa misji medycznych Fundacji na Madagaskarze.

Możesz przekazać środki przelewem, kartą kredytową lub dokonując tradycyjnej wpłaty na poczcie. Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e‑przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl.

Polska Fundacja dla Afryki
ul. Krowoderska 24/3
31–142 Kraków

  • Rachunek bankowy w złotych (PLN): Bank Pekao SA 52 1240 4533 1111 0010 4502 9775
  • Rachunek bankowy w euro (EUR): Bank Pekao SA 65 1240 4533 1978 0010 6501 4557

Więcej informacji na stronie internetowej fundacji – www.pomocafryce.pl

Szpital będzie utrzymywany z odpłat od pacjentów zamożniejszych oraz z darowizn z Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska