Polska gospodarzem EuroSkills 2023. Trwają przygotowania do największego w Europie konkursu umiejętności zawodowych

Materiał informacyjny FRSE
W Polsce odbędzie się międzynarodowy konkurs EuroSkills, którego organizatorami będą: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i SkillsPoland Sp. z o.o. W związku z wydarzeniem, do naszego kraju przyjedzie 600 zawodników oraz 500 ekspertów z 30 europejskich krajów. Konkurs zgromadzi około 100 tysięcy kibiców i widzów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Zawody zostały zaplanowane na wrzesień 2023 roku.

Polska w 2023 roku zostanie gospodarzem EuroSkills - największego w Europie konkursu umiejętności zawodowych, nazywanego potocznie Igrzyskami Olimpijskimi Zawodów Branżowych. Organizatorami imprezy będą: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i SkillsPoland Sp. z o.o.

To pierwsze tak duże międzynarodowe wydarzenie przeniesione z Federacji Rosyjskiej do Polski. Pierwotnie zawody miały się odbyć bowiem w Sankt Petersburgu, jednak w wyniku działań wojennych Rosji na terenach Ukrainy, organizacja WorldSkills Europe, podjęła decyzję o odebraniu wydarzenia WorldSkills Russia i przeniesieniu go do innego kraju europejskiego.

Po licznych konsultacjach, międzynarodowy operator konkursu złożył propozycję organizacji EuroSkills Niemcom, Luxemburgowi i Polsce, czyli trzem krajom, które wcześniej zgłosiły swoją kandydaturę do zorganizowania zawodów w 2027 roku. Wszystkie strony po przeprowadzeniu szerokich analiz zgodziły się, że to właśnie kraj leżący nad Wisłą jest aktualnie najlepszym kandydatem.

Polska zorganizuje EuroSkills 2023

Decyzja o przyznaniu Polsce prawa do organizacji EuroSkills 2023 to nie tylko znakomita wiadomość dla naszego kraju, ale i potężne wyzwanie, jakie stoi przed przyszłorocznym gospodarzem.

Tą niezwykle ważną decyzję dla rozwoju inicjatywy WorldSkills w naszym kraju podjęliśmy wspólnie z naszymi zagranicznymi kolegami. Nie była to prosta decyzja, mimo że marzenie o organizacji EuroSkills w Polsce było wpisane w DNA naszej organizacji od początku jej istnienia. Stoimy obecnie w obliczu wielu wyzwań, ale wierzymy, że mimo tak krótkiego czasu jaki mamy na organizację zawodów, ale przy wsparciu zarówno partnerów strukturalnych, komercyjnych i edukacyjnych jesteśmy wstanie udźwignąć to wyzwanie. Wszystkich chętnych już teraz zapraszamy do współpracy - mówi dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Oficjalny Delegat WorldSkills Poland.

EuroSkills 2023 to gigantyczne przedsięwzięcie. Świadczyć może o tym chociażby fakt, że w związku z wydarzeniem, w przyszłym roku do naszego kraju przyjedzie 600 zawodników w wieku od 18 do 25 lat oraz 500 ekspertów z 30 europejskich krajów. Ponadto, konkurs zgromadzi około 100 tysięcy kibiców i widzów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Rywalizacja w 50 dyscyplinach odbywać się będzie na powierzchni 60 tysięcy metrów kwadratowych.

Przygotowania do organizacji zawodów ruszyły niemalże z dniem, w którym Polska dowiedziała się, że będzie gospodarzem przyszłorocznych EuroSkills. Konkurs odbędzie się w Gdańsku lub Poznaniu - obecnie trwają narady, których celem jest wyłonienie zwycięskiego miasta. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta do końca kwietnia. Samo wydarzenie planowane jest na wrzesień 2023 roku.

Niesie nas myśl, że już za półtorej roku spotkamy się wszyscy na największej w historii naszego kraju imprezie poświęconej doskonaleniu umiejętności i kształceniu zawodowemu w samym sercu Europy. A konkurs EuroSkills 2023 zapisze się w historii inicjatywy i zmieni postrzeganie szkolnictwa branżowego w Polsce - dodaje dr Paweł Poszytek.

Promocja szkolnictwa branżowego

Organizacja EuroSkills 2023 w Polsce niesie za sobą liczne korzyści dla krajowej gospodarki. Możliwość bycia gospodarzem tak ważnych zawodów jest również ogromnie ważna, ze względu na fakt, iż promowanie szkolnictwa branżowego jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach.

Często w mediach słyszymy, że nowoczesna i innowacyjna gospodarka to taka, która ściśle współpracuje z sektorem edukacji i z ośrodkami badawczymi. WordSkills jest dokładnie takim ekosystemem - tłumaczy dr Paweł Poszytek.

Tego samego zdania jest Izabela Laskowska, delegat techniczny WorldSkills Poland, która podkreśla, jak istotne jest odpowiednie przygotowanie fachowców do potrzeb rynku.

Należy wspomnieć, że tego typu zawody, bardzo mocno wspierają przedstawiciele różnych branż. Sponsorami tego konkursu są marki światowe i widać, jak bardzo wpisuje się on w strategię ich rozwoju. Z takich zawodów jak WorkSkills czy EuroSkills wyłaniani są późniejsi pracownicy tychże firm. Jest to więc najlepszy moment do poszukiwania talentów. Te zawody dają szansę, by po ich zakończeniu, znaleźć pracę w najlepszych miejscach, w najlepszych firmach, w najlepszych restauracjach. Za idealny przykład może tu posłużyć nasz Maciej Pisarek, który zdobył srebrny medal w Kazaniu w konkurencji "Gotowanie". Chłopak od razu po swoim triumfie, otrzymał wiele ciekawych, prestiżowych ofert - mówi Izabela Laskowska, delegat techniczny WorldSkills Poland.

Polska w WorldSkills i EuroSkills

Nasz kraj zadebiutował na zawodach EuroSkills w 2018 roku, w Budapeszcie. Ze stolicy Węgier przywieźliśmy wówczas medal doskonałości w gotowaniu. Rok później, wzięliśmy udział w konkursie WordSkills 2019, gdzie wspomniany Maciej Pisarek zdobył srebrny medal w konkurencji "Gotowanie".

Gablota z medalami poważnie powiększyła się dwa lata później, kiedy to z zawodów EuroSkills 2021 organizowanych w austriackim Graz przywieźliśmy aż trzy brązowe "krążki". Nasi reprezentanci zostali docenieni w kategoriach: gotowanie, spawanie i florystyka.

Nie ma wątpliwości, że nasz kraj jest gotowy, by odnosić ogromne sukcesy w zawodach branżowych. Okazja na pierwsze w historii złoto już niedługo. W dniach 12-17 października, w chińskim Szanghaju odbędzie się konkurs WorldSkills 2022. Nasza reprezentacja powalczy tam o najwyższe cele w aż dwudziestu kategoriach. Kolejnym przystankiem w tej przepięknej podróży będzie Polska.

Liczymy na to, że organizacja zawodów EuroSkills w Polsce przyniesie nam więcej medali. Wiemy, że droga do ich zdobycia jest długa i wiąże się z ciężkimi przygotowaniami - jesteśmy jednak na nie gotowi. Pracujemy z zawodnikami, umiemy przygotować ich pod konkurs. Odwiedzamy inne kraje, podpatrujemy tamtejsze sposoby treningów, wymieniamy się doświadczeniami. To kluczowe w osiągnięciu końcowego sukcesu - wyjaśnia Izabela Laskowska, delegat techniczny WorldSkills Poland.

WorldSkills i EuroSkills to największe na świecie i w Europie konkursy umiejętności zawodowych. Za ich przebieg odpowiada światowa organizacja promująca umiejętności zawodowe - WorldSkills International, która zrzesza aż 85 państw, w tym 30 krajów europejskich. Organizowanym przez WorldSkills konkursom towarzyszą rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje, seminaria branżowe, ceremonia otwarcia i zamknięcia z paradą narodów. Konkurs WorldSkills obywa się naprzemiennie co dwa lata z EuroSkills. W zawodach występują ograniczenia wiekowe: w WorldSkills: 18-22 lata, w EuroSkills: 18-25 lat. Najlepsi przedstawiciele każdej z branży rywalizują tam w sześciu obszarach zawodowych. Są to: technologia informacji i komunikacji, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.

Zawody organizowane w Polsce w 2023 roku będą ósmą odsłoną prestiżowego konkursu EuroSkills. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polska gospodarzem EuroSkills 2023. Trwają przygotowania do największego w Europie konkursu umiejętności zawodowych - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie