Pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych. Czy to się opłaca?...

  Pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych. Czy to się opłaca? Przykładowe realizacje

  redakcja.regiodom

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  OZE w Cedrach Wielkich

  Spółdzielnia Mieszkaniowa „Żuławy" w Cedrach Wielkich postawiła na ogrzewanie z wykorzystaniem pomp ciepła NIBE. Tym sposobem ograniczyła emisję dwutlenku węgla o 466 ton rocznie. ©NIBE

  Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne to tematy poruszane coraz częściej przy sposobach walki ze smogiem. Pokazujemy przykłady inwestycji mieszkaniowych z zastosowaniem tych rodzajów odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE).
  OZE w Cedrach Wielkich

  Spółdzielnia Mieszkaniowa „Żuławy" w Cedrach Wielkich postawiła na ogrzewanie z wykorzystaniem pomp ciepła NIBE. Tym sposobem ograniczyła emisję dwutlenku węgla o 466 ton rocznie. ©NIBE

  Inwestorzy indywidualni coraz częściej decydują się na zastosowanie w swoich domach pomp ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną. Niestety w przypadku inwestycji wielorodzinnych rozwiązania te nie są jeszcze tak chętnie stosowane. Tymczasem poniżej opisane przykłady pokazują, że inwestycja w OZE opłaca się mieszkańcom budynków wielorodzinnych.

  Gruntowe pompy ciepła i panele fotowoltaiczne w Cedrach Wielkich


  W latach 2015–2016 mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej „Żuławy" we wsi Cedry Wielkie podjęli decyzję o likwidacji kotłowni węglowej.
  Kotłownia o mocy 1,05 MW, opalana miałem i groszkiem węglowym pracowała na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Obsługiwała dziesięć 12-rodzinnych budynków, których łączna powierzchnia to ponad 6700 metrów kwadratowych. Rocznie mieszkańcy na zakup opału wydawali ok. 145 tys. złotych (103 tys. zł na potrzeby centralnego ogrzewania i 42 tys. zł – ciepłej wody użytkowej).

  Stara kotłownia została zastąpiona 10 gruntowymi pompami ciepła. Współpracują one z panelami fotowoltaicznymi zainstalowanymi na dachach budynków. W każdym obiekcie wykorzystano też 750-litrowe zbiorniki ciepłej wody użytkowej i 500-litrowy zbiornik buforowy.

  Czy inwestycja w OZE opłaciła się mieszkańcom Cedrów Wielkich? – Po rocznej eksploatacji stwierdzono, że 80 proc. zapotrzebowania na energię cieplną wyprodukowały pompy ciepła, a pozostałe 20 proc. zapewniła instalacja fotowoltaiczna. Panele fotowoltaiczne wytworzyły energię potrzebną do zasilania sprężarek w pompach ciepła. Natomiast nadwyżki produkcji energii elektrycznej spółdzielnia mieszkaniowa wykorzystała do oświetlenia powierzchni wspólnej obiektów, czyli korytarzy i klatek schodowych – mówi dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Menedżer ds. marki NIBE. I dodaje: – Warto też podkreślić, że wykorzystanie OZE nie tylko zapewniło spółdzielcom blisko 100% oszczędności z tytułu ogrzewania mieszkań, ale pozwoliło też ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 466 ton rocznie.

  Budynek wielorodzinny w Szczytnie z pompą ciepła i fotowoltaiką


  W 2014 roku decyzję o inwestycji w odnawialne źródła energii podjęła również Wspólnota Mieszkaniowa w Szczytnie. W tym samym roku w budynku o łącznej powierzchni 2150 metrów kwadratowych zainstalowano rozwiązanie hybrydowe składające się z pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Celem było obniżenie kosztów ogrzewania budynku. OZE zastąpiły w tym przypadku starą kotłownię gazową.

  W czasie prac zainstalowano na dachu 153 panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 39,78 kW. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie energii do działania dwóch gruntowych pomp ciepła, które czerpią energię z ziemi za pomocą sond pionowych zainstalowanych pod terenem, na którym znajduje się plac zabaw.

  Instalacja fotowoltaiczna działa w systemie on-grid, dlatego wyprodukowana energia elektryczna jest rozliczana względem energii zużywanej przez wspólnotę na zasadzie opustu, a nadwyżki energii elektrycznej są przekazywane odpłatnie do sieci energetycznej.
  W 2014 roku Wspólnota Mieszkaniowa w Szczytnie podjęła decyzję o termomodernizacji obiektu, by obniżyć koszty energii. W ramach inwestycji zainstalowano dwie pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. NIBE


  Dzięki inwestycji koszty ogrzewania zostały znacznie zredukowane – z 97 tys. zł/rok do ok. 13 tys. zł. To oszczędność rzędu 87 procent. Żeby lepiej to zilustrować, porównaliśmy miesięczne koszty ogrzewania metra kwadratowego mieszkania w omawianym budynku z kosztami w sąsiednich, bliźniaczych budynkach. We wspólnocie średni miesięczny koszt ogrzewania (dane z okresu 2015–2016) wyniósł 0,54 zł/mwk. W tym samym okresie miesięczny koszt ogrzewania w sąsiednich budynkach wynosił ok. 5 zł/mkw. Rozpatrując mieszkanie o powierzchni 50 mkw., roczny koszt ogrzewania lokalu po termomodernizacji to 324 zł, natomiast w pozostałych obiektach – ok. 3000 zł.
  Poza znacząco niższymi rachunkami za ogrzewanie, ograniczono również emisję dwutlenku węgla do atmosfery – o ok. 38 ton.

  Dopłaty i preferencyjne pożyczki na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne


  W obydwu przykładach inwestycje w OZE poczyniono korzystając ze wsparcia finansowego. Spółdzielnia mieszkaniowa w Cedrach Wielkich uzyskała około 25-procentową dotację oraz pożyczkę (na 75% kosztów inwestycji) od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. A wspólnota w Szczytnie skorzystała z pożyczki (10% kwoty zostało umorzone) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, w ramach Regionalnego Programu Warmia i Mazury.

  Mieszkańcy budynków są zadowoleni z dotychczasowych efektów przeprowadzonych inwestycji. Dlatego myślą o kolejnych usprawnieniach w swoich obiektach. W Cedrach Wielkich rozważany jest montaż instalacji solarnych na balustradach balkonów, na potrzeby pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną indywidualnych lokali mieszkalnych. Z kolei w Szczytnie w ostatnim czasie instalacja została rozbudowana o kolejne dwie powietrzne pompy ciepła współpracujące z solarami próżniowymi, by zapewnić mieszkańcom ciepłą wodę użytkową.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pompa ciepła

  krys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Oczywiście że pompa ciepła sie opłaca to jedno z najlepszych rozwiązan do ogrzewania domu https://sklep.eo.net.pl/dzial/pompy-ciepla/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pompa ciepła

  Krys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  powinni częściej robić dofinansowania do nowych źródeł ogrzewania jak np pompy ciepła https://grzejniki-purmo.pl/cat/pompy-ciepla

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce