Spis treści
Trasy spacerowe po woj. małopolskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. małopolskim, które inni wypróbowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Nim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 21 września w woj. małopolskim ma być od 9°C do 20°C. Nie powinno padać. W niedzielę 22 września w woj. małopolskim ma być od 9°C do 23°C. Nie powinno padać.
🌳 Trasa spacerowa: Geostrada Sądecka
- Początek trasy: Stary Sącz
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 56,47 km
- Czas trwania spaceru: 18 godz. i 49 min.
- Przewyższenia: 808 m
- Suma podejść: 1 799 m
- Suma zejść: 1 702 m
Romek2306 poleca tę trasę
"Geostrada Sądecka" to trasa zaprojektowana przede wszystkim dla aktywnych pasjonatów turystyki górskiej. Łączy ona nie tylko pasję związaną z turystyką pieszą, ale skupia się zwłaszcza na rozwoju nowej formy turystyki krajoznawczej, jaką jest geoturystyka.
Głównym celem trasy jest możliwość ukazania w Beskidzie Sądeckim ścieżki, wzdłuż której rozlokowane są obiekty geologiczne, które już dziś, lub przy odpowiednim wypromowaniu i zagospodarowaniu mogą stać się obiektami geoturystycznymi.
Geoturystyka jako nowy nurt peregrynacji turystycznej. Ma za zadanie nie tylko pokazać, ale także dostarczyć aspektu edukacyjnego związanego z obiektami na szlaku w celu zaciekawienia turystów procesami i genezą kształtujących poszczególne geostanowiska.
Dziedzictwo geologiczne Ziemi, jest niewątpliwie najcenniejszą formą kształtującym rzeźbę terenu. W trakcie górskich wędrówek często staje się ono jedynie obiektem podziwianym w czasie trekingu, lub na zdjęciach. Stwarza ono walory estetyczne, wzbudza zachwyt i podziw, często stając się obiektem fotografowania. Brak jest jednak popularyzacji wiedzy na temat niezwykle ciekawych i interesujących form, które licznie zaobserwować można właśnie w Beskidzie Sądeckim, który można nazwać "geoturystycznym rajem" o niewykorzystanym jak dotąd potencjale edukacyjnym.
Prezentujące różnorodność form geologicznych pasmo górskie ma z całą pewnością przy odpowiedniej infrastrukturze i wypromowaniu geoturystyki, ogromne szanse starania się o status geoparku krajowego. Liczne źródła wód mineralnych, mofety, jeziorka osuwiskowe, odsłonięcia skał, osuwiska i liczne jaskinie, to obiekty które wśród turystów wzbudzają podziw i zainteresowanie. Nie można ich oglądać w każdym miejscu na Ziemi czy na terenie Polski.
Beskid Sądecki dostarcza nam jednak obejrzenia tego typu obiektów w jednej okazałości na obszarze 670 km2.
Pomysł mojego autorskiego szlaku pod nazwą "Geostrada Sądecka" zrodził się właśnie w celu możliwości zaobserwowania jedynie części wspomnianych wyżej obiektów. Połączyć ma on zwłaszcza aktywną formę spędzenia czasu na górskich szlakach z możliwością zaobserwowania w terenie ciekawych punktów geologicznych oraz umożliwienie dostarczenia wiedzy geologicznej nad geomorfologicznymi formami w terenie.
Szlak ten to dwudniowa propozycja obejmująca 17 obiektów geologicznych i promujących dydaktyczne aspekty geoturystyki, a także kulturowe, które umożliwiają aktywny pobyt w Beskidzie Sądeckim.
Trasa prowadzi od Szczawnicy, gdzie znajdują się dwa obiekty (Wodospad Zaskalnik i Góra Bryjarka), poprzez Dzwonkówkę, Przehybę do Rytra, gdzie proponowany jest nocleg w jednej z licznych prywatnych kwater.
Druga część trasy to głownie wędrówka "Głównym Szlakiem Beskidzkim" od Rytra poprzez Głęboki Jar, Makowicę, Hale Łabowską, Runek, Jaworzynę Krynicką, aż do Diabelskiego Kamienia u podnóży szczytu. Trasa kończy się na początkowej stacji Kolei Gondolowej na Jaworzynę Krynicką.
Zachęcam wszystkich więc do skorzystania z geoturystycznej oferty jaką proponują nam geostanowiska Beskidu Sądeckiego.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Ojców-Przez Bramę Krakowską do groty Łokietka i Jonaszówkę
- Początek trasy: Skała
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 10,83 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 52 min.
- Przewyższenia: 226 m
- Suma podejść: 831 m
- Suma zejść: 822 m
Spacerowiczom trasę poleca G.mirko
I nadszedł ostatni dzień roku... Sobota 31.12.2016.
Dzień wolny więc zacząłem się trochę nudzić. Wzięło mnie na słodycze , poczęstowałem się mleczną krówką. Po odwinięciu papierka od wewnątrz dostrzegłem tekst: NO TO W DROGĘ ;)
Pora na dalszy wypad była już późna więc udałem się z Krakowa w stronę Ojcowskiego Parku Narodowego. Bardzo lubię to miejsce, zarówno na jazdę rowerem jak i piesze spacery. Drogą krajową 94 mijamy miejscowość Biały Kościół. Tuż za sklepem Lewiatan po prawej, skręcamy w prawo i po ok 300m mamy parking po lewej. Tutaj zostawiamy auto bo dalej mamy zakaz wjazdu. Biegnie tędy żółty szlak który przed lasem skręca w prawo a potem wiedzie w kierunku doliny Prądnika. Nim również można pójść ale my udajemy się asfaltową krętą drogą w kierunku Bramy Krakowskiej bo czas nagli.
Po drodze mijamy pierwsze skałki, następnie serpentynę gdzie kończy się asfalt i zaczyna bruk a po kilku minutach po prawej widzimy Źródełko Miłości którego obecność potwierdza że za moment pojawi się przed naszymi oczami Brama Krakowska. Dalej pokonujemy Bramę Krakowską niebieskim szlakiem biegnącym za nią przez Wąwóz Ciasne Skałki. Szlak ten łączy się pod Chełmową Górą (435m n.p.m. ) ze szlakiem czarnym prowadzącym do Groty Łokietka. Podążamy dalej niebieskim. Mijamy kolejne skrzyżowanie przy Grocie Łokietka (461m n.p.m.). Tu niebieski szlak odbija w lewo w kierunku Jaskini Nietoperzowej i Doliny Będkowskiej a my idziemy czarnym w prawo. Po kilku minutach docieramy na miejsce przed wejście do groty. Grotę Łokietka(441m n.p.m.) możemy zwiedzać od 17 kwietnia do 12 listopada. W pozostałym okresie jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Dobre miejsce na odpoczynek (są ławeczki) i posiłek o ile mamy coś ze sobą ;) Wracamy szlakiem czarnym w kierunku Ojcowa przez skrzyżowanie Pod Chełmową. Szlak odbija w lewo. Dalej stromym zejściem docieramy do podstawy skałki zwanej Jonaszówką (inaczej, Gruby Janek). Skałka ma ok. 20 m wysokości, a jej szczyt znaczy dawny poziom dna Doliny Prądnika i Doliny Sąspowskiej. Na szczycie punkt widokowy z ławeczkami. Schodząc, skracamy sobie drogę idąc przez mostek obok stawu rybnego w kierunku widocznego na horyzoncie Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie. Po drodze przytulna restauracja Pod Bocianem, czynna również zimą. Asfaltową drogą docieramy do Bazaru Warszawskiego opisanego pod zdjęciem. Dalej wychodzimy na główną drogę, skręcamy w prawo i wracamy pod Bramę Krakowską. Po drodze mijamy po lewej Skały Panieńskie, Igłę Deotymy, Skały Kawalerskie oraz kasę biletową do Jaskini Ciemnej do której ostrym podejściem w lewo wiedzie zielony szlak. Przechodzimy przez most nad Prądnikiem i po prawej ponownie ukazuje się Brama Krakowska. Zaliczając taką pętelkę wracamy tą samą drogą w kierunku parkingu gdzie zaparkowaliśmy samochód.
Polecam trasę jest łatwa i przyjemna. Zajęła mi około 3 godzinki bez dłuższych postojów.
Pozdrawiam i życzę przyjemnej wędrówki :-)
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Parkowe tuptanie
- Początek trasy: Chełmek
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 8,62 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 46 min.
- Przewyższenia: 119 m
- Suma podejść: 1 117 m
- Suma zejść: 1 073 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Sylas
Temperatura -6. Super pogoda, śnieg ubity dobrze trzyma kije, miejscami ślisko. Ścieżki dziś wybrałam mniej uczęszczane. Polecam.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Spacer na Górę Parkową w Krynicy
- Początek trasy: Krynica-Zdrój
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 5,72 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 58 min.
- Przewyższenia: 167 m
- Suma podejść: 282 m
- Suma zejść: 274 m
Witek1964 poleca tę trasę
Spacer po alejkach Góry Parkowej zakończony wizytą w pijalni wód.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Odkrywanie Mikołowa
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 1,61 km
- Czas trwania spaceru: 46 min.
- Przewyższenia: 58 m
- Suma podejść: 93 m
- Suma zejść: 118 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Ireneusz
Zabytki Mikołowa.
Mikołów jest 40-tysięcznym miastem przemysłowym, położonym na południe od Katowic, w sąsiedztwie Rudy Śląskiej i Tychów. Przez miejscowość przepływa rzeczka Jamna. Dzieje miasta sięgają korzeniami okresu średniowiecza. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi już z roku 1222, kiedy wspomina się kasztelana z Mikołowa. Rezydował on prawdopodobnie w niewielkim grodzie, znajdującym się być może w okolicach obecnego kościoła ewangelickiego i kapliczki św. Mikołaja. Miasto ukształtowało się jednak na terenach położonych nieco bardziej na południe. Pierwsza świątynia stanęła tutaj w XII wieku i miała za patrona św. Mikołaja. W drugiej połowie następnego stulecia, po przenosinach osady, wzniesiono nowy kościół, który wkrótce stał się siedzibą parafii pod wezwaniem św. Wojciecha. Od połowy XVI do połowy XVII wieku obiekt ten był użytkowany przez wyznawców luteranizmu. W latach 1843-1861 w Mikołowie zbudowano nowy, okazały kościół parafialny, którego patronem został św. Wojciech. Z tego powodu starej świątyni zmieniono wezwanie na Matki Bożej Śnieżnej. Mikołowski kościół Matki Bożej Śnieżnej leży na północ od zabytkowego Rynku. Jest orientowany, wzniesiony z kamienia łamanego. Cechy późnogotyckiej architektury pozwalają przypuszczać, że został nieco przebudowany pod koniec średniowiecza. Nawę zbudowano na planie prostokąta; do niej przylega wielobocznie zamknięte prezbiterium. Od strony zachodniej widzimy czworoboczną wieżę, która została wymurowana dopiero w XVIII wieku. Wnętrze jest jednonawowe. Znajdziemy w nim gotyckie kropielnice i chrzcielnicę, późnorenesansową ambonę, barokowe ołtarze. Przed kościołem warto zwrócić uwagę na zabytkową figurę św. Jana Nepomucena. Mikołowianie postawili ją tutaj w XVIII wieku, dziękując w ten sposób za przywrócenie wody w miejskiej studni.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Zakopane City
- Początek trasy: Zakopane
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 12,37 km
- Czas trwania spaceru: 4 godz. i 7 min.
- Przewyższenia: 136 m
- Suma podejść: 226 m
- Suma zejść: 186 m
Remik poleca tę trasę na spacer
Trasę zaczynamy przy Rondzie Wjazdowym do Zakopanego. Dalej kierujemy się na północ drogą Chramcówki. Po lewej stronie możemy zwiedzić Teatr Witkacego. "Założyciele to absolwenci Wydziału aktorskiego i reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Działalność teatru liczy już 25 lat i jest jednym z bardziej znanych w Małopolsce.
Idąc dalej na północ dojdziemy do Dworca autobusowego oraz Dworca PKP. Visa
vis dworca autobusowego, w niewielkim bukowym parku znajduje się pomnik upamiętniający Józefa Kurasia "Ognia" i jego podkomendnych, poległych w walce z hitlerowskim i komunistycznym zniewoleniem w latach 1943-1950. Dalej na ulicy Jagiellońskiej po lewej stronie mamy teraz zbocze wzgórza Antałówka, u podnóża którego usytuowano osiedle mieszkaniowe, po prawej - liczne drewniane wille, usytuowane wśród wysokich drzew dawnego pierwotnego lasu. Większość z nich pochodzi z początków XX wieku i w większym czy większym stopniu nawiązuje do stylu zakopiańskiego. Na tej ulicy znajduje się wiele pensjonatów do wynajęcia.
Pod adresem Jagiellońska 16 znajduje się willa "Konstantynówka" , wybudowana w 1900 r. wg projektu samego Witkacego. Przed I wojną światową dom ten należał do Anieli Zagórskiej, kuzynki Josepha Conrada. Wielki pisarz tutaj właśnie mieszkał podczas swojego ostatniego pobytu w Polsce, od sierpnia do października 1914 r. Na tej samej parceli, nieco w głębi mieszczą się kolejno najpierw hotel "Warszawianka", a dalej - galeria Władysława Hasiora.
Kolejną atrakcją jest Aqua Park Zakopane, usytuowany po przeciwnej stronie ulicy.
Następnie idziemy ul. Chałubińskiego, mijamy rondo i znajdujemy się na ul. Bronisława Czecha
Po prawej stronie rozciąga się wielka polana Bogówka, sięgająca aż po zbocza Krokwi. Dobrze widoczny jest zespół mniejszych skoczni narciarskich usytuowanych w północnym stoku. Średnią Skocznię wybudowano w latach w 1961-62 przed Mistrzostwami Świata FIS, później obok stanęły treningowe skocznie Mała i Maleńka. Wszystkie trzy są pokryte igielitem, co umożliwia organizację zawodów także latem.
Mijamy ul. Żeromskiego i dochodzimy do terenów, zajmowanych przez Centralny Ośrodek Sportowy. Po lewej stronie ulicy Czecha widzimy ośrodek "Zakopane", w którym często odbywają się zgrupowania sportowe i obozy kondycyjne. Po prawej stronie - zespół stadionów (lekkoatletyczny i piłkarski oraz lodowy), korty tenisowe, hala sportów siłowych.
Następnie podążamy spacerową ulicą Józefa Piłsudskiego, potem Makuszyńskiego, Grunwaldzką, Orkana, Stolarczyka, Kościeliską.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Wąwóz Homole (zjazd krzesełkami)
- Początek trasy: Stary Sącz
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,49 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 47 min.
- Przewyższenia: 234 m
- Suma podejść: 1 334 m
- Suma zejść: 1 327 m
Flubi poleca tę trasę na spacer
Wycieczka piesza z dziećmi. Parking w Jaworkach (duży) i mniejszy 300 m dalej przy wejściu do wąwozu. Wejście do wąwozu bezpłatne. Na górze można coś zjeść (pani w bufecie raczej nie poleca) i zrobić dobie fotkę z góralem w delirce. Wyciąg krzesełkowy zjeżdża do szosy ok. kilometr od parkingu.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Przez Świętokrzyski Park Narodowy
- Początek trasy: Szczucin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 23,15 km
- Czas trwania spaceru: 10 godz. i 37 min.
- Przewyższenia: 364 m
- Suma podejść: 850 m
- Suma zejść: 755 m
Venietvide poleca tę trasę
Trasa przez Świętokrzyski Park Narodowy do Świętej Katarzyny przez Chełmową Górę i Nową Słupię czarnym a następnie czerwonym szlakiem. Wymaga podwiezienia samochodem do punktu startu, ale warto przejść przez puszczę z wielkimi modrzewiami na Chełmowej Górze.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: bronowice małe
- Początek trasy: Kraków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 4,13 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 38 min.
- Przewyższenia: 50 m
- Suma podejść: 132 m
- Suma zejść: 88 m
Natka9519 poleca tę trasę
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Rezerwat Góra Zborów
- Początek trasy: Wolbrom
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,16 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 14 min.
- Przewyższenia: 102 m
- Suma podejść: 227 m
- Suma zejść: 233 m
Miharu poleca tę trasę
Informacje praktyczne:
- Parking znajduje się naprzeciwko wejścia do rezerwatu, po drugiej stronie drogi, koło Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach.
- Wstęp kosztuje 2 zł, oglądanie Jaskini Głębokiej (obowiązkowo z przewodnikiem) - 15 zł.
Po rezerwacie w zasadzie można chodzić dość swobodnie, są oczywiście ścieżki piesze i rowerowe, ale można podejść pod większość skałek (niektóre mają zakaz, są tabliczki, ale niewiele takich). Trasa dość łatwa, pagórkowata, po lesie, ale też po terenie odsłoniętym.
W Jaskini panuje stała temperatura 7 st. C. Wejście z przewodnikiem, obowiązkowo w kasku. :)
Na skałach można zaobserwować licznych wspinaczy.
Podobno na terenie rezerwatu wypasane są kozy i owce, ale jak się dowiedziałam, od 17 maja.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Chodzenie na spacery - czy warto?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Aktywny relaks w Małopolsce – co warto tam zwiedzić?
Małopolska – jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych przez turystów regionów Polski. Swoją popularnością województwo cieszy się jednak zupełnie zasłużenie, bowiem to właśnie tam znajduje się historyczna stolica Polski – Kraków, oraz najwyższe krajowe góry – Tatry, pełne malowniczych szlaków i zapierających dech w piersiach dolin.
Część woj. małopolskiego położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, przez którą przebiega pełen zabytkowych zamków Szlak Orlich Gniazd.
Podczas wypoczynku w Małopolsce nie można też zapomnieć o wizycie w ważnym miejscu pamięci, czyli byłym nazistowskim obozie, obecnie Muzeum Auschwitz-Birkenau, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W planie wycieczki powinien znaleźć się również czas na wizytę w Wieliczce i Bochni (mieszczą się tam wyjątkowe kopalnie soli) oraz miejscu o dużym znaczeniu religijnym – Kalwarii Zebrzydowskiej. Zobacz ciekawostki o małopolsce.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?