Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Jan Hubrich / Polskapresse
Za wyżywienie skazanych w zakładach karnych i aresztach śledczych odpowiadają funkcjonariusze działu kwatermistrzowskiego. Czy więzienne posiłki to rzeczywiście luksus? Jaki jest ich koszt? Czy więźniowie maja kilkanaście diet do wyboru? Posiłki w zakładach karnych często budzą kontrowersje. Zobaczmy jak jest naprawdę.

Kto gotuje?

Nad właściwym przygotowaniem posiłków w każdej jednostce czuwa funkcjonariusz Służby Więziennej - szef kuchni. To on sprawuje także nadzór nad zatrudnionymi w kuchni osadzonymi. Na każdym etapie przygotowania posiłków, począwszy od obierania warzyw, przygotowywania poszczególnych składników, gotowania czy podziału porcji żywnościowych zaangażowani są więźniowie. - W kuchni zatrudniani są odpłatnie bądź nieodpłatnie, o przydziale do poszczególnych zadań decyduje przede wszystkim ich wykształcenie i umiejętności - mówi por. Anna Czajczyk, rzecznik prasowa Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie.

Kuchnie więzienne

Obecnie kuchnie więzienne to nowoczesne zakłady żywienia zbiorowego, przygotowane do sprawnego przygotowania trzech posiłków dziennie, w niektórych jednostkach nawet dla 1000 osób. Aby temu sprostać kuchnie wyposażone są w wysokiej klasy urządzenia i sprzęt gastronomiczny, zaczynając od patelni i kotłów warzelnych aż po piece konwekcyjno – parowe. Wszystko to odbywa się w pomieszczeniach spełniających rygorystyczne wymogi sanitarne systemu HACCP, który wdrożony został we wszystkich jednostkach okręgu krakowskiego.

Diety

O tym co znajdzie się w jadłospisie oraz za urozmaicenie posiłków odpowiada funkcjonariusz działu kwatermistrzowskiego, który przy udziale pracownika służby zdrowia układa poszczególne diety. - Skazany przebywający w zakładzie karnym lub areszcie śledczym otrzymuje trzy razy dziennie napój i posiłki o odpowiedniej wartości odżywczej, w tym co najmniej jeden posiłek gorący - dodaje Anna Czajczyk.

Wartość energetyczna posiłków, w ramach dziennego wyżywienia osadzonych zawiera nie mniej niż 2800 kcal dla osadzonych do 18. roku życia oraz 2600 kcal dla pozostałych osadzonych. W przydzielanych racjach żywnościowych uwzględnienia się rodzaj wykonywanej pracy i wiek skazanego, a w miarę możliwości także wymogi religijne i kulturowe. Trudno oczekiwać aby 20-latek otrzymywał takie samo wyżywienie jak 60-letnia osoba chora na cukrzycę, stąd konieczność wprowadzenia różnic w jadłospisie.

W jednostkach dostępnych jest 7 rodzajów posiłków:

  • posiłki przygotowane dla osadzonych w wieku powyżej 18. roku życia – zwane dalej „posiłkami podstawowymi – P”;
  • posiłki przygotowane dla osadzonych w wieku do ukończenia 18. roku życia – zwane dalej „posiłkami dla małoletnich – M”;
  • posiłki lecznicze: lekkostrawne, cukrzycowe, indywidualne
  • posiłki przygotowane z uwzględnieniem wymogów religijnych i kulturowych
  • posiłki przygotowane dla osadzonych wykonujących pracę w warunkach szczególnie uciążliwych,

Skazani mają możliwość otrzymywania posiłków uwzględniających wymogi religijne czy kulturowe, jest to na przykład norma żywieniowa bez mięsa wieprzowego (tzw. „muzułmańska”) lub wegetariańska. Nie są to jednak częste przypadki. Aktualnie w okręgu krakowskim posiłki „muzułmańskie” otrzymuje zaledwie 1 procent skazanych, z wyżywienia wegetariańskiego korzysta zaledwie 4 procent.

Na talerzu
Od sprytu i kreatywności żywieniowców zależy urozmaicenie posiłków. To nie lada wyzwanie stworzyć za niewiele ponad 4 złote trzy posiłki, które są smaczne i zawierają wszystkie niezbędne wartości. Poniżej przedstawiono przykładowe jednodniowe menu dla normy podstawowej:

  • Śniadanie - herbata, chleb, margaryna, kiełbasa golonkowa
  • Obiad - zupa koperkowa z ryżem, gulasz wołowy, ziemniaki, surówka z ogórków, kompot
  • Kolacja - herbata, chleb, margaryna, mielonka prasowan

a

Wszystkie posiłki są odpowiednio dobrane pod względem wartości odżywczych. W zależności od typu zakładu karnego, posiłki dostarczane są do celi lub jak ma to miejsce w zakładach karnych typu półotwartego i otwartego skazani spożywają je na stołówkach.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Źródło: Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska