Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Poufne lekcje perskiego". Dobre kino wyłącznie dla dojrzałych

AP
"Poufne lekcje perskiego" to opowieść, o tym, jak zbieg okoliczności i fanaberia ratują życie
"Poufne lekcje perskiego" to opowieść, o tym, jak zbieg okoliczności i fanaberia ratują życie materiały prasowe
3 listopada o godz. 11.00 w cyklu Dojrzałe Kino krakowscy seniorzy zobaczą poruszający film Vadima Perelmana „Pofne lekcje perskiego”. Jak zawsze seansowi towarzyszyć będzie prelekcja i dyskusja, a całe spotkanie poprowadzi red. Maria Malatyńska, a dla dwojga czytelników, którzy jako piersi pojawią się w tym dniu w kasie kina z aktualnym wydaniem naszej gazety, czekają pojedyncze zaproszenia na seans.

FLESZ - Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

od 16 lat

„Poufne lekcje perskiego” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie. Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Lekcje perskiego zaczynają wzbudzać podejrzenia i zazdrość więźniów i innych oficerów. Jeden fałszywy ruch może wiele kosztować…

Z jednej strony film Vadima Perelmana to przejmująca, pełna szacunku wobec cierpienia ofiar opowieść o człowieku zredukowanym do woli biologicznego przetrwania, pozbawionym własnego języka i przeszłości, ale będącym strażnikiem pamięci o tych, których zamordowano. Z drugiej – komiczne niemal spiętrzenie nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności i surrealistyczny punkt wyjścia czynią z Poufnych lekcji perskiego udaną próbę znalezienia nowego języka, w którym ironia i absurd jako jedyne są w stanie opisać zło Holocaustu.

Nagrodzony przez festiwalową publiczność film Vadima Perelmana, wielokrotnie docenianego przez krytykę reżysera (m.in. nominowany do Oscara w kategoriach najlepszy aktor i najlepsza aktorka "Dom z piasku i mgły") to mistrzowsko zrealizowana, niebanalna opowieść, o tym, jak zbieg okoliczności i fanaberia ratują życie, a ciekawie przedstawiona relacja Niemiec - Żyd nie powtarza schematu filmów wojennych, a wręcz przeciwnie buduje nowy rodzaj napięcia.

:Dojrzałe Kino” to cykl Kina Pod Baranami zorganizowany z myślą o krakowskich seniorach, którzy o godz. 11.oo mają możliwość obejrzenia premierowych filmów oraz podyskutowania o nich. Gospodynią spotkań jest znana krakowska filmoznawczyni Maria Malatyńska, której prelekcje poprzedzają seanse "Dojrzałego Kina", a po pokazach amatorzy kina mogą wymienić uwagi podczas dyskusji.

Bilety dla seniorów: 16 zł. Dla dwojga czytelników, którzy jako piersi pojawią się w tym dniu w kasie kina z aktualnym wydaniem naszej gazety, czekają pojedyncze zaproszenia na seans.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska