Powstaje Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, ale na razie...

  Powstaje Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, ale na razie tylko w wirtualnej rzeczywistości

  Zdjęcie autora materiału
  Grzegorz Skowron

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Powstaje Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, ale na razie tylko w wirtualnej rzeczywistości
  1/5
  przejdź do galerii
  Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to pierwszy publiczny budynek w naszym regionie, który od samego początku projektowany jest przy użyciu nowoczesnych technologii i trójwymiarowej symulacji komputerowej.
  Obiekt, który będzie się znajdował przy al. Bora-Komorowskiego w Krakowie, powstaje w przestrzeni wirtualnej. Dzięki wykorzystaniu technologii BIM (ang. Building Information Modeling, a więc modelowania informacji o budynku) już na etapie projektowania można zobaczyć zastosowane rozwiązania i szczegóły techniczne. Projektanci na bieżąco uzgadniają je z pracownikami Małopolskiego Centrum Nauki.

  Podobne rozwiązanie zastosowano już przy projekcie nowego Ratusza Marszałkowskiego, który ma stanąć przy rondzie Grzegórzeckim, ale w tym przypadku najpierw zaprojektowano budynek, a potem przeniesiono go do wirtualnej przestrzeni – specjalny program umożliwia wirtualny spacer po całym budynku.

  Programy komputerowe odzwierciedlają też te same siły i przeciążenia, na które narażona jest budowla w realnym świecie. Taki system pracy niezwykle usprawnia proces projektowania, bo już na etapie koncepcji pozwala przetestować wybrane rozwiązania, a także wyeliminować ewentualne błędy.

  Technologia BIM, z której teraz korzysta Cogiteon, będzie wykorzystywana również w przyszłości do zarządzania gotowym obiektem. Każdy detal budynku będzie miał odzwierciedlenie w systemie komputerowym, a niektóre elementy jego działania będą mogli zobaczyć zwiedzający.

  Do tej pory udało się ustalić koncepcję architektoniczną i użytkową Małopolskiego Centrum Nauki. Budynek Cogiteonu będzie się składał z 4 brył, połączonych wspólną elewacją i podziemiem. Sercem obiektu będzie wystawa stała, podzielona na pięć sekcji tematycznych oraz przestrzeń wystaw czasowych. Obok znajdzie się sześć laboratoriów, w których odnajdą się pasjonaci chemii, fizyki, komputerów, majsterkowania, botaniki, a także pieczenia i gotowania.

  W najwyższej bryle, zlokalizowanej przy alei Bora-Komorowskiego, znajdzie się reprezentacyjne wejście do centrum, a także strefa konferencyjna. Środkowa bryła będzie swoistym mózgiem obiektu, pełniąc funkcję administracyjną. Całość dopełni strefa obsługi zwiedzających, kawiarnia, restauracja, a także szklarnia połączona z laboratorium oraz parking podziemny.

  Cogiteon powinien być otwarty dla zwiedzających w roku 2022. Jeszcze w tym roku w małopolskich gminach pojawi się "Naukowiej", czyli mobilna wystawa poświęcona powietrzu. Specjalny autobus z przyczepą miał być gotowy już we wrześniu, ale firma z Torunia do tej pory nie wywiązała się z zamówienia. Ostateczny termin to połowa listopada. Wtedy mobilna wystawa Cogiteonu wyruszy w trasę po Małopolsce, najpierw wokół Krakowa. Jako pierwsi zobaczą ją uczniowie z Niepołomic, Skawiny, Wieliczki czy Mogilan.

  Na tej wystawie zaprezentowany zostanie także pierwszy eksponat Cogiteonu, przygotowany przez artystkę – Martę Antoniak, absolwentkę Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Malarka posługując się starymi medycznymi rycinami, stworzyła kolorowy obraz ludzkich płuc. Jej praca odwołuje się nie tylko do motywu przewodniego narracji centrum, ale również do tematyki wystawy mobilnej pt. „Naukowiej”.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  FLESZ: Wybory samorządowe 2018. Cisza wyborcza - co oznacza?

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstyd

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Cogiteon, Mocak, ICE. Bo po polsku wstyd nazwać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Urząd Marszakowski ... do Tarnowa.

  Zgłoś naruszenie treści

  Ponieważ Kraków jest przeludniony a inne miasta Małopolski się wyludniają, to może by Urząd Marszałkowski przenieść do Tarnowa?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!

  Świat może istnieć bez tytoniowego dymu!