Powszechny Spis Rolny – przygotowujemy się do wielkiego liczenia w województwie małopolskim

Materiał informacyjny Głównego Urzędu Statystycznego
Już niewiele dni dzieli nas do rozpoczęcia obowiązkowego Powszechnego Spisu Rolnego, który zostanie przeprowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada. O przygotowaniach i organizacji tego największego badania rolnictwa rozmawiamy z Agnieszką Szlubowską, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie, zastępcą wojewódzkiego komisarza spisowego.

Pani Dyrektor, czy wszystko jest już przygotowane przed zbliżającym się spisem rolnym?

Jesteśmy przygotowani, prace organizacyjne i przygotowawcze przebiegają zgodnie z terminarzem. W kwietniu przeprowadziliśmy testy podczas spisu próbnego, współpracujemy z gminnymi biurami spisowymi, szkolimy przyszłych rachmistrzów i prowadzimy egzaminy, by przygotować najlepszych kandydatów. Powszechny Spis Rolny 2020 rozpocznie się we wrześniu i potrwa trzy miesiące.

Dla kogo spis jest obowiązkowy?

Badanie obejmie wszystkie gospodarstwa w kraju, a udział w nim jest obligatoryjny dla rolników indywidualnych i gospodarstw prowadzonych przez przedsiębiorstwa rolne. Reguluje te kwestie ustawa. Użytkownicy gospodarstw są zobowiązani do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.

Których dokładnie gospodarstw dotyczy spis rolny?

W Polsce mamy około 1,5 mln gospodarstw rolnych. Spis jest obowiązkowy dla wszystkich gospodarstw indywidualnych o powierzchni powyżej 1 ha lub mniejszych, ale prowadzących działy specjalne produkcji rolnej lub produkcję rolną określoną progami, których wielkość precyzuje ustawa spisowa. Minimalna skala produkcji dla gospodarstw indywidualnych o powierzchni użytków rolnych poniżej hektara to m.in. pół hektara drzewek owocowych, krzewów owocowych, warzyw gruntowych, truskawek, chmielu, 5 sztuk bydła, 20 świń, 5 loch, 20 owiec, 20 kóz, 100 sztuk drobiu czy 20 pni pszczół. Spis dotyczy ponadto gospodarstw osób prawnych bądź jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Proszę przypomnieć, dlaczego to badanie jest takie ważne?

Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie i kompleksowo scharakteryzować polskie rolnictwo. Spisy rolne są prowadzone we wszystkich krajach Unii Europejskiej przynajmniej raz na 10 lat – po to, by zaktualizować dane o rolnictwie, zidentyfikować zachodzące w nim zmiany. To badanie dostarczy wskaźników do monitorowania i oceny wspólnej polityki rolnej. Informacje, które przekażą rolnicy, będą miały wpływ na politykę rolną regionów, w których prowadzą swoją działalność oraz na wysokość środków finansowych, jakie otrzymają na wsparcie działalności rolniczej.

W jaki sposób rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych?

Rolnicy będą mogli udzielać informacji poprzez samopis internetowy, przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna od 1 września przez cały okres trwania spisu na stronie Głównego Urzędu Statystycznego: spisrolny.gov.pl. Umożliwiamy też spis telefoniczny pod numerem infolinii spisowej 22 279-99-99. Natomiast z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie, skontaktują się telefonicznie rachmistrzowie spisowi, w celu przeprowadzenia wywiadu przez telefon lub bezpośrednio w miejscu wygodnym dla rolnika.

A jeśli rolnik nie ma dostępu do internetu, a mimo to chciałby spisać się sam?

We wszystkich gminnych biurach spisowych będą zapewnione stanowiska komputerowe dla rolników, aby umożliwić im samopis internetowy.

Czy rolnicy mogą czuć się bezpiecznie, przekazując tak szczegółowe informacje o swoim gospodarstwie?

Osoby wykonujące prace spisowe, wszyscy pracownicy statystyki, gminnych biur spisowych i rachmistrzowie są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej pod sankcją karną za jej niedotrzymanie. Rachmistrzowie zbierający dane spisowe są funkcjonariuszami publicznymi i zostaną dopuszczeni do wykonywania prac spisowych po przeszkoleniu z zakresu ochrony danych osobowych i upoważnieniu do przetwarzania danych oraz po złożeniu pisemnego przyrzeczenia o zachowaniu tajemnicy statystycznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości tożsamość rachmistrza będzie można zweryfikować, dzwoniąc na infolinię spisową, przez internet lub w wojewódzkim biurze spisowym.

O co będą pytani rolnicy?

Podczas spisu zapytamy rolników m.in. o powierzchnię i położenie gospodarstw rolnych oraz o rodzaj użytkowanych gruntów. Będziemy zbierać informacje o powierzchni zasiewów i nawadniania oraz o produkcji ekologicznej. Spytamy o stan pogłowia zwierząt, liczbę maszyn i urządzeń rolnych, o rodzaje budynków gospodarskich. Rolnicy będą musieli odpowiedzieć na pytania o wkład pracy w gospodarstwo rolne użytkownika i członków jego gospodarstwa domowego oraz pracowników najemnych. Na takie same pytania odpowiadają w 2020 roku rolnicy w całej Europie. Wszystko po to, by można było uzyskać porównywalne dane dla wszystkich regionów.

Czym wyróżnia się rolnictwo w Małopolsce?

W naszym województwie jest około 150 tys. gospodarstw rolnych. Małopolskę cechują unikatowe walory przyrodnicze i krajobrazowe, różnorodność kultury i tradycji ludowej, bogactwo lokalnych odmian roślin uprawnych, ras zwierząt hodowlanych oraz pracowitość rolników. Gospodarstwa rolne zajmują około 60 procent powierzchni naszego województwa. Rolnicy specjalizują się w produkcji mieszanej, hodowli zwierząt trawożernych, warzywnictwie, sadownictwie. W naszym regionie jest najwięcej gospodarstw ekologicznych, które rozwijają produkcję wysokiej jakości żywności tradycyjnej, regionalnej, ekologicznej. Coraz częściej małopolscy rolnicy poszukują nowych kierunków produkcji rolnej – jak winiarstwo, pszczelarstwo, uprawa ziół, hodowla ryb, alpak, strusi czy jeleni. Bogactwem małopolskiej wsi – oprócz pracowitych rolników, produkcji rolnej, hodowli zwierząt – są kultura, tradycje i folklor regionalny, ukształtowane przez wieki. Ważnymi animatorami w kultywowaniu tradycji ludowej są Koła Gospodyń Wiejskich, które podtrzymują sztukę kulinarną, promują rękodzieło ludowe i artystyczne oraz zapewniają uczestnictwo mieszkańców wsi w kulturze organizując odpusty, festiwale, konkursy, inscenizacje czy pokazy twórczości.

Gdzie rolnicy znajdą niezbędne informacje o spisie?

W sierpniu do wszystkich rolników zostanie rozesłany list Generalnego Komisarza Spisowego –Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z najważniejszymi informacjami o spisie. Zapraszam do korzystania z infolinii spisowej pod numerem tel. 22 279-99-99 oraz śledzenia wiadomości na stronie internetowej spisrolny.gov.pl. Informacje o spisie, badaniach statystycznych w województwie małopolskim, działaniach edukacyjnych i promocyjnych można również znaleźć na stronach internetowych Urzędu Statystycznego w Krakowie oraz w serwisach społecznościowych.

Rozmawiała Paulina Szymczewska

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3