Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chełmku uratowali niezwykłe dzieło. Unikatowa mozaika ze skóry obuwniczej ma 20 m kwadratowych [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Prof. Andrzej Tobis z ASP w Katowicach zwraca uwagę nie tylko na spektakularne rozmiary, ale także szczegóły mozaiki
Prof. Andrzej Tobis z ASP w Katowicach zwraca uwagę nie tylko na spektakularne rozmiary, ale także szczegóły mozaiki Andrzej Tobis / Facebook
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku uratowali niezwykły obiekt artystyczny na terenie jednej z opustoszałych hal dawnych Zakładów Obuwniczych "Chełmek". Szef placówki Waldemar Rudyk, sam będący artystą, nie wyklucza, że to jedyne w takiej skali dzieło skórzane w Polsce, a może i w Europie. Cała kompozycja ma ok. 20 metrów kwadratowych. MOKSiR chciałby odzyskać eksponat od obecnych właścicieli hali i przenieść je do miejsca, w którym będą go mogli wszyscy zobaczyć.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Niezwykłe dzieło w dawnej hali fabryki butów w Chełmku

O tym, że było takie artystyczne dzieło w dawnej fabryce obuwia, wiele osób pamięta w Chełmku, szczególnie wśród pracowników fabryki. Od czasu likwidacji i zamknięcia Południowych Zakładów Przemysłu Skórzanego "Chełmek" nie wiadomo było jednak, co się z nim stało. W Miejskim Ośrodku Kultury Rekreacji i Sportu postanowili to sprawdzić. Uzyskali zgodę nowego właściciela opustoszałej hali.

- I rzeczywiście mozaika znajduje się nadal w miejscu, w którym kiedyś je wykonano, czyli na klatce schodowej między halami produkcyjnymi

- mówi Waldemar Rudyk, dyrektor MOKSiR.

Wykonana z kolorowych skór obuwniczych mozaika ma powierzchnię ok. 20 m kwadratowych. Udało się już ustalić, że powstała pod koniec lat 80. ub. wieku. Przedstawia buty wkomponowane w zarys kuli ziemskiej. Prawdopodobnie intencją twórców było pokazanie, że buty z Chełmka trafiały wówczas na cały świat, co było prawdą. Liczona w milionach par produkcja była eksportowana do wielu krajów.

- Przypuszczamy, że w takiej skali jest to unikatowe dzieło w Polsce, a może i w Europie. Potwierdzają to wstępnie opinie specjalistów, którym pokazaliśmy mozaikę

- zaznacza dyrektor chełmeckiego MOKSiR-u, który sam jest artystą.

Dwie części mozaiki mają w sumie ponad 8 metrów długości i 2,3 m wysokości. Jak już udało się ustalić projektantem skórzanej mozaiki był Józef Put, szef pracowni plastycznej, która funkcjonowała w tamtych latach w chełmeckich zakładach.

- Jest spektakularna w swojej skali, ale na mnie największe wrażenie zrobiły detale. Poszczególne buty, a jest ich tu 24, to konkretne modele, które były ówcześnie w Chełmku produkowane - zwraca uwagę Andrzej Tobis, uznany artysta, profesor katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, który kilka dni temu był w Chełmku, aby wykonać dokumentację unikalnej mozaiki i uwiecznić ją w projekcie, który realizuje. - Dobrze, że dzięki determinacji dyrektora MOKSiR-u i jego pracowników udało się ją uratować - dodaje profesor Tobis.

Wzbudziła także zainteresowanie między innymi pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie. Szef MOKSiR-u nie kryje radości z tego powodu, ciesząc się, że zapomniana przez dziesięciolecia praca chełmeckich artystów, zaczyna przemawiać do współczesnych odbiorców i zachwycać swoją formą i przekazem.

MOKSiR chce przejąć mozaikę i pokazać światu

Obecnie MOKSiR gromadzi dalsze informacje o twórcach pracy, oprócz Józefa Puta, i jej powstaniu. Placówka chce przejąć mozaikę. Następnie poddać konserwacji i znaleźć miejsce, gdzie będzie można ja wyeksponować w ogólnodostępnej przestrzeni.

- Szczęśliwie zachowany obiekt będzie wyjątkowym świadectwem obuwniczej przeszłości miasta

- dodaje Waldemar Rudyk.

Tradycje produkcji butów w Chełmku sięgają okresu przedwojennego. Fabrykę wybudował tutaj czeski przemysłowiec, król obuwia Tomasz Bata. W tym roku przypada 90 lat jej powstania. Po wojnie był to jeden z największych zakładów obuwniczych w Polsce, zatrudniał ok. 7 tys. pracowników.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska