Pracownik oszukał? Jak sobie poradzić z tym problemem?

Magdalena Wojtas
Obowiązkiem każdego Pracownika wprost wynikającym z kodeksu pracy jest dbanie o dobro zakładu pracy oraz ochrona jego mienia. Celem tego przepisu jest to, aby podwładny nie działał na szkodę zakładu pracy oraz przeciwko interesom majątkowym i niemajątkowym pracodawcy. Coraz częściej Pracodawcy borykają się z problemem kradzieży przez Pracowników. Zazwyczaj są to drobne sprzęty biurowe lub drobne kwoty pieniężne, jednak zdarza się, że kradzież jest większej wagi.

Pracownik dopuszczający się kradzieży bądź przywłaszczenia mienia pracodawcy, niezależnie od tego, że popełnia w zależności od wartości skradzionego mienia wykroczenie (do 250 złotych) albo przestępstwo (powyżej 250 złotych), narusza także wskazany obowiązek pracowniczy, i oprócz konsekwencji karnych podlegać będzie konsekwencją przewidzianym w prawie pracy, gdyż takie
zachowanie może być uznane za ciężkie naruszenie przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych i może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy Pracownika, zgodnie z art. 52 § 1 pkt. 1 k.p.

Orzecznictwo Sądu Najwyższego w tej kwestii jest jednomyślne, i tak w wyroku z 12 września 2000 r. (sygn. akt I PKN 28/2000, OSNP 2002/7/161) Sąd Najwyższy stwierdził, że dbałość o mienie pracodawcy i jego ochrona stanowią podstawowy, fundamentalny obowiązek każdego Pracownika; kradzież tego mienia czy jej usiłowanie trzeba zatem zawsze traktować jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Pracodawca nie musi czekać ze zwolnieniem na skazanie Pracownika przez sąd, jeżeli kradzież jest oczywista (np. sprawcę złapano na gorącym uczynku, co potwierdza notatka sporządzona przez policję). Powinien zadbać o zebranie odpowiedniego materiału dowodowego (zeznania świadków, obecność policji) już w chwili ujawnienia kradzieży. Prawnicy Kancelarii Lex Patronum uczulają Pracodawców na zachowanie terminu jednego miesiąca, gdyż rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy Pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy, a także bez zasięgnięcia opinii reprezentującej Pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia się o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Pozostaje pytanie, co Pracodawca może żądać od Pracownika, który dopuścił się tego czynu. Pokrzywdzony Pracodawca móże domagać się od sprawcy naprawienia szkody. Nadto kodeks pracy, w art. 114 – 127 przewiduje warunki odpowiedzialności materialnej Pracowników za szkodę wyrządzoną pracodawcy oraz za mienie powierzone Pracownikowi.

Stosownie do art. 114 K.p. „ Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach K.p.” (art. 114-122).

Pracodawca, który chce pociągnąć Pracownika do odpowiedzialności materialnej, musi pamiętać, że jest to możliwe pod warunkiem, że łącznie wystąpi:

  1. bezprawne działanie Pracownika (niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych),
  2. szkoda w mieniu zakładu pracy,
  3. wina leżąca po stronie zatrudnionego,
  4. związek przyczynowo-skutkowy między działaniem pracownika a niewykonaniem bądź nienależytym wykonaniem obowiązków pracowniczych.

Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził Pracodawcy szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości, a  jego odpowiedzialność nie będzie ograniczać się tylko do kwoty trzymiesięcznych zarobków, jak to jest przy winie nieumyślnej, lecz obejmie obowiązek naprawienia szkody w pełnej jej wysokości.
W przypadku odpowiedzialności Pracownika za mienie powierzone z obowiązkiem wyliczenia się lub zwrotu (pieniądze, papiery wartościowe, narzędzia itp.) Pracownik odpowiada również w pełnej wysokości za szkodę powstałą na tym mieniu.

lexpatronum

Źródło: Lex Patronum

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie