Prasówka 9.09: top 3 artykuły z wczoraj
Oto lista najpopularniejszych wczoraj wiadomości. Czy miałeś okazje przeczytać je wszystkie?
📢 Tak mieszka i żyje na co dzień Alicja Bachleda-Curuś. Oto wnętrza jej willi w USA
Alicja Bachleda-Curuś od lat mieszka w USA, gdzie przeniosła się, aby rozwijać swoją karierę aktorską. Choć Hollywood nie przyjęło jej tak, jakby tego pragnęła, ma na swoim koncie wiele udanych ról. W życiu osobistym jest mamą syna Henrego Tadeusza, którego ojcem jest Colin Farrell. Alicja mieszka w pięknej willi w Los Angeles, a ja pokażę ci, jak wygląda jej codzienność w tym wyjątkowym miejscu.
Nie przegap promocji!
📢 Kibole z Chorwacji zaatakowali polskich kibiców przed meczem w Osijeku. "Doszło do krwawej bójki"
W niedzielę, tuż przed zaplanowanym na godzinę 20:45 meczem Ligi Narodów pomiędzy reprezentacjami Chorwacji i Polski, doszło do niepokojącego incydentu w Osijeku. Lokalni pseudokibice zaatakowali grupę polskich fanów - informuje chorwacki serwis Sportske novosti.
📢 Dożynki Dzielnicy XIII Podgórze na Rybitwach: barwny korowód, biesiada muzyczno-taneczna i poczęstunek
W niedzielę, 8 września, na terenie zielonym przy Klubie Rybitwy – filii Centrum Kultury Podgórza rozpoczęły się uroczyste dożynki. Mieszkańcy, ale również i goście wydarzenia, wspólnie dziękują za tegoroczne plony. Przez osiedle przeszedł barwny korowód dożynkowy. Oczywiście nie ma dożynek bez hucznej zabawy! W programie koncerty, występy artystyczne, pokazy pierwszej pomocy, biesiada muzyczno-taneczna, animacje dla dzieci i poczęstunek. Wstęp wolny!
Czytaj wygodniej najważniejsze wiadomości
Prasówka 9.09: pozostałe wydarzenia
Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały wczoraj uwagę czytelników. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?
📢 140 lat kolei w Skawinie na jubileusz 660-lecia lokacji miasta. Historyczne pociągi i cześć dla legionisty pułkownika Hałacińskiego
Do Skawiny przyjechały historyczne pociągi retro i pociągi specjalne. Świętowano tu 140 lat kolei. Z tej okazji w niedzielę, 8 września 2024 roku dworcowi kolejowemu w Skawinie nadano imię płk. Andrzeja Hałacińskiego, urodzonego w Skawinie legionisty, dyplomaty, współautora pieśni "My Pierwsza Brygada", zamordowanego w Katyniu. Podkreślano też, że ten kolejowy jubileusz jest obchodzony w roku 660-lecia lokacji miasta.
📢 Babie lato na Velo Dunajec w Pieninach. Trasy rowerowe z niesamowitymi widokami i innymi atrakcjami. Zdjęcia
Cały Velo Dunajec ma długość 237 km. Oficjalnie zaczyna się w Zakopanem i kończy w Wietrzychowicach, ale zaletą tej trasy jest, że można wsiąść na rower na różnych odcinkach. Nam spodobał się ten przecinający Pieniny. Nic dziwnego, że cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników rowerowych wycieczek.
📢 Festiwal "Polska od Kuchni" w Tarnowie. Na Rynku trwa prawdziwa kulinarna uczta z udziałem kół gospodyń wiejskich z całej Małopolski
Tarnów znalazł się na trasie festiwalu „Polska od Kuchni”. Na Rynku rozgościły się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z całej Małopolski. Częstują specjałami, które zostały specjalnie przygotowane na tę okazję, a także wspierają głośnym dopingiem swoje reprezentantki, które rywalizują konkursie o tytuł Miss Wdzięku.
📢 Na ułański piknik do parku w Gorlicach ściągnęły tłumy. Można przejechać się po alejkach bryczką i spróbować grochówki z wojskowego kotła
Gorlicki zabytkowy Park Miejski stał się dzisiaj obozowiskiem ułańskim. Wszystko za sprawą I Pułku Ułanów Krechowieckich, którzy dotarli tutaj ze swoimi wierzchowcami, ale też niezwykłą wystawą końskich siodeł z różnych epok i stron świata, a także wojskowego umundurowania.
📢 Stróża. Wypadek pod Myślenicami i 5-kilometrowy korek na Zakopiance
W niedzielę 8 września ok. godz. 15.30 w miejscowości Stróża (powiat myślenicki) doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych. Kolizja miała miejsce na odcinku drogi S7 w kierunku Krakowa. Występują utrudnienia. Zator ma długość ok. 5 kilometrów.
📢 Marsz Jamników w Krakowie już za nami! Jamniki i zakochani w nich, ich właściciele znów pojawili się na bulwarze Czerwieńskim
Tyle małych łapek na bulwarze Czerwieńskim w Krakowie pojawia się tylko raz w roku. W niedzielę, 8 września, w stolicy Małopolski kolejny raz odbył się Marsz Jamników. Wydarzenie od lat organizowane jest przez Krakowskie Forum Kultury i Radio Kraków. Wielbiciele największych psich indywidualistów oraz wszyscy miłośnicy rozszczekanych czworonogów spotkali się pod pomnikiem psa Dżoka na bulwarze Czerwieńskim.
📢 29. Festyn "Jesień Kurdwanów 2024" rozkręcił się na dobre. Koncerty, wystawa psów, pokaz zumby i wieczorny występ zespołu BIG CYC
Zgodnie z tradycją park Kurdwanów wypełniła atmosfera 29. edycji festynu „Jesień Kurdwanów”. W niedzielę, 8 września, w programie koncerty, atrakcje dla najmłodszych, akcja krwiodawstwa oraz konkurs i wystawa psów. To bez dwóch zdań - miły i sąsiedzki czas! Wieczorem nie lada gratka. Na scenie wystąpi zespół BIG CYC.
📢 Łukasz Załuska po występie na Old Trafford: Było mi miło, że Celtic mnie docenił
Były bramkarz m.in. Wisły Kraków, a dzisiaj trener golkiperów w klubie z ul. Reymonta, w swojej karierze sześć lat był zawodnikiem Celticu Glasgow. W sobotę Łukasz Załuska zagrał w oldbojach tego klubu w charytatywnym meczu z Manchesterem United na Old Trafford.
📢 Mieszkańcy Złocienia już oficjalnie mają swój nowy park. Symboliczne otwarcie z udziałem prezydenta Krakowa
Park Złocień oficjalnie otwarty. W niedzielę, 8 września, miejsce rekreacji i wypoczynku przy ulicy Domagały zostało oficjalne udostępnione mieszkankom i mieszkańcom. Od godz. 14.00 na najmłodszych i ich rodziny czekało wiele atrakcji: malowanie twarzy dzieci, warsztaty ping-ponga i akcja "Bajkorower", czyli opowiadania dla dzieci Z kolei symboliczne otwarcie parku z udziałem prezydenta Aleksandra Miszalskiego i Łukasza Pawlika, dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej miało miejsce o godz. 14.30. Przekształcenie ul. Domagały w park było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców w budżet obywatelski oraz zwiększeniu finansowania zadania w budżecie miasta.
📢 Iron Dragon Triathlon 2024. Tłum uczestników w zawodach na Zalewie na Piaskach pod Krakowem. Znajdźcie się na zdjęciach
Zawody Iron Dragon Triathlon w 2024 roku rozegrane zostały już po raz 12. Impreza pod Krakowem, na Zalewie Na Piaskach w Budzyniu (tzw. Zalew Kryspinów), cieszy się dużą popularnością, przyjeżdżają triathloniści z różnych regionów kraju. Nie inaczej było w niedzielę, 8 września 2024 r. Zobaczcie, jak wyglądała rywalizacja, znajdźcie się na zdjęciach w naszej GALERII.
📢 Otworzyli tor kajakowy w Nowym Sączu z udziałem Klaudii Zwolińskiej. To pierwszy etap prac. W planach jest budowa sztucznego toru
Otworzyli tor kajakowy na Dunjacu w Nowym Sączu. Na tę inwestycję z niecierpliwością czekało blisko stu sądeckich kajakarzy, którzy musieli trenować poza miastem. To ważna inwestycja, bo właśnie tutaj swoją przygodę ze sportem zaczynają najlepsi kajakarze na świecie, co podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu udowodniła Klaudia Zwolińska. Nasza srebrna medalistka także była obecna podczas oficjalnego otwarcia pierwszego etapu toru. To tylko zalążek większego projektu, który za kilka lat ma powstać na Dunajcu. Koszt planowanych prac to aż 60 mln zł.
📢 31. Krakowskie Miodobranie. W stolicy Małopolski kolejny raz zagościło święto miodu, pszczół i pszczelarzy
Krakowskie Miodobranie to coroczna impreza organizowana od 30 lat przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. Jej celem jest popularyzacja wiedzy na temat pszczelarstwa oraz środowiska naturalnego, w którym żyją pszczoły. Kiermaszowi produktów pszczelich pochodzących z małopolskich pasiek towarzyszą m.in. warsztaty dla dzieci z budowy domków dla pszczół i występy artystyczne. W niedzielę pszczelarze wzięli udział w uroczystej mszy św. w kościele Bożego Ciała, a na pl. Wolnica odbyło się pasowanie młodych pszczelarzy na członków Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich.
📢 Wygląda jak w królewskim pałacu. Fontanna w Muszynie zdobi centrum uzdrowiska i zapewnia wyjątkowy klimat wieczornych spacerów
Z roku na rok Muszyna ma turystom coraz więcej do zaoferowania. Oprócz ogrodów na Zapopradziu turystów przyciąga również klimatyczny rynek. Główną atrakcją jest popularny już w całej Polsce ratusz, który architektonicznie nawiązuje do stylu galicyjskiego z XIX wieku z salami tortur. Na płycie jest również fontanna, która szczególnie efektownie prezentuje się wieczorami. - Wieczorem warto się udać na muszyński rynek choćby po to, aby podziwiać ekspresyjne widoki fontanny - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych burmistrz uzdrowiska Jan Golba.
📢 Protest na drodze S7 w kierunku Warszawy. Mieszkańcy podkrakowskiej gminy walczą o ekrany. Duże utrudnienia w ruchu i objazdy
Pod Krakowem w niedzielę, 8 września, kierowców czekają poważne utrudnienia na drodze ekspresowej S7. W Widomej w gminie Iwanowice odbywa się bowiem protest mieszkańców i blokada drogi na zjeździe z trasy S7. Utrudnienia w ruchu drogowym potrwają od godz. 13 do 16. Policja wyznaczyła objazdy tego odcinka trasy.
📢 Sentymentalny powrót do Krakowa Grzegorza Nicińskiego. Trenerzy po meczu Hutnik – Olimpia doceniają zdobycie jednego punktu
- Mam miłe wspomnienia z Hutnika, bo pierwszą bramkę w ekstraklasie, a było to w 1995 roku, strzeliłem właśnie na tym boisku dla Pogoni Szczecin – wspomina Grzegorz Niciński, trener piłkarzy Olimpii Grudziądz po sobotnim meczu na Suchych Stawach.
📢 Kraków. Niedziela z zabytkowymi tramwajami na dwóch liniach. Jeden z nich kursuje z Borku Fałęckiego do Nowego Bieżanowa
Krakowska Linia Muzealna kolejny raz stanęła na wysokości zadania. W niedzielę, 8 września, na ulice Krakowa znów wyjechały zabytkowe tramwaje. Kursują one na dwóch trasach – z Borku Fałęckiego do Nowego Bieżanowa i z Dajworu do pętli w Cichym Kąciku (i przy TAURON Arenie Kraków).
📢 Piknik rodzinny „Od resorka do Porschaka”. Przy ulicy św. Wawrzyńca w Krakowie zaparkowały prawdziwe motoryzacyjne perełki
Każdy, kto w dzieciństwie bawił się resorakiem Porsche, w niedzielę, 8 września w Krakowie może poczuć się jak w niebie. Stowarzyszenie Pasja Porsche oraz Muzeum Inżynierii i Techniki wychodząc naprzeciw dziecięcym marzeniom przygotowało piknik rodzinny „Od resorka do Porschaka". Wydarzenie odbywa się na dziedzińcu przy ul. św. Wawrzyńca 15. Zaparkowały tam prawdziwe motoryzacyjne perełki.
📢 Kibice na meczu Hutnik Kraków - Olimpia Grudziądz. Po trybunach niósł się głośny doping
Początkowo na Suchych Stawach zalegała cisza, ale gdy po dwudziestu minutach kibice rozpoczęli doping, to niósł się on po trybunach aż do samego końca meczu. W ósmej kolejce 2. ligi piłkarskiej Hutnik Kraków zremisował z Olimpią Grudziądz 1:1, a ozdobą spotkania były gole zdobyte z dalszej odległości przez Wojciecha Słomkę i Kacpra Cichonia. W dramatycznej końcówce szansę na decydującego gola miał jeszcze Marcel Górski. Obejrzyjcie zdjęcia z trybun w galerii.
📢 KS PKM Olkusz - Świt Krzeszowice. Drużyna byłych piłkarzy Wisły poradziła sobie w osłabieniu
W meczu 4. kolejki sezonu 2024-2025 w grupie I klasy okręgowej Kraków KS PKM Olkusz przegrał na swoim stadionie ze Świtem Krzeszowice. Zobacz zdjęcia ze spotkania rozegranego w sobotę, 7 września - kliknij przycisk GALERIA.
📢 Jednodniowa wycieczka poza Kraków. TOP 15 miejsc na wyjątkowy wyjazd tuż za miasto
Myślisz o ciekawej wycieczce poza miasto? Sprawdź, gdzie warto wybrać się na wycieczkę w okolice Krakowa. Jeśli macie wolne popołudnie lub chcecie zaplanować weekend to skorzystajcie z naszych propozycji - możecie odwiedzić miejsca, które są blisko Krakowa, a które warto zobaczyć. Ruszamy za miasto!
📢 Dziś korzystają z niego miliony! Ale zobaczcie, jak 15 lat temu wyglądało lotnisko Kraków Airport!
Telewizory, zamiast nowoczesnych ekranów. Zupełnie inna fasada i zdecydowanie mniej lotów niż obecnie. W ciągu ostatnich lat lotnisko w Balicach stało się jednym z nowocześniejszych portów lotniczych w Europie. Naszpikowane nowoczesnymi technologiami, pełne udogodnień dla pasażerów, już na pierwszy rzut oka zachęca do podróży. A jak było 15 lat temu? Zobaczcie na naszych zdjęciach, jak wtedy wyglądał Kraków Airport!
📢 Niedzielny targ na Burku w Tarnowie to szansa na kupienie wyjątkowych przedmiotów. Kolejna odsłona popularnego Bazaru na Starówce
Na tarnowskim Burku trwa pierwszy powakacyjny Bazar na Starówce. Stoły targowe zastawione są po brzegi różnymi przedmiotami, rzeczami z duszą i historią, które czekają na swojego nowego właściciela. Zainteresowani mogą odnaleźć wśród nich prawdziwe "skarby", których nie kupią w sklepach.
📢 V liga, grupa zachodnia. Podział punktów w meczu Gabarnia Kraków - Niwa Nowa Wieś
W meczu 6. kolejki rozgrywek w grupie zachodniej małopolskiej V ligi piłkarskiej (sezon 2024-2025) Garbarnia Kraków zremisowała na swoim stadionie z Niwą Nowa Wieś. Zobaczcie, co działo się na boisku i trybunach podczas spotkania 7 września (sobota). Zdjęcia - w GALERII.
📢 Zajrzeliśmy do jednej z baszt słynnego "zamku" w Krakowie. Co zastaliśmy w wieżyczce niczym ze średniowiecznej budowli?
Blok mieszkalny przypominający zamek, a nawet - jak niektórzy mówią - Wawel, jest architektoniczną atrakcja Czyżyn. Większość osób widziała go jednak tylko z zewnątrz. Nam udało się wejść do środka i zobaczyć, jak wygląda mieszkanie z charakterystyczna wypustką w kształcie małej baszty. Okazuje się, że ten "średniowieczny" element pełni funkcje zabudowanego balkonu, w którym najczęściej suszy się pranie. Co ciekawe, z "czyżyńskiego Wawelu" przy dobrej pogodzie można podziwiać Tatry i... Wawel.
📢 Do willi miliardera prowadzi aleja z jego nazwiskiem. W posiadłości nad jeziorem mieszka z młodszą o blisko 50 lat ukochaną. Co za przepych
Ogromna posiadłość położona nieopodal Jeziora Zegrzyńskiego wzbudza duże emocje. Do niej prowadzi aleja Wojciechowskiego - miliardera, który mieszka w willi wraz z ukochaną Patrycją Tuchlińską, która jest mamą dwójki jego małych dzieci. Mają tam raj na ziemi, bo oprócz bogatych zdobień i luksusowych wnętrz na ogromnym terenie jest kort tenisowy z automatycznym dachem, lądowisko dla helikopterów a nawet ogród, który przypomina park. Jest basen oraz ogromne palmy.
📢 Odnowiona złocona korona królewska na szczycie wieży bazyliki Mariackiej w Krakowie cieszy oko już od ponad roku
Mija rok odkąd korona królewska wróciła na wieżę bazyliki Mariackiej. Pierwsze elementy złoconej korony zostały wciągnięte na hejnalicę mariacką o poranku w poniedziałek, 28 sierpnia. Na szczycie wieży umieszczono również kulę, która także przeszła renowację. To właśnie w niej została umieszczona kolejna kapsuła czasu, a wśród opisów prac i najważniejszych wydarzeń ostatniego dziesięciolecia w bazylice Mariackiej, fotografii, monet i medali był również egzemplarz wydania Dziennika Polskiego. Do kapsuły trafiła również lista darczyńców, którzy przyczynili się do odnowy wieży. Mimo, że korona już pod koniec sierpnia wróciła na wieżę, to tak naprawdę w pełnej okazałości można było ją oglądać na początku września 2023r.
📢 Największa w Polsce mofeta w Złockiem koło Muszyny będzie jeszcze bardziej popularna. Powstaną tam nowe pomosty i platforma spacerowa
Mofeta im. prof. Henryka Sidzińskiego znajduje się na granicy wsi Jastrzębik i Złockie, na dnie Złockiego Potoku, tuż przy szosie niedaleko Muszyny. To największą i najwydajniejsza mofeta w Polsce pod względem ilości wydobywającego się gazu. Uzdrowisko aplikuje o środki aby zrewitalizować jej otoczenie i wymienić wysłużone elementy, w tym platformę spacerową oraz pomosty.
📢 Czy można przejąć na własność cudzą nieruchomość? Na pytanie odpowiada radca prawny Jonasz Kita
Czy można przejąć na własność cudzą nieruchomość? - Instytucją pozwalającą na nabycie własności nieruchomości, której właścicielem pozostaje inny podmiot jest tzw. zasiedzenie - wyjaśnia Jonasz Kita, radca prawny z kancelarii Lex Projects.
📢 Znany miliarder ma luksusowy hotel w Krynicy-Zdroju. Przyjeżdża tam z ukochaną Patrycją Tuchlińską. Kompleks odwiedzają celebryci i aktorzy
Józef Wojciechowski dekadę temu zainwestował w hotel w Krynicy-Zdroju. To duży kompleks blisko natury z różnymi atrakcjami. Wraz z rodziną i młodszą ukochaną Patrycją Tuchlińską odwiedza uzdrowisko. Hotel stał się popularny także wśród celebrytów, którzy spędzają tu ferie czy wakacje.
📢 Modny hotel milionera nad Jeziorem Rożnowskim przyciąga celebrytów. Wypoczywają w luksusach, a nawet biorą tu śluby
Malownicze Jezioro Rożnowskie przyciąga wiele osób, a to za sprawą wspaniałego położenia i pięknych widoków. Jest tam też luksusowy hotel w Siennej w gminie Gródek nad Dunajcem. Zdjęciami z pobytu w tej sądeckiej miejscowości dzielą się znane osoby. Wypoczywali tam min. Doda, Paweł Domagała, Anna Popek, Robert Lewandowski, Paulina Sykut-Jeżyna czy Dorota Wellaman. Piłkarz reprezentacji Polski Jan Bednarek w tej urokliwej miejscowości wziął ślub i zorganizował wystawne wesele w hotelu nad jeziorem. Także siatkarz Aleksander Śliwka wybrał to miejsce na swoje wesele.
📢 Małopolska. Militaria z demobilu. Mundury, buty wojskowe, samoloty szkolno-treningowe i pistolety. Wojsko odda je za darmo
Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji prowadzi nabór wniosków o nieodpłatne przekazanie militariów z demobilu. Do 11 września 2024 r. trwa – ogłoszony przez Ministra Obrony Narodowej – nabór wniosków o nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego Skarbu Państwa. Chodzi o przedmioty niewykorzystywane już przez jednostki wojskowe do realizacji ich zadań.
📢 Najśmieszniejsze memy o żonach. Zobacz z jakich zachowań żon śmieją się Internauci. Będziesz śmiał się do łez! 8.09.2024
Relacje damsko-męskie często są tematem żartów, szczególnie te na linii mąż - żona. Nic więc dziwnego, że często pojawiają się w memach publikowanych w internecie. Tym razem skupiliśmy się na memach na temat żon. Co takiego śmiesznego potrafi być w żonach? Choć trzeba też przyznać, że czasami rikoszetem dostaje się także mężom. Sprawdźcie w wybranych przez nas memach.
📢 Borek. Trwa Zlot Aut Tuningowanych pod Bochnią. Na "Balaton" przybyły tłumy miłośników motoryzacji
W dniach 7-8 września na terenie Centrum Aktywnego Wypoczynku Borek (gm. Rzezawa) odbywa się motoryzacyjny event. 5. Zlot Aut Tuningowanych przyciągnął masę miłośników samochodów i nie tylko. W wydarzeniu wzięły udział zarówno najmłodsi fani, jak i nastolatkowie czy całe rodziny.
📢 Najbardziej opłacalne studia, najwyższe zarobki zaraz po dyplomie. Nie tylko informatyka! Co wybrać w Krakowie?
Magistrzy po studiach związanych z technologiami informatycznymi mogą zarobić nawet ok. 16 tys. zł brutto - wynika z badań ekonomicznych losów absolwentów. W tym wypadku mowa o informatykach po Uniwersytecie Wrocławskim, którzy uzyskali dyplom w 2022 roku. To właśnie zarobki absolwentów z tego roku prezentuje najnowsza edycja ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). W pierwszej dziesiątce studiów stacjonarnych w Polsce, po których zarabia się najlepiej już na starcie, znalazło się aż siedem kierunków z uczelni krakowskich.
📢 Kibice na meczu hokejowej Ligi Mistrzów Re-Plast Unia Oświęcim – Eisbaren Berlin. WIDEO
W pierwszym meczu hokejowej Ligi Mistrzów, rozegranym w Oświęcimiu, miejscowy Re-Plast Unia przegrał z niemieckim Eisbaren Berlin (1:4). Kibice szczelnie wypełnili trybuny hali przy ulicy Chemików 4. Przed nimi jeszcze dwa mecze w Oświęcimiu w ramach europejskiej hokejowej elity.
📢 To miejsce nad Jeziorem Rożnowskim zmieniło się nie do poznania. Tutaj przyjeżdżają tłumy
Nadbrzeże Jeziora Rożnowskiego w Bartkowej-Posadowej zmieniło się nie do poznania i stało hitem tegorocznych wakacji. Gminie Gródek nad Dunajcem udało się oddać do użytku zagospodarowany na nowo teren latem. I to był strzał w przysłowiową „dziesiątkę”, bo każdego dnia można spotkać tam tłumy mieszkańców i turystów. Przyciąga m.in. oryginalny plac zabaw, podest widokowy, a także tężnia solankowa.
📢 Tak wyglądał Nowy Sącz w okresie II wojny światowej. Zobacz miasto na archiwalnych fotografiach
W tym roku przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Najkrwawszej i najokrutniejszej wojny w dziejach Europy, która rozpoczęła się w Polsce 1 września 1939 roku. Jak w czasach wojny wyglądał Nowy Sącz? Czym żyło miasto? Co uchwycono na fotografiach z okresu 1939-1945? Zobacz na archiwalnych zdjęciach.
📢 Dożynki w Jaroszowcu. Za udane plony dziękowała cała gmina Klucze. Był korowód z wieńcami i zabawa koło Domu Kultury
Cała gmina Klucze dziękowała dzisiaj za udane plony podczas tradycyjnych dożynek parafialno-gminnych , które zorganizowano w Jaroszowcu. Była msza św. a po niej korowód dożynkowy na miejsce, gdzie odbyła się zabawa, czyli pod Dom Kultury. W uroczystościach i zabawie brała udział społeczność gminy.
📢 Szef kuchni w krakowskiej restauracji z dwiema gwiazdkami Michelin w składzie jury "MasterChefa". Teraz to Przemysław Klima ocenia kucharzy
Kim jest nowy juror "MasterChefa"? W tym roku ramię w ramię z Magdą Gessler i Michelem Moranem wielkie gotowanie uczestników znanego telewizyjnego programu ocenia Przemysław Klima, który w stolicy Małopolski prowadzi jedną z najsłynniejszych restauracji. Bottiglieria 1881 - bo to właśnie o niej mowa, zachwyca nie tylko mieszkańców Krakowa, czy też Polski, ale również gości z całego świata. Wybitne dania krakowskiego szefa kuchni zyskały wielkie uznanie czego dowodem jest druga gwiazdka Michelin, którą restauracja zdobyła w 2023 r.
📢 Hokejowa Liga Mistrzów. Re-Plast Unia Oświęcim przegrała z Eisbaren Berlin. Flaga miejscowych kibiców z napisem uderzającym w Niemców
Re-Plast Unia Oświęcim w pierwszym meczu hokejowej Ligi Mistrzów we własnej hali przegrała z Eisbaren Berlin, urzędującym mistrzem Niemiec. Tym samym nie udało się zrekompensować wyjazdowej porażki z Ilves Tampere, po dogrywce 3:4. Na meczu nie obeszło się bez zgrzytów. Najpierw gospodarze mieli kłopoty z odtworzeniem hymnu niemieckiego, a potem miejscowi kibice wywiesili wielką flagę, na cały sektor, o treści: "Witamy w mieście waszej największej zbrodni - niemieckich obozów śmierci". Dodatkowo część napisu jest w barwach narodowych Niemiec. Flaga nawiązała do bolesnej historii Oświęcimia, a jej brzemienia miasto chce uniknąć. Na meczu było 200 niemieckich kibiców. Ich sektor był naprzeciwko oświęcimskich fanów, więc mogli dokładnie przeczytać napis na fladze.
📢 Łap Oddech Festival 2024 w Krakowie. Muzyka, sztuka, psychologia. Tłumy przy Tauron Arenie. To pierwsze takie wydarzenie w Krakowie
To pierwsze takie wydarzenie w Krakowie - pełne brzmień, rytmów, obrazów i słów. Łap Oddech Festival trwał od sobotniego przedpołudnia (7 września) na terenach zielonych Tauron Areny. Finałem spotkania były koncerty, m.in. Artura Rojka, Vito Bambino i braci Waglewskich, do późnej nocy. Wcześniej, podczas warsztatów, paneli i pokazów, zaprezentowano różne inne dziedziny sztuki, skupiając się mocniej na emocjach i przestrzeni psychologicznej.
📢 Wielkie święto w Dortmundzie. Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski zagrali po raz ostatni na Signal Iduna Park
Na ten dzień czekał każdy fan polskiego futbolu! Łukasz Piszczek i Jakub Błaszczykowski zostali pożegnani przez Borussię Dortmund specjalnym wydarzeniem, w którym wzięło udział wiele gwiazd światowej piłki, z którymi polscy piłkarze mieli przyjemność występować. Nie zabrakło polskich wątków, dublet ustrzelił Kamil Grosicki, a także gola zdobył Artur Wichniarek.
📢 Wykopki agatowe pod Krakowem. Poszukiwane z motykami wyruszyli w pole. Celem były barwne minerały, niezwykłe kamienie
Agaty jak ziemniaki są poszukiwane i zbierane na polach w Rudnie w gminie Krzeszowice. Tutejsze Muzeum Agatów zorganizowało kolejny raz Jesienne Wykopki Agatowe. W sobotę, 7 września 2024 r. poszukiwacze minerałów tłumnie przekopywali pole z nadzieją na wydobycie niepowtarzalnego agatu. Właściciel pola i muzeum Witold Koprucha, pasjonat i kolekcjoner minerałów. Organizował poszukiwania minerałów i przecinał znalezione okazy. Jak co roku emocji było mnóstwo.
📢 Zadyma na stadionie w Tarnobrzegu! Kibole Sandecji i Stali Mielec zdewastowali trybunę, ochrona użyła gazu, wkroczyła policja. Zdjęcia
Około 70 minuty meczu Siarki Tarnobrzeg z Sandecją Nowy Sącz (0:1) w Bectclic 3. lidze piłkarskiej, w sobotę 7 września na Stadionie Miejskim w Tarnobrzegu doszło do kibolskiej zadymy - szalikowcy wspierający zespół Sandecji (głównie kibole zaprzyjaźnionej z nią Stali Mielec), próbowali wedrzeć się na boisko, wyrywając i rzucając w ochroniarzy wyrywanymi krzesełkami. Sędzia na ponad dwadzieścia minut przerwał mecz.
📢 Bitwa Radłowska odtworzona po 85 latach. Wielkie widowisko rekonstruktorów i pirotechniki obok mostu na Dunajcu obserwowały tłumy widzów
Oddziały piechoty, artyleria i czołgi pojawiły się w sobotę (7 września) po południu w Biskupicach Radłowskich niedaleko Tarnowa. Nad Dunajcem rekonstruktorzy odtworzyli przebieg największej bitwy wojny obronnej 1939 roku w Małopolsce. Z wałów Dunajca pojedynki wojsk polskich i niemieckich obserwowały tłumy widzów.
📢 Szykuje się BeskidExit? Radni z Bielska - Białej chcą utworzenia własnego województwa. Zaanektują Kęty, Oświęcim, Wadowice i Andrychów?
Czy Kęty i Andrychów a może też Oświęcim i Wadowice bardzo by się broniły przed przyłączeniem do województwa Podbeskidzkiego, gdyby takie faktycznie zostało utworzone? Jest na to coraz większa szansa. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Bielsko - Białej radni jednogłośnie podjęli decyzję, by starać się o utworzenie województwa. Kętom czy Andrychowowi bliżej do Bielska niż Krakowa.
📢 "Srebrna dziesiątka w Olkuszu". Na starcie biegu ulicznego stanęło 300 zawodników
Na starcie VII Olkuskiego Biegu Ulicznego „Srebrna Dziesiątka" w gorącą sobotę 7 września stanęło 300 zawodników. Były biegi i marsz nordic walking. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Gazeta Krakowska.
📢 Ulica Krakowska w Nowym Sączu zmieniła się nie do poznania. Poziom gruntu obniżą na odcinku 400 metrów
Już od ponad trzech miesięcy zamknięta pozostaje ulica Krakowska w związku z przebudową przejazdu kolejowego oraz torów w ramach modernizacji linii kolejowej Podłęże - Piekiełko. Ważna dla całego miasta inwestycja miała spowodować ogromne uciążliwości w ruchu. Tymczasem okazało się, że kroki są nawet mniejsze niż wcześniej. Kierowcy sobie poradzili. A jak radzą sobie drogowcy, którzy realizują tam ważną dla całego regionu inwestycję?
📢 Wielki maraton szycia poszewek na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, czyli wyjątkowa akcja charytatywna w Krakowie
Kraków nie przestaje zaskakiwać. 7 września stolica Małopolski stała się miejscem, gdzie można zdziałać prawdziwe cuda dla chorych dzieci. Na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego od godz. 11.00 odbywa się niezwykłe wydarzenie – największa w Polsce akcja szycia poszewek, która przyniesie radość i wsparcie małym pacjentom w aż trzech krakowskich szpitalach. Poszewki uszte w ramach akcji "Uszyj Jasia" zostaną przekazane pediatrycznym oddziałom Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika, Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego oraz Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza. Każdy kto będzie chciał zasiąść za "sterami" maszyny do szycia ma jeszcze czas do godz. 18.00.
📢 W tych miejscach nie bywają widzowie. Zajrzeliśmy do zakamarków Starego Teatru
Najstarsza krakowska scena teatralna, a także jedna z najstarszych w Polsce, powstała pod koniec XVIII wieku z połączenie kilku kamienic, którą dziś odkrywa plątanina schodów, korytarzy, zakamarków. Zajrzeliśmy tam, gdzie widzowie Starego Teatru zazwyczaj nie bywają. Zazwyczaj, bo od czasu do czasu teatr pozwala zajrzeć za kulisy. Naszym przewodnikiem był Łukasz Zaleski, edukator Starego Teatru.
📢 Tuning Show 2024 w Expo Kraków. Mnóstwo atrakcji dla miłośników supersamochodów
Podrasowane samochody, pokazy jazdy i palenia gumy, nowinki z branży motoryzacji, tłumy zwiedzających i piękne hostessy - to wszystko na Tuning Show 2024 w Expo Kraków w dniach 7 i 8 września. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla fanów samochodów. Impreza już po raz 4. przyciągnęła do EXPO Kraków miłośników motoryzacji z całej Polski. To dwa dni pełne emocji, zachwytów, spotkań i przede wszystkim dobrej zabawy! Bilet na 1 dzień - 30 zł, na 2 dni - 60 zł, dzieci od 3 do 12 roku życia - 10 zł.
📢 Tłumy na "Agropromocji" w Starym Sączu. Ponad 250 wystawców z ciekawymi ofertami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie
Agropromocja to największa impreza rolnicza w południowej Polsce, która kilka lat temu przeniosła się do Starego Sącza. Zwierzęta hodowlane, maszyny rolnicze, nasiona, rośliny, ogrodowe kosiarki, traktory czyli wszystko, o czym zamarzy rolnik, działkowiec i miłośnik ogrodów można zobaczyć w jednym miejscu. Do tego stoiska z regionalnym jadłem, konkursy np. strzyżenia owiec czy degustacja pieczonego byka. W tym roku wystawa odbywa się w dniach 7-8 września na terenie Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II. W sobotę były prawdziwe tłumy.
📢 5. Łemkowski Charytatywny Rajd Malucha wjechał do Gorlic. Pod ratuszem zaparkowała ponad setka fiacików. W jednym siedział psotny Edek
Ponad setka małych fiatów zaparkowała dzisiaj u stóp gorlickiego ratusza. Ich załogi – w sumie około czterystu osób – to uczestnicy 5. Łemkowskiego Charytatywnego Rajdu Malucha. Zanim dotarli do Miasta Światła, objechali sporą część Beskidu Niskiego.
📢 Rekordowy transfer z Hutnika. Michał Głogowski sprzedany, ale w kadrze krakowskiego klubu jest już nowy napastnik
W ostatnim dniu letniego okna transferowego Hutnik sprzedał Michała Głogowskiego do Lechii Gdańsk. 19-letni napastnik podpisał czteroletnią umowę, ale do beniaminka ekstraklasy dołączy dopiero zimą 2025 roku. To jeden z najwyższych, a całkiem możliwe, że w ogóle rekordowy transfer w najnowszej historii krakowskiego klubu. Trener Maciej Musiał ma też od piątku w drugoligowej kadrze nowego napastnika.
📢 Festiwal Koronki Klockowej. Bogdan Krok, pomysłodawca i organizator festiwalu opowiada o jego idei i kulisach powstania
Organizowany od 25 lat, festiwal stał się symbolem promocji tradycji koronki klockowej, a sama Bobowa uzyskała miano polskiej stolicy tej unikalnej techniki. XXV Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie Środkowej, które przyciąga miłośników rękodzieła, koronczarek oraz artystów z całego świata.
📢 Budowa pętli tramwajowo-autobusowej na Wzgórzach Krzesławickich w Krakowie. Jest już fundament pod płytę postojową i zadaszenie
Dwa prostokątne betonowe bloki wyłaniają się z dziury, która powstała po zlikwidowaniu działającej wcześniej na Wzgórzach Krzesławickich w Krakowie pętli tramwajowej. W tym miejscu pasażerowie będą wsiadali i wysiadali z autobusów. Między ogromnym cmentarzem a osiedlem Na Wzgórzach powstaje nowoczesna pętla tramwajowo-autobusowa z terminalem autobusowym z czterema peronami.
📢 Kosmiczne atrakcje w Krakowie. Łaziki z różnych państw mierzą się z torem marsjańskim, który wygląd niczym prawdziwa Czerwona Planeta
To, co dzieje się tuż obok Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - to prawdziwy kosmos. W ramach odbywających się w dniach 6-8 września zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge - w Krakowie zbudowana została przestrzeń odzwierciedlająca powierzchnię Marsa. Wydarzenie, które jest organizowane w Polsce od 2014 roku, tym razem debiutuje w stolicy Małopolski. Organizatorami 10. edycji European Rover Challenge są Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
📢 Dom Korala w Nowym Sączu od lat wzbudza duże zainteresowanie. To najbardziej charakterystyczny budynek w mieście ze złotymi lwami
Lubią luksus, mają majątek liczony już w miliardach, trzymają się rodzinnych stron bracia Koral i ich rodzina ceni sobie prywatność. W Nowym Sączu nadal wielu pamięta, jak swoje lody rozwozili po odpustach maluchem i że na bogactwo ciężko pracują od 45 lat. Maybachy, rezydencje, papieski pomnik na sądeckim Rynku to efektowne przejawy sukcesu braci. Rezydencja Józefa Koral w Nowym Sączu to chyba najbardziej charakterystyczny budynek w mieście. Złote lwy i różne rzeźby nadal przyciągają wzrok przechodniów.
📢 Rekordowy sezon z turystycznym hitem Małopolski. Beliansky Express przewiózł blisko 6 tys. osób. Chcą aby jeździł codziennie
Beliansky Express, czyli pociąg turystyczny relacji Muszyna - Poprad Tatry zakończył sezon wakacyjny sukcesem. W ciągu dwóch miesięcy przewiózł łącznie 6 tysięcy osób. Połączenie było dobrą opcją umożliwiającą mieszkańcom uzdrowiska zwiedzanie we własnym zakresie atrakcyjnych zakątków Słowacji z pięknym widokiem na Tatry. Czy pozostanie na dłużej?
📢 Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Zobacz najlepsze memy o wędkarzach. Sezon wrzesień 2024
Wędkarstwo to archaiczne hobby starszych ludzi? Nic bardziej mylnego! Moda na wędkarstwo w Polsce rośnie. W mediach społecznościowych pełno zdjęć z udanych wypraw - i to nie tylko w kraju, bo furorę w ostatnich latach robią wędkarskie wycieczki po całym świecie. To coś więcej niż rozrywka, to styl życia, którym zaraża się coraz więcej osób. Nie wierzycie? Zobaczcie najzabawniejsze wędkarskie memy. Wędkarze mają do siebie dystans i potrafią się śmiać sami z siebie. Jak mówią, "żadna kobieta nie ma szans dostać tyle uwagi, co spławik w bezwietrzny dzień"!
📢 "Moda na peronie" w Trzebini. Znani projektanci mody Diana Walkiewicz, Adrian Lewandowski, Mimika, Paweł Pluta pokazali swoje kolekcje
Niewielka małopolska Trzebinia stała się polską stolicą mody. 6 września odbył się tutaj nietypowy pokaz mody, którego scenerią był peron dworca kolejowego. W projekcie "Moda na peronie" pojawili się znani projektanci - Diana Walkiewicz, Adrian Lewandowski, Mimika, Paweł Pluta, Aga Kawala-Surma. Były stroje damskie i męskie oraz pokaz bielizny.
📢 Te miasta w Małopolsce wyludniają się w zastraszającym tempie. Oto TOP 15 miejscowości, z których ubywa mieszkańców
W ciągu ostatnich kilkunastu lat większość polskich miast ma problem z odpływem mieszkańców. W ogólnopolskim rankingu najszybciej wyludniających się miast prym wiedzie Władysławowo, którego populacja od 2002 do 2023 roku skurczyła się aż o 36,7 procent. Wyludniły się w tym czasie także inne turystyczne nadmorskie miejscowości: Hel (spadek o 34,7 procent) i Jastarnia (spadek o 33,7 procent). A jak wygląda sytuacja w naszym województwie? Oto 15 najszybciej wyludniających się miast w Małopolsce.
📢 Kraków w latach 80. to był inny świat! Tak wyglądało miasto tuż przed wyborami 4 czerwca 1989 roku. Za chwilę miała rozpocząć się nowa epoka
Na początku 1989 roku w Krakowie wciąż stał pomnik Lenina (zniknął w grudniu tego samego roku), potęgą był Pewex (na wolnym rynku sobie nie poradził), były ulice Koniewa, Bohaterów Stalingradu i Rewolucji Październikowej, ale czuć już było wiatr zmian. W marcu w mieście pojawiły się pierwsze kantory, bo obrót dewizami stał się legalny. Czerwcowe wybory były czasem święta, choć poprzedzały je burzliwe wiosenne demonstracje m.in. przeciwko rozmowom opozycji z komunistami i ustaleniom Okrągłego Stołu. Pamiętacie tamten Kraków?
📢 Gdzie na burgera w Krakowie? Najnowszy ranking TOP 10 najlepszych burgerowni wg Googla na wrzesień 2024. Te lokale polecają klienci!
Gdzie zjeść najlepsze burgery w Krakowie? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Restauracji i lokali serwujących te specyficzne kanapki jest coraz więcej, a co za tym idzie, trudno wskazać miejsca, w których zamówimy najpyszniejsze burgery. Przychodzimy jednak z pomocą i prezentujemy wrześniowy ranking – TOP 10 krakowskich burgerowni wg Googla. Te miejsca polecają klienci i internauci!
📢 Najnowsze oferty pracy w Krakowie. Dla kogo 25 tysięcy miesięcznie? A szkoły wciąż szukają nauczycieli
Praca w Krakowie. Szukacie, chcecie zmienić? Oto najnowsze oferty Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Choć rok szkolny już się rozpoczął, szkoły wciąż szukają nauczycieli. Są oferty w usługach, w budowlance, MPK szuka kierowców i motorniczych. I są też oferty dla specjalistów z pensją powyżej 20 tysięcy złotych. Przejrzyjcie propozycje, które wybraliśmy.
📢 Budowa metra w Krakowie okiem geologa. Jakie są zagrożenia? Prof. Tadeusz Słomka z AGH: To, co kiedyś opowiadano, to bzdura
- W Krakowie metro da się zbudować i trzeba je zbudować. Bardzo się cieszę, że wreszcie prace projektowe ruszą. W Krakowie potrzebne jest metro, nie tramwaj podziemny, czy premetro, tylko metro, które będzie w stanie szybko obsłużyć wiele tysięcy osób - mówi prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, geolog, rektor Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020, rekomendowany do Rady Naukowo-Technicznej ds. budowy metra w Krakowie.
📢 Wielki pożar w Krakowie. Płonęły hale z hulajnogami, bateriami i częściami samochodowymi w Płaszowie
Nocny pożar hal z częściami samochodowymi przy ul. Wodnej w Krakowie. Hale w kształcie litery L o wymiarach 50 x 12m i 20 x 12 m, w których znajdowały się materiały papierowe oraz około 1000 hulajnóg i około 1000 szt. zapasowych baterii całkiem uległy spaleniu. Na jeden z hal dach zawalił się. Udało się obronić trzecią halę, w której znajdowało się około 2000 akumulatorów samochodowych i opon. Nie ma osób poszkodowanych. Na miejsce zadysponowano oficera operacyjnego województwa. Sytuacja została opanowana w nocy. Trwają prace rozbiórkowe i dogaszanie.
📢 Wisła Kraków z zamkniętą kadrą. Oni do końca 2024 roku powalczą o punkty dla „Białej Gwiazdy”
W Polsce 6 września 2024 roku oznacza koniec letniego okna transferowego. Do zimy nie będzie już zatem wielkich ruchów kadrowych. Kluby mogą oczywiście zatrudniać zawodników, którzy są wolni, ale to będą raczej sporadyczne sytuacje. Wisła Kraków pod koniec okna transferowego nie była bardzo aktywna. Ostatnim ruchem, jaki wykonała „Biała Gwiazda” było wypożyczenie Dawida Olejarki do Znicza Pruszków. Prezentujemy pełną kadrę Wisły Kraków na jesień 2024. Podajemy informacje o wszystkich piłkarzach Wisły wraz z okresem obowiązywania ich kontraktów.
📢 Senioralia w Krakowie. Wieczorna impreza w Parku Jordana z DJ Wiką
Międzynarodowe Senioralia w Krakowie to największa impreza seniorska w Europie, która przyciąga członków rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, organizacji seniorskich, instytucji publicznych, społecznych i prywatnych oraz przedstawicieli władz samorządowych z całej Polski. Rano był przemarsz przez miasto, a później atrakcje w Parku Jordana. Wieczorem zagrała tam DJ Wika i to była wielka impreza!
📢 Chemobudowa-Kraków obchodzi uroczysty jubileusz! Tłumy gości bawią się na 75-leciu firmy
W trakcie 75 lat Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Chemobudowa-Kraków S.A. zbudowało ponad 1200 obiektów zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Europy. W piątek, 6 września w budynku Centrum Kongresowego Fabryczna 13 zebrały się tłumy gości, chcących upamiętnić i celebrować dziedzictwo przedsiębiorstwa. Jest pyszny tort, odznaczenia i świetna muzyka.
📢 Pszczelarze zawładnęli Krakowem. Tyle miodu w mieście pojawia się tylko raz w roku
Jak co roku, Krakowem znów na kilka dni zawładnęli pszczelarze. W piątek, 6 września w centrum miasta rozpoczęło się Krakowskie Miodobranie. To już 31. edycja tego wydarzenia. Zarówno mieszkańcy, jak również goście odwiedzający Kraków, na placu Wolnica mogą zakupić miód ze sprawdzonych źródeł. Co więcej, pszczelarze, którzy goszczą w centrum Krakowa, chętnie dzielą się swoją wiedzą i odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące miodowych pyszności. Wydarzenie potrwa aż do godzin popołudniowych w niedzielę, 8 września.
📢 Muszyna na fali popularności, a z tego korzystają mieszkańcy. Deweloperzy chcą stawiać hotele, ale władze nie chcą powtórki z Krynicy-Zdroju
Muszyna na przestrzeni lat bardzo się zmieniła, zauważają to turyści, którzy po dłuższym czasie wracają do uzdrowiska. To także szansa dla lokalnych przedsiębiorców, którzy na fali popularności zaczynają rozkręcać swoje biznesy. Inwestować w Muszynie chcą też deweloperzy. Burmistrz do budowy obiektów noclegowych podchodzi ostrożnie, nie chce żeby odbywało się to w sposób niekontrolowany, co może doprowadzić do stopniowego wyludniania tak jak w Krynicy-Zdroju.
📢 Kraków. Przełom w sprawie terenu po opuszczonym hotelu przy ul. Ujastek Mogilski? Prezydent Krakowa zabrał głos
Zwrot akcji ws. terenu po opuszczonym hotelu przy ul. Ujastek Mogilski 7. Jak podaje krakowski magistrat, w prawo użytkowania wieczystego nieruchomości weszły nowe osoby. "Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie prowadzi z nimi rozmowy na temat przyszłości tego obszaru" - piszą urzędnicy. Głos w sprawie zabrał też Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
📢 To już pewne. Wiosną ma się rozpocząć remont Starego Młyna Jezuickiego. Powstanie tam restauracja i siłownia
Prywatny inwestor odmieni oblicze niszczejącego od lat budynku dawnego Młyna Jezuickiego. Jak poinformował prezydent prace mają się rozpocząć późną wiosna przyszłego roku. - To będzie bardzo duża inwestycja, którą - z tego co wiem - właściciel chce rozpocząć w przyszłym roku. Bardzo się z tego cieszę, bo będzie to pozytywna i długo wyczekiwana inwestycja w tej części miasta - poinformował Ludomir Handzel.
📢 Narodowe Czytanie 2024 w Olkuszu. W tym roku dyrektorzy szkół i samorządowcy czytali „Kordiana”
Jak co roku na płycie olkuskiego rynku odbyło się „Narodowe Czytanie”. W tym roku przedstawiciele władz samorządowych oraz dyrektorzy szkół podstawowych i średnich z Olkusza czytali „Kordiana” Juliusza Słowackiego”. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.
📢 Wschody na Jaworzynie Krynickiej zachwycają. Wkrótce jej największa atrakcja czyli kolej gondolowa nie będzie kursować. Na górę tylko pieszo
Jaworzyna Krynicka to punkt obowiązkowy dla turystów przebywających w Krynicy-Zdroju. Są tam fantastyczne widoki oraz kolej gondolowa, która wpłynęła na rozwój uzdrowiska. Ci którzy jeszcze tej jesieni chcą z niej skorzystać to muszą się spieszyć, bowiem lada dzień rusza przegląd, który potrwa ponad dwa miesiące. Oczywiście na szczyt można też wyjść, kilkugodzinny spacer a także strome podejścia zrekompensują piękne widoki na szczycie. Sami zobaczcie.
📢 Kolorowa parada seniorek i seniorów w Krakowie. Pod Wawelem rozpoczęły się XI Międzynarodowe Senioralia! To impreza jedyna w swoim rodzaju
Międzynarodowe Senioralia w Krakowie to największa impreza seniorska w Europie, która przyciąga członków rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, organizacji seniorskich, instytucji publicznych, społecznych i prywatnych z całej Polski. W tym roku odbywa się już XI edycja tego wydarzenia. W piątek, 6 września najpierw seniorzy zebrali się na mszy św. w bazylice Mariackiej, a następnie wyruszyli w barwnym pochodzie z Rynku Głównego do Parku Jordana. Tam do godzin wieczornych zaplanowano wykłady, bezpłatne badania, konsultacje i koncerty. W sobotę z kolei obędzie się "Międzynarodowy marszobieg po zdrowie im dr. Krzysztofa Czarnobilskiego".
📢 130 ochotników w jednostce wojskowej w podkrakowskiej Rząsce. To głównie studenci i nauczyciele
Tu nie dostaną taryfy ulgowej. I to na własne życzenie! Blisko 130 ochotników przekroczyło dziś (6 września) bramy jednostki w podkrakowskiej Rząsce. To głównie studenci i nauczyciele.
📢 Hotel Radisson RED oficjalnie otwarty w Krakowie. W kompleksie Unity Centre, tam gdzie kiedyś stał Szkieletor
Hotel, którego znakiem rozpoznawczym jest czerwony smok nad wejściem - oficjalnie został otwarty w Krakowie. To Radisson Red mieszczący się w jednym z budynków kompleksu Unity Centre. Tak, to tam gdzie kiedyś stał niszczejący, niesławny Szkieletor. W czwartek wieczorem dokonano hucznego otwarcia, choć hotel zaczął działalność już w czerwcu. Dla gości zaśpiewała Natalia Szroeder.
📢 Tak wyglądał Kraków tuż przed wybuchem II wojny światowej. 6 września 1939 do miasta wkroczyli Niemcy
Rankiem 6 września do niebronionego Krakowa od strony południowej wjechały oddziały niemieckie. Tak zaczęła się - mająca trwać 1961 dni - okupacja miasta. Niemcy wybrali Kraków na stolicę okupowanych przez siebie ziem polskich (niewłączonych do Rzeszy), by zmniejszyć rangę prawdziwej stolicy - Warszawy.
📢 Weekend w Krakowie. Oto najlepsze wydarzenia w dniach 6-9 września: Narodowe Czytanie, Łap Oddech Festival, Senioralia i wiele innych
Wrzesień zdecydowanie oddaje! W tym miesiącu Kraków oddycha pełną piersią, a tym samym gwarantuje mieszkańcom i turystom masę atrakcji! Zresztą, sami spójrzcie, co przygotowano, a na pewno znajdziecie coś dla siebie. Sprawdźcie, co robić w Krakowie w dniach 6 do 9 września.
📢 Najgorętsze zakończenie wakacji w klubie Space w Czchowie. Grube balety w największym klubie niedaleko Nowego Sącza
To już koniec wakacji. Klub Space w ostatni weekend przygotował gorącą imprezę. W lokalu bawiły się tłumy, które chciały wesoło zakończyć czas beztroski i zabawy. Imprezowania w Czchowie co tydzień zaprasza do dwupoziomowego klubu. Najgorętsza wixa w mieście za nami. Zobacz zdjęcia z klubu nad jeziorem.
📢 Z rowerem w 8-osobowym przedziale. Nowe reguły przewozu? Mamy wyjaśnienie PKP Intercity
Przewóz rowerów jest możliwy tylko w pociągach, w których wyznaczono miejsca do ich przewozu - informuje PKP Intercity na swojej stronie internetowej. Podróżujący zwykle mocują swoje jednoślady w specjalnych stelażach. Czasem dopuszcza się, by rowery parkowały w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu. Dlatego sytuacja, jaką zastali rowerzyści przewożący swoje dwa kółka w pociągu relacji Gdynia - Przemyśl naprawdę ich zaskoczyła. Bo na potrzeby przewozu rowerów przygotowano zamykane przedziały 2. klasy, zwykle przeznaczone dla ośmiu pasażerów.
📢 Spektakularne odkrycie krakowskich archeologów w Kazimierzy Wielkiej
W trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych w Kazimierzy Wielkiej (województwo świętokrzyskie) krakowscy archeolodzy z firmy PRYNCYPAT, pracujący pod kierunkiem Marcina Przybyły i we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli pozostałości 160 obiektów archeologicznych związanych z osadnictwem neolitycznym oraz z wczesnej epoki brązu.
📢 Droga krajowa numer 94 w Olkuszu zmienia się nie do poznania. Tak postępują prace przy wielkiej przebudowie starej czwórki. Zobacz zdjęcia
W Olkuszu trwają prace przy wielkiej przebudowie drogi krajowej numer 94. W połowie sierpnia tego roku wykonawca inwestycji wyłączył z użytkowania południową część jezdni przekierowując cały ruch na stronę północną. Od tamtej pory obecni na miejscu budowlańcy zdążyli już poczynić znaczne postępy. Między innymi zerwano już asfalt na prawie całym remontowanym odcinku. Trwają także prace związane z budową kanalizacji deszczowej i zbiornika przy Wspólnej, zatłaczaniem pustek krasowych i przebudową przejść podziemnych.
📢 Kraków. Tanie loty we wrześniu 2024. Do tych miast dolecisz do 250 zł w obie strony!
Oficjalne zakończenie wakacji nie musi oznaczać końca wyjazdów! Nie jest tajemnicą, że wrzesień to jeden z najlepszych miesięcy na letni urlop za granicą. W wielu państwach pogoda wciąż jest słoneczna, a ceny - zarówno lotów, jak i noclegów - dużo niższe niż w sezonie. Sprawdź, gdzie polecieć za przysłowiowe grosze z lotniska w Krakowie do 250 zł w obie strony! GALERIA
📢 Skawina będzie świętowała 140-lecie kolei. Na tory wyjadą historyczne składy
Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie zaprasza w najbliższą niedzielę (8 września) na uroczystości związane z obchodami 140-lecia kolei w Skawinie.
📢 Tak wyglądał Kraków, gdy miastem rządziły samochody! Stacja benzynowa przy Rynku Głównym to początek...
Choć z dzisiejszej perspektyw może się to wydawać szokujące, przed laty autem dojechać można było chociażby na Rynek Główny w Krakowie. A przy rynku znajdowała się... stacja benzynowa! Jeszcze do 2007 roku na placu Szczepańskim funkcjonował wielki parking. Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło, a ruch samochodów - szczególnie w centrum miasta - jest regularnie ograniczany. Zobaczcie Kraków sprzed komunikacyjnej rewolucji, gdy to auta rządziły miastem!
📢 Duża zmiana na rynku mieszkaniowym w Krakowie. Tak nie było nawet w pandemii. Drastycznie spadła sprzedaż mieszkań deweloperskich
O ponad 40 proc spadła sprzedaż mieszkań w stanie deweloperskim w drugim kwartale tego roku. Tak źle nie było nawet w czasie pandemii. - Nie ma się co dziwić. Rynek zaczął odczuwać, że na tym poziomie cenowym nie ma zbyt wielu klientów. Ci, co miele kupić to kupili, a inni czekają na nowy program, na spadki stóp procentowych lub spadki cen. Ciekawe jest to, że wcale nie spadł popyt na mieszkania, został on zatrzymany i kumuluje się. Teraz kupują tylko Ci, których zmusza do tego sytuacja życiowa muszą kupić bo życie ich zmusiło - mówi Piotr Krochmal, ekspert z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.
📢 Pociągiem z Krakowa do Zakopanego w 90 min. z prędkością do 160 km/h. Ruszyła kolejna inwestycja kolejowa
Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak ogłosił w środę, 4 września, pierwszy z kilkunastu przetargów na budowę kolejnego odcinka Podłęże - Piekiełko. Na budowanym odcinku mają powstać dwa tunele, w tym najdłuższy tunel kolejowy w Polsce liczący 3820 m. Budowa nowej linii kolejowej skróci czas podróży na trasie Kraków Zakopane do 90 min., a Kraków - Nowy Sącz do 60 min. Inwestycje mają się zakończyć do 2030 roku.
📢 Tylko w wakacje schronisko przy ul. Rybnej w Krakowie przyjęło prawie 700 zwierząt. Ponad pół tysiąca to koty! Potrzebna pomoc
Wydaje się, że to wręcz nieprawdopodobna informacja. Tylko od początku lipca do końca sierpnia br. schronisko na ul. Rybnej w Krakowie przyjęło blisko 700 zwierząt. Około 500 z nich to koty! - Obecnie schronisko zamieszkuje 346 kotów, oraz 228 psów. Wiele kociąt trafia do nas niestety swoich mam, są więc karmione strzykawką. Ponad 250 kotów choruje na koci katar, każdego dnia dostają antybiotyki, są pod stałą opieką lekarzy. Trafiają do nas zwierzęta, które trzeba od razu diagnozować, operować i leczyć - informuje KTOZ Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie i jednocześnie prosi o wsparcie. Założono specjalną zbiórkę.
📢 W rejonie obwodnicy Bolesławia powstaje zalewisko. Woda dotarła już do zamkniętej od ponad półtora roku drogi. Zobacz zdjęcia
Przy obwodnicy Bolesławia powstaje zalewisko. Zbierająca się w tamtejszym lesie woda zdążyła już podtopić większość wielkich drzew, które tam rosną i dotrzeć do nasypu drogi. Obecnie sięga ona przepustu, który znajduje się tuż przy powstałym w ubiegłym roku zapadlisku i ledwo przepływa na drugą stronę. Jak informują eksperci z ZGH „Bolesław” w Bukownie zbiornik, który się tam utworzy ma mieć około 21 hektarów powierzchni i około 6-8 metrów głębokości.
📢 Linia do Mistrzejowic: Budują ponad kilometrowy tunel tramwajowy w rejonie ronda Polsadu. Są utrudnienia w ruchu
Część nowej linii tramwajowej do Mistrzejowic będzie przebiegać pod poziomem gruntu. Na trasie o łącznej długości ponad 1,2 km znajdą się dwa przystanki podziemne – „Rondo Młyńskie” i „Rondo Polsadu”. Trwają prace związane z budową odcinka tunelowego.
To wiąże się utrudnienia w ruchu drogowym.
📢 HIPOKRATES 2024. Głosowanie w wielkim Plebiscycie Medycznym rozpoczęte! Oddaj głos na swojego faworyta lub zgłoś kandydatów
Po raz kolejny głosami naszych Czytelników zostaną wybrani laureaci nagród dla najbardziej polecanych lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów, którzy nie tylko skutecznie pomagają, ale też wykazują się wyjątkowym, empatycznym podejściem do pacjentów. Zaszczytne tytuły zostaną przyznane najpierw w każdym mieście i powiecie, później na szczeblu wojewódzkim, a w końcu także w ogólnopolskim finale.
📢 W Szerzynach otwarto kompleks rekreacyjny, jakiego nie ma nigdzie w okolicy. Powstał zadbany akwen z pomostami, wysepką i piaszczystą plażą
Nie udało się wprawdzie zdążyć przed wakacjami, ale przynajmniej będzie służył na koniec lata. Mowo o oddanym właśnie nowym kompleksie rekreacyjnym w Szerzynach, na pograniczu Małopolski i Podkarpacia. Obiekt robi duże wrażenie.
📢 Oto Dolina Raby. Tak wygląda nowe kąpielisko pod Krakowem. Piękne molo, plaża, kajaki i park linowy. Już można pływać i wypoczywać!
„Dolina Raby” - to nowe miejsce wypoczynku w Kłaju w powiecie wielickim. Wielkie kąpielisko, w którym można już pływać, są ratownicy czuwający nad bezpieczeństwem kąpiących się. Są plaże i wiele atrakcji, możliwości uprawiania sportów na lądzie i w wodzie. Powstały place zabaw, ścianki wspinaczkowe oraz park linowy. Nie brakuje wypożyczalni kajaków i rowerków wodnych. Tu można wygodnie wypoczywać. Zobaczcie jak pięknie.
📢 Patrycja Tuchlińska na archiwalnych zdjęciach sprzed lat. Tak wyglądała zanim poznała Józefa Wojciechowskiego. Połączyła ich Krynica-Zdrój
Patrycja Tuchlińska ukochana miliardera Józefa Wojciechowskiego właściciela m.in. Hotelu Czarny Potok w Krynicy-Zdroju chętnie dzieli się z internautami urywkami ze swojego barwnego życia. To w tym luksusowym obiekcie para poznała się w 2018 roku. Od tego czasu są nierozłączni. Jak wyglądała modelka, kiedy brała udział w konkursie miss? Zobacz zdjęcia sprzed kilku lat. Obecnie para oczekuje kolejnego dziecka.
ZOBACZ KONIECZNIE
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?