Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawny chaos przed Brexitem? Jakie skutki dla Polaków i polskich firm?

Agnieszka Moryc/AIP
Sylwia Dąbrowa/Polska Press
We wtorek 15 stycznia 2019 r. w Brytyjskiej Izbie Gmin doszło do głosowania nad przyjęciem umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 432 posłów zagłosowało przeciw i odrzuciło polityczną deklaracją ws. przyszłych relacji ze Wspólnotą. Sytuacja w Wielkiej Brytanii ma duży wpływ na polskich przedsiębiorców, którzy wykazują wzmożone zainteresowanie założeniem firmy w Wielkiej Brytanii właśnie teraz. Z jakiego powodu? Polacy chcą zdążyć przed nadciągającym Brexitem.

Zdążyć przed Brexitem - polscy przedsiębiorcy zakładają coraz więcej firm w Wielkiej Brytanii

Coraz bliżej do Brexitu

Rząd Theresy May uzyskał jedynie 202 głosy poparcia i trwale zapisał się w annałach brytyjskiego parlamentaryzmu, dzięki najwyższej porażce urzędującego premiera Wielkiej Brytanii w historii. Opozycja zamierza wykorzystać porażkę May do jej odwołania - wniosek o wotum nieufności może zostać złożony w każdej chwili. Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną premier Theresa May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków dot. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, tj. najpóźniej w poniedziałek.

Na 73 dni przed planowanym opuszczeniem struktur Unii Europejskiej rysują się następujące scenariusze - m.in. powtórzenie głosowania w Izbie Gmin, przedłużenie procesu wyjścia z UE na mocy art. 50 traktatu lub warianty mało prawdopodobne - tzw. no brexit deal (wyjście z UE bez umowy) czy organizacja drugiego referendum ws. Brexitu.

Polskie firmy zabezpieczają się przed Brexitem

Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, obecnie ponad 5700 polskich firm eksportuje towary do Wielkiej Brytanii. Warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Wspólnoty będą mieć dla tych firm fundamentalne znaczenie. Brexit może jednak w praktyce dotknąć znacznie więcej przedsiębiorców, ponieważ wiele polskich firm to podwykonawcy w pracach związanych z rynkiem brytyjskim, a także spora część firm importuje towary i usługi z Wielkiej Brytanii. Skutki Brexitu odczuje także polska branża e-commerce, przedsiębiorcy sprzedający na Ebay czy Amazon - dla tych firm brytyjski rynek jest niezwykle cenny. Twardy Brexit może skutkować utrudnionym przepływem towarów, co dla e-commerce stanowi spore zagrożenie.

Wysokość wynagrodzeń będzie jawna? Kliknij w ten tekst a dowiesz się jakie zmiany w kodeksie pracy są projektowane.

Nie dziwi zatem fakt wzmożonego zainteresowania rejestracją firmy w Wielkiej Brytanii przez polskich przedsiębiorców. Jak informuje kancelaria podatkowa Admiral Tax w najlepszej sytuacji w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i niepewnych negocjacji, są polskie firmy, które postanowiły na potrzebę współpracy z brytyjskimi kontrahentami przenieść swoją działalność do Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania jest najczęściej wybieranym krajem przez polskich przedsiębiorców rejestrujących firmę za granicą, jak wynika z raportu Admiral Tax aż 61,3-proc. badanych prowadzi firmę w Wielkiej Brytanii. Potwierdzają to także dane polskiego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii - Polacy założyli na Wyspach ponad 60 tys. firm i liczba ta stale rośnie.

Firma w Anglii

Prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii jest zdecydowanie prostsze niż ma to miejsce nad Wisłą. Przedsiębiorca prowadzący firmę w Anglii może w pełni skupić się na rozwoju własnego biznesu, bez konieczności znacznych środków i czasu na żmudne czynności administracyjne i ciągłe śledzenie zmian prawnych jak ma to miejsce w Polsce. W 2017 roku czas potrzebny na rozliczenie podatkowe w Wielkiej Brytanii wyniósł 105 godzin, czyli ponad trzykrotnie mniej niż w Polsce (336 godzin w 2017 roku). Brytyjski rząd po Brexicie zamierza przyciągnąć do Wielkiej Brytanii kolejnych przedsiębiorców. Niższa biurokracja, prostsze przepisy oraz niższe podatki - na tych fundamentach brytyjski rząd zamierza budować sukces ekonomiczny kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. To świetny prognostyk także dla wielu polskich firm prowadzących działalność w Wielkiej Brytanii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawny chaos przed Brexitem? Jakie skutki dla Polaków i polskich firm? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska