Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Morawiecki w exposé mówił o igrzyskach europejskich w Krakowie. Znamy dyscypliny, w jakich mieliby rywalizować sportowcy pod Wawelem

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Premier Mateusz Morawiecki w exposé zapowiedział, że rozwój sportu amatorskiego i zawodowego będzie jednym z priorytetów rządu. - Niech przykładem będą igrzyska europejskie w Krakowie w 2023 roku - kolejna wielka impreza w Polsce. Sport cieszy wszystkich - podkreślił premier Morawiecki. Nadal jednak brakuje konkretów związanych z imprezą planowaną za cztery lata. Dowiedzieliśmy się jednak, w jakich dyscyplinach sportu mieliby rywalizować zawodnicy pod Wawelem.

WIDEO: Krótki wywiad

- Przez ostatnie cztery lata zainwestowaliśmy w sześć tysięcy obiektów sportowych, w kolejnych czterech latach jesteśmy gotowi na więcej - powiedział w expose premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że sport amatorski i zawodowy będzie ważnym priorytetem dla rządu. - Niech przykładem będą igrzyska europejskie w Krakowie w 2023 roku - kolejna wielka impreza w Polsce. Sport cieszy wszystkich. W końcu awans naszej drużyny na Euro 2020 to radość dla każdego Polaka. Gratulujemy polskim piłkarzom - mówił premier Morawiecki.

Przypomnijmy, że rolę gospodarza igrzysk europejskich w 2023 roku Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca tego roku w Mińsku. Za tą jedyną kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

Od tego czasu poznaliśmy niewiele konkretów w sprawie organizacji tej imprezy pod Wawelem. Na początku października w Krakowie, m.in. z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina oraz rektorów wyższych uczelni, został podpisany list intencyjny, który jest zobowiązaniem do podjęcia wspólnych działań umożliwiających przygotowanie i organizację wioski igrzysk, a także wioski medialnej. W tym celu mają zostać zmodernizowane akademiki AGH, UJ i AWF. Wicepremier Gowin zadeklarował, że znajdą się na to pieniądze w budżecie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wciąż natomiast nie wiadomo, jakie będą szacunkowe koszty całych igrzysk w 2023 r. - Czekamy na wybór nowego ministra sportu. Po tej nominacji zapewne wspólnie siądziemy, przedstawimy propozycje dyscyplin, w jakich mieliby rywalizować sportowcy podczas igrzysk i porozmawiamy ze stroną rządową w sprawie ewentualnych kosztów. Bez dofinansowania ze strony państwa igrzyska w Krakowie się nie odbędą - podkreśla Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Przyznaje, że pieniądze potrzebne byłyby m.in. na modernizację stadionu Wisły (koszty remontu szacuje się na ok. 70 mln zł), jeżeli miałaby się na nim odbyć ceremonia otwarcia i zamknięcia igrzysk. Mowa jest też o budowie basenu olimpijskiego przy ul. Monte Cassino (za ok. 130 mln zł) oraz trybun na stadionie lekkoatletycznym - w grę wchodzą dwa obiekty Wawelu Kraków przy ul. Podchorążych oraz na terenie Akademii Wychowania Fizycznego przy al. Jan Pawła II.

Na początku października przedstawiciele władz województwa małopolskiego i Krakowa mieli wstępnie ustalić listę 20-25 dyscyplin igrzysk europejskich w 2023 r. i zaproponować miasta oraz obiekty, w których mogłyby się odbywać zawody. Oprócz Krakowa rywalizacja w igrzyskach w 2023 r. może się odbywać m.in. w nowej hali sportowej w Tarnowie czy też w Nowym Sączu. W Zakopanem planuje się organizację zawodów w skokach narciarskich na igielicie. Do tej pory nie upubliczniono listy planowanych dyscyplin, która miała trafić do uzgodnień z Europejskim Komitetem Olimpijskim.

Dowiedzieliśmy się jednak, jakie zawody mogłyby zostać rozegrane w Krakowie. Plan jest taki, by w ramach igrzysk europejskich odbyły się tu imprezy rangi mistrzostw Europy. Podstawą jest lekka atletyka i w tym wypadku plan jest taki, by zorganizować drużynowe mistrzostwa Europy - na stadionie Wawelu albo AWF. W Tauron Arenie Kraków z powodzeniem organizowano Cavaliadę. Stąd pomysł wykorzystania tego obiektu podczas igrzysk na mistrzostwa w jeździectwie. Kajakarze górscy rywalizowaliby na torze kajakowym przy ul. Kolnej. Mistrzostwa w szermierce mogłyby się odbyć w małej hali przy Tauron Arenie, a finały w Centrum Kongresowym.

Reprezentacje w rugby siedmioosobowym miałyby rywalizować na stadionie Cracovii. W Krakowie mogłyby się także odbyć zawody w strzelectwie. Do tego potrzebna jest budowa strzelnicy - np. na terenie kompleksu sportowego przy ul. Kolnej albo w Bieżanowie. W planach jest także zorganizowanie w Krakowie zawodów w sportach walki (np. zapasy). Pod Wawelem, ale też na drogach Małopolski, można byłoby także rozegrać zawody kolarskie. Jest też propozycja ulokowania tu zawodów w siatkówce plażowej i koszykówce trzyosobowej.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki podczas podpisania listu intencyjnego na początku października informował, że konkrety dotyczące programu igrzysk powinny być znane na początku przyszłego roku i wtedy też powinniśmy poznać wstępne koszty całego przedsięwzięcia.

Na program igrzysk i związane z tą imprezą koszty czekają miejscy aktywiści, którzy w 2014 r. zorganizowali referendum i doprowadzili do tego, że krakowianie zagłosowali w nim przeciw igrzyskom zimowym w Krakowie w 2022 r. - Po tym jak poznamy szczegóły i koszty igrzysk europejskich podejmiemy decyzję czy będziemy wnioskować o referendum w sprawie tej imprezy czy np. przeprowadzenie panelu obywatelskiego. W jakiś sposób krakowianie powinni się jednak wypowiedzieć. Trzeba mieć na uwadze, że w naszym mieście nie ma entuzjazmu dla tego typu wydarzeń - komentuje Tomasz Leśniak ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne.

Przypomnijmy, że pierwsza edycja igrzysk europejskich odbyła się w Baku w 2015 r., a drugą zakończono 30 czerwca tego roku w Mińsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska