Nauczyciel Akademicki Roku
Prof. dr hab. Bożena Sieradzka-Baziur urodziła się w Dębicy 10 marca 1964 roku, gdzie mieszkała do roku 1969, a następnie do roku 1983 w Kozłowie koło Dębicy, a później w Krakowie. Jest profesorem uczelni zatrudnionym w Akademii Ignatianum w Krakowie oraz w Instytucie Języka Polskiego PAN, filologiem zajmującym się analizą językoznawczą różnorodnych wypowiedzi językowych. Obszary jej badań naukowych to leksykologia i leksykografia współczesna i historyczna, semantyka historyczna, onomazjologia, język religijny, analiza języka pisarzy, analiza pojęć i terminów w pedagogice, glottodydaktyka.
W roku 1988 uzyskała tytuł zawodowy magistra filologii polskiej na podstawie pracy magisterskiej: Struktura i semantyka listów Brunona Schulza napisanej i obronionej pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Zarębiny w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny).
Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa otrzymała w roku 1998 na podstawie rozprawy doktorskiej: Wyrażanie emocji w polskich utworach Jana Kochanowskiego napisanej i obronionej pod kierunkiem prof. dr hab. Mariana Kucały w Instytucie Języka Polskiego PAN.
W roku 2007 uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Tytuł jej rozprawy habilitacyjnej brzmi Między błogosławieństwem a przekleństwem. Zagadnienia języka religijnego w twórczości Jana Kasprowicza. Podmiot nadający ten stopień naukowy to Instytut Języka Polskiego PAN.
W roku 2021 uzyskała tytuł naukowy profesora.
Od roku 1989 do chwili obecnej pracuje etatowo w Instytucie Języka Polskiego PAN, a od 2010 w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. W latach 2002-2004 pracowała w Tokio University of Foreign Studies w Japonii w charakterze visiting profesor. W okresie od 1994 do 2024 roku opublikowała około 100 tekstów naukowych, a wśród nich:
− 3 autorskie monografie, 2 monografie współautorskie, współautorski podręcznik (wcześniej skrypt)
− 2 książki pod redakcją,
− słownik elektroniczny (redakcja),
− 35 artykułów w czasopismach naukowych, w tym 8 współautorskich,
− 38 rozdziałów w monografiach zbiorowych, w tym 6 współautorskich
− artykuły hasłowe do 2 słowników (do pięciu tomów słownika pisarza i do słownika elektronicznego)
− 21 recenzji i innych prac.
Główne osiągnięcia naukowe B. Sieradzkiej-Baziur po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego w roku 2007 to:
1/ redagowanie Słownika pojęciowego języka staropolskiego
2/ stworzenie cyklu artykułów naukowych autorskich i współautorskich na temat tego słownika i opartych na zawartym w nim materiale (12 tekstów)
3/ napisanie na jego temat monografii naukowej: Onomazjologiczny słownik online. Metodologia, zawartość, wykorzystanie w badaniach na przykładzie „Słownika pojęciowego języka staropolskiego”, Kraków 2020, Instytut Języka Polskiego PAN.
Do głównych osiągnięć dydaktycznych dr hab. B. Sieradzkiej-Baziur należy nauczanie języka polskiego i kultury polskiej w Tokyo University of Foreign Studies w Japonii w latach od 2002 do 2004. Doświadczenie dydaktyczne nabyte w trakcie prowadzenia tych zajęć zostało przez nią wykorzystane w trakcie tworzenia wraz z prof. Tetsushiro Ishii najpierw polsko-japońskiego skryptu, a następnie podręcznika do nauczania języka polskiego jako obcego dla Japończyków: Z uśmiechem po polsku (Hohoende Pōrandogo) (2006). Do jej osiągnięć dydaktycznych należy także wypromowanie 3 doktorów nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa.
W latach od 2014 do 2018 pełniła funkcję prorektora ds. nauki i programów kształcenia w Akademii Ignatianum w Krakowie. W roku 2018 uzyskała nagrodę Rektora Akademii Ignatianum w Krakowie, ks. prof. dr hab. Józefa Bremera SJ za zaangażowanie w przygotowanie procesu parametryzacji jednostek naukowych oraz znaczące osiągnięcia organizacyjne na rzecz rozwoju tej uczelni. Od roku 2015 do 2019 pełniła funkcję kierownika Katedry Nauk o Rodzinie w Akademii Ignatianum w Krakowie, a w latach 2011-2015 funkcję kierownika Pracowni Semantyki Historycznej w Instytucie Języka Polskiego PAN. Od roku 2017 prowadzi zajęcia z doktorantami Instytutu Języka Polskiego PAN z zakresu semantyki historycznej w ramach Językoznawczych Studiów Doktoranckich.
____________
UWAGA! Ważna informacja dla osób
warto zadbać o swoją prezentację
w plebiscycie - można dodać zdjęcia
i opis lub zaktualizować dane
____________
Czytaj więcej o plebiscycie
na www.gazetakrakowska.pl/nauczyciel