Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca listopada nie wpłynął żaden wniosek o budowę ogólnodostępnego parkingu w Krakowie. "Było zbyt mało czasu"

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Aneta Zurek / Polska Press
Ostatecznie w ramach Programu Budowy Parkingów Lokalnych do końca listopada nie wpłynął żaden wniosek o utworzenie ogólnodostępnego parkingu na terenie Krakowa. Jak tłumaczy nam Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy ZDMK, zmiany w uchwale dot. programu zostały przegłosowane przez Radnych Miejskich podczas sesji pod koniec października br., dlatego zainteresowani budową nowych miejsc parkingowych w mieście nie mieli zbyt dużo czasu, by o nie wnioskować. Jednak mimo tego, zainteresowanie programem jest duże. Teraz na składanie wniosków o budowę parkingów lokalnych będzie czas aż do końca maja 2023 r.

"W świetle najnowszych badań zrealizowanych na zlecenie UMK brak wystarczającej ilości miejsc parkingowych został wskazany przez mieszkańców jako jeden z dwóch głównych problemów w Krakowie" - czytamy w opisie Programu.

Wnioski o budowę ogólnodostępnych miejsc parkingowych można było składać do 30 listopada br. Mimo, że zainteresowanie programem było duże, to nikt jeszcze nie zdecydował się na złożenie takiego dokumentu. Co mogło być tego przyczyną?

- Myślę, że głównie krótki czas od ogłoszenia przez Andrzeja Kuliga, I-zastępcę prezydenta miasta Krakowa, że program ten będzie realizowany przez Miasto - mówi Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy ZDMK.

Krzysztof Sułowski, Radny Miasta Krakowa (klub PiS), również zwraca uwagę, że zainteresowanie programem jest duże, lecz tym razem zabrakło czasu, by złożyć wnioski o budowę parkingów.

- Nadal będziemy prowadzić działania informacyjne związane z programem. Chcemy w szczególności zwrócić się do spółdzielni mieszkaniowych, które dysponują nieruchomościami i byłyby zainteresowane takimi rozwiązaniami - tłumaczy rzecznik ZDMK

Tym razem wnioski będą przyjmowane do końca maja 2023r.

- Jest to wystarczający czas na odpowiednią analizę ze strony podmiotów zainteresowanych budową lokalnych parkingów z udziałem własnym i Miasta. Zwłaszcza, że nie brakuje zainteresowania tym projektem - dodaje Jacek Bartlewicz.

Zmiany w uchwale programu zostały przegłosowane przez Radnych podczas sesji pod koniec października br. Dzięki inicjatywie "Program Budowy Parkingów Lokalnych" największe prawo głosu mają organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, a także osoby fizyczne. Każdy z nich może złożyć wniosek o budowę miejsc postojowych, a także wnieść swój wkład, tj. środki finansowe 20% wartości inwestycji, a także teren, działkę lub nieruchomości - znajdujące się w użytkowaniu wieczystym spółdzielni mieszkaniowych. Wybudowane parkingi będą ogólnodostępne.

- Na tym etapie w przypadku wniosków składanych przez spółdzielnie mieszkaniowe wystarczy list intencyjny odnośnie woli wniesienia wkładu własnego, potwierdzenie tej woli może nastąpić w późniejszym okresie przez walne zebranie członków - dodaje Krzysztof Sułowski.

Finansowanie w ramach Programu Budowy Parkingów Lokalnych jest bardzo przejrzyste - 80% budowy parkingu będzie pokrywał budżet miejski, a 20% wnioskodawca. Priorytetem objęte będą wnioski, które zostaną dofinansowane przez odpowiednią radę dzielnicy. Istotne jest, by osoba składająca wniosek była formalnym właścicielem działki lub terenu, który zaproponuje w ramach programu. Teren na którym zostanie wybudowany parking zostanie także przekazany przez wnioskodawcę Gminie Miejskiej Kraków.

Każdy wniosek będzie weryfikowany przez specjalnie powołaną komisję, w której zasiądą pracownicy ZDMK. Jeśli weryfikacja przejdzie pomyślnie, to wtedy trafi on do Rady Dzielnicy, która również będzie musiała się pozytywnie wypowiedzieć. Jeżeli tutaj też nie będzie negatywnej decyzji, to temat znów wróci do ZDMK i zostanie przygotowana koncepcja parkingu i kosztorys. Finałem będzie podpisanie umowy o współfinansowaniu oraz wprowadzenie tego zadania do budżetu miasta.

Parkingi będą ogólnodostępne, a co za tym idzie skorzystać z nich będzie mógł każdy bez wnoszenia żadnych opłat.

Uchwała była podjęta już w lutym br.

- To nie jest tak, że żaden parking w tym roku nie powstanie. Należy przypomnieć, że w lutym br. została podjęta uchwała "Program Budowy Parkingów Lokalnych" w ramach której już jest realizowanych kilka takich parkingów, tylko trzeba podkreślić, że było to w takiej uproszczonej procedurze. Te przebudowy parkingów lub zbudowanie nowych zostało sfinansowane przez Miasto - mówi Krzysztof Sułowski.

Wówczas wpłynęło kilkanaście wniosków, a w Budżecie Miasta Krakowa przewidziano 5 000 000,00 zł na realizację tego Programu w 2022r. Ostatecznie było lub jest nadal realizowanych 9 takich parkingów. Udało się już zakończyć przebudowę parkingów: przy ul. Poległych w Krzesławicach, przy ul. Wiedeńskiej, przy ul. Kobierzyńskiej 62-68, przy ul. Złoczowskiej i przy ul. Rusznikarskiej. Na liście znalazła się również budowa miejsc postojowych na os. Spółdzielczym, na os. Centrum B, a także przebudowa parkingu na ul. Wysłouchów i na os. Teatralnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska