Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prowadzisz po wypiciu alkoholu? Stracisz prawo jazdy a grzywna może wynieść ponad milion złotych!

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Zgodnie z polskim prawem, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi przestępstwo albo wykroczenie – kwalifikacja czynu uzależniona jest w tym przypadku wyłącznie od zawartości alkoholu w organizmie. Kiedy mamy do czynienia z przestępstwem a kiedy wykroczeniem, wyjaśnia Jonasz Kita, radca prawny z kancelarii Lex Projects.

Przestępstwa dopuszcza się osoba, która prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości, co oznacza, iż zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu.

Jakie za to kary?

Karą za popełnienie tego przestępstwa jest grzywna wynosząca od 100 złotych, aż do 1.080.000 złotych (skąd ta kwota ponad miliona zł? Sąd skazując na karę grzywny ustala liczbę stawek od 10 do 540, a wysokość jednej stawki wynosi od 10 do 2000 zł. Oczywiście kwoty te sąd ustala bacząc na dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe), kara ograniczenia wolności (trwająca od miesiąca do 2 lat oraz polegająca na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne lub potrąceniu od 10 proc. do 25 proc. wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd) albo pozbawienie wolności do lat 2. Ponadto sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na czas nie krótszy niż 3 lata.

Z kolei wykroczenie popełnia osoba, która prowadzi pojazd w tzw. stanie po użyciu alkoholu który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 albo stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila.

Sankcją za dopuszczenie się wskazanego wykroczenia jest kara aresztu od 5 do 30 dni albo kara grzywny wynosząca do 5 tys. złotych. Podobnie, jak w przypadku przestępstwa, sąd obligatoryjnie orzeka wobec tego rodzaju sprawcy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, z tym że w krótszym wymiarze – od 6 miesięcy do 3 lat.

Należy zatem pamiętać, iż każda wartość od 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 w wydychanym powietrzu stanowi czyn zabroniony.

FLESZ - Koronawirus przyspiesza rewolucję w bankach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska