Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa DK 87 w Barcicach oddala się. Jest nowy termin wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Rozbudowa DK 87 w Barcicach zakłada budowę obejścia niebezpiecznego zakrętu, gdzie bardzo często dochodzi do groźnych wypadków
Rozbudowa DK 87 w Barcicach zakłada budowę obejścia niebezpiecznego zakrętu, gdzie bardzo często dochodzi do groźnych wypadków OSP Barcice
To już pewne. Władze Starego Sącza w tym roku nie wydadzą decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla rozbudowy drogi krajowej nr 87 w Barcicach. Wszystko przez konieczność uzupełnienia Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko o informacje, których domaga się RDOŚ i Sanepid.

Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza Starego Sącza, 5 grudnia wydał zawiadomienie dotyczące nowego terminu wydania decyzji środowiskowej dla przebudowy drogi krajowej w Barcicach. To 4 lutego 2023 roku.

- Przygotowany przez inwestora, czyli Regionalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko był wyłożony do wglądu wszystkich zainteresowanych. Zarówno mieszkańcy, jak i dwa organy państwowe wniosły do niego swoje zastrzeżenia – mówi Kazimierz Gizicki. - Musi więc on zostać uzupełniony i ponownie wyłożony do publicznego wglądu, na co potrzeba czasu.

W Stary Sącz oferuje moc atrakcji turystycznych. Leśne Molo, Bobrowisko i Stawy odwiedzają tłumy - nie tylko latem

Stary Sącz zagłębiem turystycznych atrakcji Sądecczyzny. Leś...

Raport musi zostać uzupełniony o informacje, o które zawnioskowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu. Władze Starego Sącza szacują, że uda się to wykonać w ciągu niecałych dwóch miesięcy.

- Chciałbym być optymistą i wierzyć, że nie będzie kolejnych uwag do raportu. Ale te na pewno się pojawią, więc myślę, że minie jeszcze pół roku, zanim wydamy decyzję środowiskową dla rozbudowy drogi w Barcicach – dodaje zastępca burmistrza Starego Sącza. - Mamy nadzieję, że środki zabezpieczone na ten cel będą wciąż dostępne, bo my jako samorząd od lat apelowaliśmy o taką przebudowę tej drogi, by była ona bezpieczna dla wszystkich jej użytkowników.

Zadanie, które chce realizować GDDKiA w Krakowie zostało wpisane do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2020-2023. Jeżeli przed końcem przyszłego roku nie zostanie rozpisany przetarg na wykonanie prac, to środki przepadną. I choć to mieszkańcy Barcic w marcu 2019 roku podczas konsultacji społecznych wybrali jeden z trzech wariantów przebudowy drogi, to wciąż wśród nich jest wielu przeciwników realizacji tego zadania. Przypomnijmy, że zakłada ono obejście ostrego zakrętu, gdzie często dochodzi do poważnych w skutkach wypadków, wzdłuż Popradu.

- Inaczej mówiąc zostanie dobudowany nowy fragment drogi, dzięki któremu DK 87 będzie można przejechać przez Barcice prosto, omijając ten niebezpieczny zakręt – wyjaśnia Kazimierz Gizicki. - Do tego powstanie odwodnienie drogi, którego teraz nie ma, nowe chodniki oraz oświetlenie. Wszystko dla poprawy bezpieczeństwa.

Mieszkańcy Barcic, a wśród nich sołtys Tomasz Koszkul, boją się, że przebudowa DK 87 jest równoznaczna z puszczeniem tranzytu tirów przez Dolinę Popradu. To z kolei zniszczyć może walory turystyczny wsi.

- Nie mamy żadnych złudzeń, że GDDKiA chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców Barcic czy okolicznych miejscowości. Tu chodzi o taką modernizację drogi, która uczyni z DK 87 naturalne przedłużenie przyszłej "sądeczanki" i znacząco zwiększy ruch na odcinku do granicy ze Słowacją – podnosi Koszkul.

Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska