PRZECIEKI z egzaminu ósmoklasisty 2021 z polskiego. Jakie pytania i zagadnienia pojawią się na teście ósmoklasisty z polskiego? 14.05.2021

oprac.: Anna Nowak
Egzamin ósmoklasisty 2021 rozpocznie się już 25 maja o godzinie 9:00. W Internecie można znaleźć tak zwane przecieki, czyli informacje, co dokładnie ma pojawić się na tegorocznym teście. Nie dajcie się nabrać! Arkusze egzaminacyjne są bowiem pod szczególną ochroną. Jednak porównując egzaminy z zeszłych lat można wskazać pewniaki - zagadnienia, które najprawdopodobniej pojawią się i tym razem.

Egzamin ósmoklasisty z polskiego. Przecieki

Egzamin ósmoklasisty to najdłuższy i najbardziej rozbudowany test, z którym będą musieli zmierzyć się uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. Na jego napisanie będą mieli aż dwie godziny. W tym czasie czekają na nich zadania zamknięte, w których należy wskazać właściwą odpowiedź spośród kilku proponowanych, jak i otwarte, czyli wymagające od zdające samodzielnie napisanej odpowiedzi, np. list lub ogłoszenie, a także rozprawka.

Próbny egzamin ósmoklasisty język polski- ARKUSZE CKE, ZADAN...

Choć nie da się wskazać dokładnych pytań, które pojawią się na tegorocznym egzaminie, można wytypować zagadnienia pojawiające się wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Należą do nich m.in. pytania dotyczące najważniejszych lektur, jakimi są:

 • "Balladyna"
 • "Pan Tadeusz"
 • "Zemsta"

Często pojawiają się także Fraszki Jana Kochanowskiego lub "Quo Vadis" Sienkiewicza (był to pierwszy fragment tekstu podczas zeszłorocznego tekstu). Nieco rzadziej spotyka się natomiast pytania dotyczące "Opowieści wigilijnej" bądź twórczości Mickiewicza oprócz "Dziadów" i wspomnianego "Pana Tadeusza".

Dodatkowo od uczniów podchodzących do egzaminu ósmoklasisty wymaga się znajomości przypadków oraz środków stylistycznych takich jak np. epitet, porównanie, ożywienie czy uosobienie, o które często pyta się w zadaniach zamkniętych.

Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2021

Centralna Komisja Edukacyjna opublikowała listę lektur obowiązkowych, których znajomość podczas egzaminu ósmoklasisty może okazać się niezbędna. Są to:

 • Charles Dickens, "Opowieść wigilijna"
 • Aleksander Fredro, "Zemsta"
 • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
 • Aleksander Kamiński, "Kamienie na szaniec"
 • Adam Mickiewicz, "Reduta Ordona", "Śmierć Pułkownika", "Świtezianka", "Dziady" cz. II, "Pan Tadeusz" (całość)
 • Antoine de Saint-Exupéry, "Mały Książę"
 • Henryk Sienkiewicz, "Quo vadis", "Latarnik"
 • Juliusz Słowacki, "Balladyna"
 • wiersze wybranych poetów

Egzamin ósmoklasisty. Przykładowe zadania egzaminacyjne

Aby pomóc uczniom w przygotowaniu, przedstawiamy wybrane zadania, które pojawiły się na zeszłorocznym egzaminie ósmoklasisty:

Która sytuacja spowodowała zmianę nastawienia mieszkańców Rzymu w przytoczonym fragmencie Quo vadis? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.

A. Deklamowanie wierszy przez władcę Rzymu.
B. Wypowiedź Tygellina dotycząca gotowości wojsk.
C. Obecność pretorianów wśród zbuntowanego tłumu.
D. Złożenie przez Petroniusza obietnic w imieniu cezara.

Oceń prawdziwość podanych stwierdzeń w odniesieniu do całego utworu Quo vadis. Wybierz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.

Neron i Petroniusz to postacie historyczne. P F
Prześladowanie chrześcijan to jeden z wątków historycznych w powieści Henryka Sienkiewicza. P F

6.1. Do podanej tezy sformułuj argument. Zilustruj go innym – niż w przytoczonym fragmencie – wydarzeniem z Quo vadis.

Teza: Petroniusz był skutecznym mówcą.
Argument:

Oceń prawdziwość podanych stwierdzeń. Wybierz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.

Sformułowania rozszalała fala i morze głów podkreślają liczebność pretorianów powstrzymujących protestujący tłum. P F
O stosunku Nerona do buntującego się tłumu świadczy określenie tłuszcza, którego cezar używa w swojej wypowiedzi. P F

Na forum internetowym trwa dyskusja na temat Czy pasja nadaje cel i sens naszemu życiu?. Zabierz głos w dyskusji – napisz komentarz, w którym przedstawisz swoje stanowisko i poprzesz je dwoma argumentami.

18.1. Uzupełnij poniższe zdanie. Wybierz odpowiedź spośród oznaczonych literami A i B oraz odpowiedź spośród oznaczonych literami C i D.

W wypowiedzeniu Stąd efektem oddawania się pasji jest poczucie naładowania akumulatorów podkreślony wyraz to rzeczownik A/B, pełniący funkcję C/D.

A. w bierniku C. przydawki
B. w dopełniaczu D. dopełnienia

W którym z wyrazów pisownia „rz” jest zgodna z tą samą szczegółową zasadą ortograficzną, co zastosowana w wyrazie przyjemności? Wybierz właściwą odpowiedź spośród podanych.

A. rzadko
B. kojarzy
C. kulturze
D. potrzebę

Temat 1.
Napisz przemówienie skierowane do koleżanek i kolegów, w którym przekonasz słuchaczy, że książki mogą być źródłem mądrości. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego i wykaż, że ich przeczytanie może uczynić czytelnika mądrzejszym.

Temat 2.
Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który podczas spotkania nauczył Cię czegoś ważnego. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Egzamin ósmoklasisty 2021. Szczegółowy harmonogram

Wciąż panująca pandemia spowodowała przesunięcie egzaminu aż o miesiąc. Odbędzie się on nie w kwietniu, jak to miało miejsce do tej pory, lecz w maju.

Termin główny:

 • język polski – 25 maja 2021 r. (wtorek) – godz. 9:00
 • matematyka – 26 maja 2021 r. (środa) – godz. 9:00
 • język obcy nowożytny – 27 maja 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00

Termin dodatkowy:

 • język polski – 16 czerwca 2021 r. (środa) – godz. 9:00
 • matematyka – 17 czerwca 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00
 • język obcy nowożytny – 18 czerwca 2021 r. (piątek) – godz. 9:00

Czas trwania poszczególnych części egzaminu:

 • język polski 120 minut
 • matematyka 100 minut
 • język obcy nowożytny 90 minut

MEiN szykuje zmiany w statusie nauczyciela

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie