Przedszkole i żłobek językowy w Krakowie – jak wybrać odpowiedni?

Materiał informacyjny ITSC
Jesteś rodzicem malucha, który już wkrótce będzie gotowy do rozpoczęcia swojej przygody ze żłobkiem lub przedszkolem? Czas zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem, czyli… wyborem odpowiedniej placówki dla dziecka!

Krakowska oferta placówek oferujących usługi z zakresu opieki, wychowania i wczesnej edukacji dzieci jest naprawdę szeroka. Jednak żłobek żłobkowi i przedszkole przedszkolu nierówne!

Wybierając placówkę dla dziecka warto wziąć pod uwagę żłobek językowy lub przedszkole językowe, które zapewnią maluchowi naukę języków obcych od najmłodszych lat. To nie tylko doskonała inwestycja w przyszłość Twojego szkraba, ale również holistyczne wsparcie jego rozwoju. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na żłobek lub przedszkole trójjęzyczne.

Dowiedz się, jak i jakich języków może się uczyć Twoje dziecko oraz na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszą placówkę językową w Krakowie!

Ile i jakich języków będzie uczyć się Twoje dziecko?

To zależy od tego, jaką placówkę wybierzesz. Edukacja językowa w przedszkolu lub żłobku może przebiegać w systemie bilingwalnym (przedszkole dwujęzyczne) lub trilingwalnym (przedszkole trójjęzyczne).

Zajęcia w przedszkolu językowym ITSC w Krakowie fot. itsw.edu.pl

Do najbardziej znanych należą żłobki i przedszkola językowe uczące jednego języka obcego. Tymczasem to trójjęzyczność jest systemem zapewniającym najlepszy start w edukacji językowej dziecka, która równocześnie stwarza optymalne warunki do rozwoju malucha oraz starszaka.

Prywatny żłobek i przedszkole trójjęzyczne uczą dwóch języków obcych, najczęściej języka angielskiego oraz dodatkowego języka obcego. Najlepsze placówki językowe dają rodzicom możliwość zaprojektowania edukacji językowej dziecka i dobrania do nauki angielskiego, np. nauki języka francuskiego.

Jakie metody nauki języków obcych są wykorzystywane?

Nauka języków obcych w przedszkolu lub żłobku powinna być zawsze dopasowana do wieku i możliwości poznawczych dziecka. Maluchy uczą się przede wszystkim poprzez zabawę oraz tak zwaną immersję językową, czyli zanurzenie w danym języku lub językach obcych. Jak to wygląda w praktyce?

Edukacja językowa w placówkach opiekuńczo wychowawczych odbywa się w ramach bloków zajęciowych prowadzonych przez lektorów native speakerów. Dzieci szybko orientują się, jak należy komunikować się z danym nauczycielem, by zostać zrozumianym.

Zobacz Jak wygląda nauka języków w przedszkolu językowym?

Po okresie adaptacyjnym, gdy już czują się w placówce swobodnie i pewnie, podejmują coraz bardziej zaawansowane próby porozumiewania się.

Bloki zajęć mają przede wszystkim formę zabawy i zawsze są dopasowane do wieku dzieci, ich możliwości w zakresie skupienia uwagi na określony czas oraz tempa przyswajania nowych umiejętności językowych. Dzieci uczą się równocześnie tych samych tematów w każdym języku, np. w ramach zajęć o transporcie, jedzeniu czy przyrodzie.

Nauka przez zabawę to skuteczna forma nauki dzieci fot. itsw.edu.pl

Nauczyciele wybierają z szerokiego wachlarza metod i narzędzi edukacyjnych, pracując w oparciu o ogólnodostępne programy lub pogramy autorskie. Edukacja językowa może mieć postać nauki multisensorycznej, w ramach której angażowane są wszystkie zmysły dzieci, a maluchy mają możliwość aktywnego reagowania na polecenia osób prowadzących dane zajęcia.

Warto zaznaczyć, że języki obce funkcjonują w żłobku i przedszkolu językowym również jako języki instrukcji i poleceń. Dzieci uczą się więc funkcjonalnego języka obcego niejako przy okazji, bez wkuwania słówek czy reguł gramatycznych.

Nauka języka od najmłodszych lat wspomaga rozwój

Edukacja językowa rozpoczęta we wczesnym dzieciństwie pozwala zbudować doskonały fundament dla wielojęzyczności dziecka. Nauka języków zazwyczaj przychodzi małym dzieciom w sposób naturalny. Maluchy są spontaniczne i nieograniczone różnego rodzaju barierami. Dzięki temu komunikują się swobodnie i skutecznie, szybko opanowując szeroki zasób słów w kontekstach i formach gramatycznych, które następnie stosują intuicyjnie.

Dowiedz się więcej Dlaczego warto rozpocząć naukę języków od najmłodszych lat

Trójjęzyczność i wczesna nauka języków przekładają się również pozytywnie na rozwój dziecka w zakresie kompetencji poznawczych, myślenia przyczynowo-skutkowego, myślenia logicznego oraz kreatywności.

Dowiedz się więcej o kadrze i warunkach

Zdecydowaliście, że chcecie zapisać dziecko do placówki językowej, w zależności od wieku malucha – do żłobka lub przedszkola trójjęzycznego. To pierwszy krok! Czas na znalezienie idealnej placówki dla Waszej pociechy.

  • Przeanalizuj, jak działa dana placówka.
  • Sprawdź, czy odpowiada Ci jej lokalizacja, godziny pracy oraz ramowy plan zajęć.
  • Zapytaj, jakie metody stosują i jakie mają narzędzia do edukacji małego dziecka.
  • Weź pod lupę kadrę! Nauczyciele i lektorzy pracujący w żłobku i przedszkolu powinni posiadać wszystkie niezbędne kwalifikacje do sprawowania opieki i realizowania zajęć edukacyjnych z maluchami i starszakami. W zespole placówek językowych z prawdziwego zdarzenia powinni pracować native speakerzy! Zweryfikuj akredytacje, członkowstwa patronaty wybranego żłobka lub przedszkola.

ITSC – International Trilingual School of Cracow to innowacyjny żłobek i przedszkole dla dzieci mieszkających w Krakowie i okolicach, który doskonale wpisuje się w potrzeby i oczekiwania współczesnych rodziców. Trójjęzyczność realizowana jest w oparciu o autorski program i obejmuje zajęcia w języku polskim oraz w dwóch językach obcych: angielskim i francuskim.

Wygodnie zlokalizowana placówka przyjmuje dzieci w wieku od 1 do 7 lat, a wysoko wykwalifikowana i doświadczona kadra dba o maksymalne wykorzystanie potencjału każdego dziecka i wspieranie jego mocnych stron.
Wielojęzyczność Twojego dziecka jest w zasięgu Waszych możliwości!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska