Przełom? Spotkanie prezydenta Jacka Majchrowskiego z...

  Przełom? Spotkanie prezydenta Jacka Majchrowskiego z przedstawicielami środowiska artystycznego w sprawie przyszłości Bunkra Sztuki

  Łukasz Gazur

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Bunkier Sztuki
  1/11
  przejdź do galerii

  Bunkier Sztuki ©Andrzej Banas / Polska Press

  Podczas spotkania prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, z artystami i kuratorami w sprawie przyszłości Bunkra Sztuki, remontu galerii miejskiej i kwestii obsadzenia stanowiska dyrektora, a także ewentualnego łączenia instytucji z MOCAK-iem, padły ważne deklaracje.
  Zobacz galerię

  We wtorek w krakowskim magistracie odbyło się spotkanie prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, z przedstawicielami środowiska artystycznego nieprzychylnymi pomysłowi łączenia Bunkra Sztuki i MOCAK-u.

  W grupie, która przyszła na spotkanie w krakowskim magistracie, znaleźli się m.in. członkowie związku zawodowego Bunkra Sztuki – Anna Lebensztejn i Agata Biskup, przedstawiciele ruchu obywatelskiego Towarzystwo Osób Kibicujących Galerii Bunkier Sztuki – Monika Drożyńska i Wilhelm Sasnal, a także osoby reprezentujące inne instytucje sztuki – Jarosław Suchan, obecnie dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, a wczesniej dyrektor Bunkra Sztuki w latach 1999-2002, i Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka BWA w Tarnowie.

  Po spotkaniu rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek powiedziała, że w tej chwili nie ma planów łączenia MOCAK-u i Bunkra Sztuki. Dodała, że wciąż to Maria Anna Potocka jest przewidywana jako szefowa miejskiej galerii. Obecnie to ona kieruje też MOCAK-iem. Ma łączyć oba stanowiska. – Prezydent przede wszystkim poprosił o zaufanie – podkreśla Monika Chylaszek.

  – Zaznaczył, że oba miejsca zachowają swój odrębny charakter. Galeria będzie galerią, muzeum pozostanie muzeum. Nie chodzi o ujednolicanie oferty kulturalnej. Prezydent chce, by obie nadal spełniały swoje odrębne funkcje. A sama rozmowa toczyła się raczej o przyszłości i strukturze galerii, a nie o personaliach dyrektora – dodała rzeczniczka prezydenta Majchrowskiego.

  Podkreśla też, że za miesiąc ma odbyć się kolejne spotkanie, podczas którego zespół Bunkra Sztuki ma przedstawić swoje plany i konkretne pomysły na prowadzenie działalności w czasie trwania remontu siedziby galerii, jak i kształtu przyszłego programu oraz samej instytucji. Bo – przypomnijmy – placówkę tę czeka remont budynku znajdującego się tuż przy Plantach. I właśnie z tego powodu prezydent zdecydował, że to Maria Anna Potocka pokieruje instytucją po rozwiązaniu umowy z poprzednią dyrektorką Bunkra Sztuki, Magdaleną Ziółkowską, w połowie kadencji. Argumentem za takim rozwiązaniem ma być fakt, że Potocka wcześniej odpowiadała za zaadaptowanie na potrzeby MOCAK-u zabudowań fabryki Schindlera.

  – Oczywiście cieszy nas deklaracja, że będziemy rozmawiać o przyszłości instytucji i że prezydent jest gotowy na wysłuchanie naszych propozycji. Traktujemy to jako wyraz dobrej woli i chęć współpracy w wymyśleniu nowej formuły działania naszej galerii. To nastawienie to dobry znak – mówi Anna Lebensztejn, przedstawicielka związku zawodowego działającego w Bunkrze Sztuki.

  Już wcześniej zespół kuratorski Bunkra Sztuki zapowiadał, że nie zamierza zawieszać działalności. Chciałby się zająć tworzeniem projektów artystycznych w przestrzeni miasta, inicjować dyskusje dotyczące problemów Krakowa i przyszłości Bunkra Sztuki. Taki model stosowało wiele instytucji, które były np. w fazie tworzenia – by przypomnieć działające kilka lat bez swojej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, dziś jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce.

  POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
  FLESZ: Uwaga kierowcy! Są kolejne nowe znaki

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ------

  Duszpasterstwo Akademickie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "Po tym zabojstwie przestalem wierzyc w Boga" Czy to ksieza zabili? [PODCAST] Czyta Lukasz Hermanowski. Do odsluchania w Onet....rozwiń całość

  "Po tym zabojstwie przestalem wierzyc w Boga" Czy to ksieza zabili? [PODCAST] Czyta Lukasz Hermanowski. Do odsluchania w Onet.

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/jgk7cjszwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo