Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemoc domowa to jeden z najpoważniejszych problemów społecznych. W mieszkaniu przy ul. Śniadeckiego w Oświęcimiu skończyła się zabójstwem

Monika Pawłowska
Sławomir S. jest podejrzany o zamordowanie swojej partnerki Edyty M. Do zabójstwa doszło 31 lipca 2021 r., w jednym z mieszkań przy ul. Śniadeckiego w Oświęcimiu.
Sławomir S. jest podejrzany o zamordowanie swojej partnerki Edyty M. Do zabójstwa doszło 31 lipca 2021 r., w jednym z mieszkań przy ul. Śniadeckiego w Oświęcimiu. KPP Oświęcim
Niewysoki, szczupły, na pierwszy rzut oka niczym niewyróżniający się mężczyzna w sile wieku. Ale - jak mówią sąsiedzi - „czupurny kogut” do niektórych. Dla większości potulny i nieśmiały. Sławomir S. jest podejrzany o zamordowanie swojej partnerki Edyty M. Czy musiało dojść do tej tragedii? Zawinił krewki temperament, alkohol czy może coś innego? W ilu jeszcze domach rozgrywa się ludzki dramat okupiony łzami i siniakami? Ile kobiet, dzieci, ale i mężczyzn i seniorów doznaje przemocy fizycznej lub psychicznej? Wiemy o dziesiątkach takich przypadków, a ile ich jest naprawdę, tego nie wie nikt. Nie bądź ofiarą, ani katem. Są ludzie i instytucje, które mogą ci pomóc.

FLESZ - Przez pandemię rośnie liczba samobójstw

od 16 lat

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

41-letni Sławomir S. został zatrzymany w sobotę (31 lipca 2021 r.) w Bieruniu, kilkadziesiąt minut po zbrodni, której miał się dopuścić w jednym z mieszkań przy ul. Śniadeckiego w Oświęcimiu. Dwa dni później, prokurator w Oświęcimiu przedstawił 41-latkowi zarzut zabójstwa 49-letniej oświęcimianki. Decyzją Sądu Rejonowego w Oświęcimiu mężczyzna trafił do aresztu na trzy miesiące.

W związku Sławomira S. i Edyty M. rządził alkohol, przemoc i awantury

Edyta M. wynajmowała jedno z mieszkań przy ul. Śniadeckiego w Oświęcimiu. Często przyjmowała gości, ale to Sławomir S. był jej partnerem do „tańca i różańca”.

- Lubiła „poszaleć” utrudniając życie sąsiadom, ale zawsze grzecznie mówiła dzień dobry - wspominają sąsiedzi Edyty M. - Żal było patrzeć, jak marnuje sobie życie. A może się pogubiła? Nawet częste przyjazdy policji nic nie zmieniły - dodają.

Do awantur i imprez sąsiedzi nigdy nie przywykli. Często dzwonili na policję. Para również na siebie wzajemnie.

- Było kilkanaście interwencji - informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. - Były to zgłoszenia zarówno kobiety, jak i jej konkubenta. Zgłaszali na siebie nawzajem, po czym odwoływali zgłoszenia. Dużo zgłoszeń dotyczyło również głośnych libacji alkoholowych, gdzie zgłaszającymi o zakłóceniach ciszy nocnej lub spokoju byli sąsiedzi. Jedno zgłoszenie i wejście siłowe do mieszkania dotyczyło próby samobójczej mężczyzny, który wszedł na barierę balkonu - dodaje.

Agresja i przemoc doprowadziła do tragedii. Edyta M. nie przeżyła ostatniej awantury

Do tragedii doszło w sobotę 31 lipca 2021 r. O godz. 14 dyżurny oświęcimskiej komendy Policji został powiadomiony, że w jednym z oświęcimskich mieszkań znajdują się zwłoki kobiety. Na miejsce zdarzenia natychmiast udały się służby. Lekarz stwierdził zgon 49–letniej oświęcimianki.

- W trakcie podjętych czynności śledczy ustalili, że najprawdopodobniej w godzinach porannych pomiędzy 49-letnią mieszkanką Oświęcimia, a jej 41-letnim konkubentem doszło do kłótni, podczas której mężczyzna ugodził konkubinę nożem, po czym zbiegł - mówi Małgorzata Jurecka.

Natychmiast wszczęto poszukiwania mężczyzny. Kilkadziesiąt minut później został zatrzymany na terenie Bierunia (woj. śląskie). Był nietrzeźwy - miał 1,80 promila alkoholu. Trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji, a w poniedziałek (2 sierpnia 2021 r.) został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie na podstawie zebranych dowodów prokurator przedstawił mu zarzut zabójstwa. Chwilę później trafił przed oblicze sędziego, który przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu tymczasowego. Za popełnioną zbrodnię mężczyźnie grozi kara 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.

Przemoc psychiczna i fizyczna w czterech ścianach. Ofiary przełamują się

W 2021 r. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz komisariatów Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze, wszczęli 66. postępowań z artykułu 207 Kodeksu Karnego, tj. znęcanie psychiczne i fizyczne. Przemoc domowa to jeden z najpoważniejszych problemów społecznych. Ma ona ogromny wpływ na życie osoby pokrzywdzonej przemocą oraz życie i rozwój dzieci doznających przemocy lub będących jej świadkami.

- Sprawcy przemocy domowej w przeważającej większości to osoby, które nadużywają alkoholu lub narkotyków - mówi Małgorzata Jurecka. - Co ważne, niejednokrotnie zdarza się również tak, że sami byli ofiarami lub świadkami przemocy w swoich rodzinach - dodaje.

W rodzinie w której dochodzi do przemocy, cierpi wiele osób. Można powiedzieć, że intencją sprawcy jest sprawowanie władzy i kontroli w rodzinie, a to oparte jest na przekonaniu, że to on najlepiej wie, co jest potrzebne jego najbliższym, co powinni robić i jak się zachowywać.

- Osoba dorosła doznająca przemocy ma ciągłe poczucie zagrożenia, tak jak żołnierz na wojnie, a przecież musi normalnie funkcjonować w społeczeństwie, a w swoim domu powinna czuć się bezpiecznie. Także dziecko - wyjaśnia Małgorzata Jurecka. - Dziecko wychowywane w rodzinie, w której dochodzi do aktów przemocy, obserwuje zachowania sprawcy przemocy, a następnie uczy się, że najszybszym i najskuteczniejszym sposobem rozwiązywania konfliktów jest totalna uległość wobec sprawcy lub też stosowanie przemocy, która wywołuje podporządkowanie sobie innych - dodaje.

Stop przemocy domowej. Osoby pokrzywdzone przemocą w rodzinie, pod większą ochroną

Policjanci od wielu lat dokładają wszelkich starań, aby wyeliminować przemoc, do której dochodzi w rodzinach. Zarówno podczas podejmowanych interwencji domowych, realizacji procedury Niebieska Karta, czynności dochodzeniowo-śledczych w sprawach o znęcanie, jak również przez wsparcie osób pokrzywdzonych, działania profilaktyczne i informacyjne skierowane do pokrzywdzonych, jak i prewencyjne w stosunku do sprawców przemocy. W przypadku dzieci, niezwykle cenne źródło w zakresie rozpoznania czy w rodzinie dochodzi do przemocy lub zaniedbań opiekuńczych, stanowią wychowawcy, nauczyciele, pedagodzy oraz wychowawcy grup przedszkolnych.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania przypadkom znęcania w rodzinie, jest odizolowanie kata od ofiary. 30 listopada 2020 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zwalczania przemocy w rodzinie. Nowy instrument w rękach policjantów ma skutecznie chronić osoby pokrzywdzone przemocą. Na podstawie zmian w ustawie Kodeks Postępowania Cywilnego oraz niektórych innych ustaw, policjant ma prawo wydać wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Nakaz i zakaz obowiązuje przez 14 dni, z możliwością przedłużenia przez sąd. Mogą być wydane łącznie i są natychmiast wykonalne, nawet w przypadku nieobecności kata.

Pomoc na wyciągnięcie ręki – skorzystaj z porady specjalistów

Policjanci apelują, aby osoby borykające się z różnymi trudnymi życiowymi sytuacjami, nie pozostawały z problemem same. Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zwrócić się do odpowiednich osób. Czasem krótka lecz motywująca rozmowa może dać siłę do działania, które pozytywnie wpłynie na całe życie. Pierwsze kroki czy telefon, można skierować do Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, czy wręcz Powiatowych Ośrodków Interwencji Kryzysowej. Fachowe wsparcie i pomoc są bezpłatne. Osoby pokrzywdzone przemocą, mogą zgłaszać się również do Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej.

Kontakt do Ośrodków Interwencji Kryzysowych:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska