Przestańmy truć siebie i innych! Ważne terminy uchwały antysmogowej dla Małopolski

Materiał informacyjny Województwa Małopolskiego
Udostępnij:
Uchwała antysmogowa wprowadziła przyjazne środowisku regulacje dotyczące źródeł ogrzewania w naszym regionie. Każdy mieszkaniec Małopolski powinien zapoznać się z jej najważniejszymi postanowieniami, bo dotyczą one wszystkich właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań z własnym źródłem ciepła. Co już powinniśmy zmienić, a na jakie działania mamy jeszcze czas? Jakie są ważne terminy wymiany urządzeń grzewczych ?

Jakim powietrzem oddychamy w Małopolsce?

Nie jest tajemnicą, że stan powietrza w Małopolsce pozostawia wiele do życzenia, a małopolskie miejscowości zajmują wysokie miejsca w smogowych rankingach. Pomiary jakości prowadzone na przestrzeni ostatnich lat wskazują na wysokie i bardzo wysokie poziomy stężeń zanieczyszczeń. Czym oddychamy? To przede wszystkim pyły zawieszone PM10 i PM2,5 składające się m.in. z substancji toksycznych i metali ciężkich, oraz benzo(a)piren. Na działanie tego ostatniego zanieczyszczenia narażonych jest nawet 94% mieszkańców regionu, co ma ogromny negatywny wpływ na zdrowie nasze i naszych dzieci.

Wdychane przez nas zanieczyszczenia powodują choroby układu oddechowego, w tym raka płuc, poważne choroby układu krwionośnego: zawał, nadciśnienie i niewydolność serca, zmiany anatomiczne w mózgu, a u kobiet bezpłodność i kłopoty z donoszeniem ciąży.

Tu podaj tekst alternatywny

O co chodzi z tymi „kopciuchami”?

Zła jakość powietrza w naszym regionie spowodowana jest głównie korzystaniem z wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe, tzw. „kopciuchów”. I nie chodzi tu tylko o piece grzewcze, ale również kotły do ogrzewania wody czy piecyki kuchenne, tzw. angielki. Poza wszelką normą jest spalanie odpadów, które jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Istotna jest również jakość spalanego paliwa.

Obecnie w Małopolsce do wymiany mamy jeszcze ponad 400 tysięcy pieców! I pozostało na to bardzo niewiele czasu, bo zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski wszystkie pozaklasowe kotły muszą zostać wymienione do końca 2022 roku. Dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń – w roku 2019 w Małopolsce wymieniono zaledwie 15 tysięcy kopciuchów. Program Ochrony Powietrza, przyjęty 28 września przez Sejmik Województwa Małopolskiego, to sygnał zarówno dla władz lokalnych, jak i mieszkańców naszego regionu, że walka ze smogiem musi wkroczyć w nowy etap, a wszyscy powinniśmy bardzo mocno zaangażować się w działania antysmogowe, a mieszkańcy śmiało sięgać po dotacje na wymianę starych kotłów.

W gminach Niepołomice, Krzeszowice, Skawina, Rabka Zdrój, Czarny Dunajec oraz miast Oświęcim i Nowy Targ regulacje Lokalnych Uchwał Antysmogowych zakładają m.in. całkowite odejście od węgla od 2030 roku.

Jeśli nie piec na węgiel, to co w zamian?

Kotły na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3, muszą zostać wymienione do końca 2022. Wydaje się, że największą przeszkodą w podjęciu decyzji o wymianie kopciucha jest obawa przed kosztami zakupu nowego urządzenia, jego wymiany , a potem eksploatacji. Tymczasem wszystkie dotychczasowe doświadczenia i opinie mieszkańców jednoznacznie wskazują, że ekologiczne ogrzewanie to nie tylko komfort użytkowania, ale także oszczędności w domowym budżecie! Stary kocioł można zastąpić: ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel czy drewno spełniającym wymogi ekoprojektu. Kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 trzeba wymienić do końca 2026 roku. Kotła klasy 5 zainstalowanego przed 1 lipca 2017 roku, można używać bezterminowo.

Mieszkańcy Małopolski, budując dom lub wymieniając urządzenie grzewcze, w pierwszej kolejności powinni pomyśleć o niskoemisyjnym ogrzewaniu– podłączeniu do sieci ciepłowniczej, o pompie ciepła, ogrzewaniu gazowym lub lekkim oleju opałowym. Od lipca 2017 wszystkie nowo instalowane urządzenia na paliwa stałe powinny spełniać wymagania ekoprojektu.

Tu podaj tekst alternatywny

Węgiel zostanie z nami do 2030 roku

Zapisy uchwały antysmogowej nie zabraniają obecnie na terenie Małopolski używania węgla ( wyjątkiem jest Kraków, gdzie taki zakaz obowiązuje od września 2019 roku). Przepisy kładą natomiast nacisk na parametry urządzenia, w którym węgiel jest spalany.

Ci, którzy decydują się na kocioł lub kominek na paliwa stałe, po 1 lipca 2017 muszą zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu. Kotły powinny posiadać automatyczny podajnik paliwa bez możliwości zamontowania rusztu awaryjnego (za wyjątkiem kotłów zgazowujących drewno). Trzeba przy tym pamiętać, że od 2021 roku nie można otrzymać już dotacji na zakup nowego pieca węglowego.

W przypadku kominków od 1 stycznia 2023 roku będzie dopuszczone użytkowanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%.

Uwaga! Warto pamiętać, że użytkownik instalacji, który nie przestrzega przepisów uchwały antysmogowej, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący – pracownik urzędu gminy lub straży gminnej - może również skierować wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym wykryciu przypadku naruszenia zapisów uchwały antysmogowej.

Ekodoradcy zawsze do pomocy!

Każdy mieszkaniec, który chce wymienić piec, ocieplić dom lub zainstalować urządzenia OZE i nie bardzo wie, jak się do tego zabrać, przede wszystkim powinien skontaktować się z ekodoradcą w swojej gminie. Uzyska bardziej szczegółowe informacje oraz porady dotyczące zastosowania ekologicznego ogrzewania. W całej Małopolsce jest ponad sześćdziesięciu ekodoradców, a zgodnie z wymogami Programu Ochrony Powietrza, od września br. taki specjalista powinien działać już w każdej małopolskiej gminie. Dane kontaktowe można znaleźć na https://powietrze.malopolska.pl/ekodoradcy/.

Ekodoradcy to prawdziwi ambasadorzy czystego powietrza w Małopolsce. Są najlepszym źródłem informacji o optymalnych formach modernizacji systemu ogrzewania, doradzają przy wyborze nowego urządzenia grzewczego, sposobie ocieplenia domu lub skorzystania z odnawialnych źródeł energii. Pomagają w wypełnieniu dokumentów potrzebnych do dotacji oraz jej rozliczeniu. Ale również edukują i uświadamiają, jak szkodliwe jest oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Pracują najbliżej mieszkańców i z korzyścią dla nich!

Wszystkim nam zależy na lepszej przyszłości, na zdrowym powietrzu i czystym środowisku – dla nas i dla naszych dzieci. Mamy narzędzia, aby chronić zasoby i przywracać równowagę środowiska naturalnego. Trzeba je tylko wykorzystać!

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie