Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w Małopolsce. Zagazowano ponad 40 tys. sztuk drobiu w związku z wirusem H5N8. Aż 30 tys. na Sądecczyźnie

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Na jedenaście ognisk ptasiej grypy w Małopolsce wszystkie występowały w powiecie nowosądecki, limanowskim i gorlickim.
Na jedenaście ognisk ptasiej grypy w Małopolsce wszystkie występowały w powiecie nowosądecki, limanowskim i gorlickim. PSP Nowy Sącz/zdjęcie ilustracyjne
Wszystkie 11 ognisk choroby ptasiej grypy, które dotychczas wykryto na terenie województwa małopolskiego pochodzą z powiatu limanowskiego, nowosądeckiego i gorlickiego. Tylko na Sądecczyźnie do utylizacji przekazano 30 tys. sztuk drobiu. Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do hodowców drobiu, aby zachowali szczególną ostrożność, bo wirus jest niebezpieczny dla gospodarstw i gospodarki.

FLESZ - Naszą ulubioną szczepionką jest...

Na Sądecczyźnie zagazowano 30 tysięcy zwierząt, a w całym regionie ponad 40 tys.

- Na Sądecczyźnie do tej pory wystąpiły trzy ogniska tej choroby. Około 30 tysięcy drobiu zostało zutylizowane - mówi Antoni Koszyk, wicestarosta nowosądecki, który przewodniczył posiedzeniu online Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ptasiej grypy

. Największe ognisko wirusa jak dotąd stwierdzono w Krasnym Potockim, gdzie zagazowano ok. 19 tys. sztuk drobiu, w Biczycach Górnych do utylizacji trafiło blisko osiem tysięcy kur a w miejscowości Mystków w gminie Kamionka Wielka zutylizowano ich 96.

Powiatowy Lekarz Weterynarii zaapelował do władz samorządowych miast i gmin o poinformowanie hodowców drobiu o zagrożeniu i przestrzeganiu wszystkich zasad stosowanych w takich sytuacjach. W dalszym ciągu nie można sprzedawać jaj i drobiu na targowisku w Starym Sączu.

Wirus znowu trafił do powiatu limanowskiego z Sądecczyzny?

Wirus ptasiej grypy szybko się rozprzestrzenia także w powiecie limanowskim. Pierwsze ognisko potwierdzono kilka tygodni temu na terenie gminy Łukowica. Kury nioski z wirusem trafiły o jednego gospodarstwa w Stroniu z miejscowości Krasne Potockie. Potem zaraz pojawiała się w kolejnych gminach powiatu limanowskiego. Jak informuje Magdalena Wideł-Szewczyk, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Limanowej najnowsze ognisko potwierdzono w sobotę w miejscowości w Półrzeczki w gminie Dobra.

-Według właściciela w dniu 29 marca zakupił on pięć sztuk kur niosek dwudziestotygodniowych na placu przy ul. Jońca w Limanowej. Prawdopodobnie zakupione kury pochodziły z gospodarstwa (fermy) z terenu powiatu nowosądeckiego - informuje Wideł-Szewczyk.

W ciągu tygodnia od zakupu padło pięć kur niosek, zutylizowano 13 sztuk drobiu. Jednocześnie Powiatowy Lekarza Weterynarii wykluczył ptasią grypę na terenie gospodarstw położonych w miejscowości Stronie oraz Mszana Dolna, wyniki badań były znane w niedzielę 11 kwietnia.

Przypominamy o apelu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii do hodowców drobiu w związku z pojawieniem się na naszym terenie ptasiej grypy.

„Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek. Brak stosowania zasady bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne”.

W powiecie gorlickim w ostatnich dniach zagazowano i zutylizowano blisko 18 tys. niosek i indyków

Ptasia grypa w Gorlickiem. Stwierdzone trzy ogniska choroby....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska