Pufy.pl – jak to się zaczęło

Materiał informacyjny Pufy.pl
Pufy to ogólna nazwa nietypowych, nowoczesnych mebli, które nie mają jednego unormowanego wzorca. Ich głównym wyróżnikami są komfort i swoboda jakie mają dawać ich użytkownikom oraz nieskończona kreatywność jaką kierują się ich twórcy. Choć historia puf w naszej części świata jest stosunkowo krótka, to właśnie teraz, już od kilkunastu lat, swoją różnorodnością, przystępnością i komfortem zdobywają serca Polaków, dzięki marce Pufy.pl ze Starego Sącza.

Wschodnie inspiracje

Puf, trzymając się wszelkimi zasad języka polskiego, a potocznie mówiąc pufa, w dużej mierze swoje początki czerpie w kulturze Wschodu. To tam koncepcja mebla do siedzenia sprowadzała się do wielkich poduch, czasem miękkich siedzisk przyjmujących także inne formy, ale ułożonych wprost na ziemi. Wschodnim zwyczajem siadało się na nich ze skrzyżowanymi nogami, w pozycji „po turecku”. Pomysł na taką formę niskich, łatwych do przesunięcia i przeniesienia mebli wynikał z wygodnego sposobu ich transportu od obozu do obozu, co dla wędrownych ludów było szczególnie istotne. Koncepcja miękkich i mobilnych siedzisk pojawiła się również w dawnej Europie, ale w bardziej konserwatywnym wydaniu i były to po prostu stołki, taborety, czy podnóżki, które były tapicerowane dla większej wygody korzystania. Jednak w pełni moda na pufy przypominające te jakie znamy teraz, rozpoczęła się dopiero w drugiej połowie XX w., kiedy Europejczycy na nowo odkryli kulturę Orientu. Pod koniec lat 60. XX w. we Francji, czy we Włoszech zaczęły powstawać projekty inspirowane właśnie takim wschodnim sposobem tworzenia mebli do siedzenia i wypoczynku.

Początki puf w zachodniej Europie

Puf, pufa, to pojęcie pochodzące od francuskiego słowa pouf oznaczającego, że coś jest miękkie, wyściełane. Obecnie to cała koncepcja określająca miękkie, wygodne i mobilne meble do siedzenia i relaksowania się. Po odkryciu w Europie na nowo tej wschodniej koncepcji siedziska, zaczęły powstawać najrozmaitsze pomysły na pufy. Od wygodnego podnóżka w rozmaitej formie, który mógł służyć zarówno do siedzenia, do wyciągnięcia nóg na fotelu, a nawet jak dodatkowe miejsce do spania po przystawieniu do kanapy, po worki, czy też poduchy wypełnione kulkami styropianowymi, które układały się w zależności od potrzeb w różne kształty. Taki pomysł na meble w Europie, która wyzwalała się z tradycjonalistycznego, konserwatywnego myślenia był pomocny w tworzeniu zróżnicowanych, nowoczesnych, bliskich człowiekowi i odważnych aranżacji wnętrz. Różnorodne kolory i wzory tkanin, możliwość zmiany i ustawiania w wielu konfiguracjach sprawiały, że pufy stały się idealnym rozwiązaniem dla wyzwalających się kulturalnie społeczeństw końcówki lat 60., a także lat 70.

Trudne początki w Polsce

Ze względu na ustrój, który panował w Polsce, ta moda zaznaczyła się bardzo nieśmiało i raczej w nieefektowny sposób. Przez wiele lat pufy były po prostu synonimem prostych, raczej zgrzebnych i zazwyczaj niezachwycających designem podnóżków. Ten swobodny sposób myślenia o siedzisku i miejscu relaksu, który rozwijał się na Zachodzie u nas nie miał wielkich szans by się przyjąć, a potem został na dłuższy czas zapomniany. Dopiero początek XXI w. przyniósł na nowo odkrycie tego trendu. W Polsce był to już czas pewnej stabilizacji po okresie transformacji i po dość chaotycznych jeśli chodzi o wzornictwo latach 90. Pojawiły się nowe materiały, rozwiązania technologiczne, a wraz z nimi odkrywanie kolorowego świata puf i siedzisk.

Pufy.pl – jak to się zaczęło

Tak też zaczyna się historia Pufy.pl. Agnieszka Wójcik, właścicielka firmy powstałej w Starym Sączu, obserwując standardy panujące na rynku mebli do siedzenia postanowiła pójść pod prąd, co jak pokazują późniejsze lata, ale i współczesność, miało swój sens. W tamtym czasie najbardziej powszechne były twarde, niewygodne fotele, nie dające możliwości dopasowania do potrzeb użytkowników. Przyszedł więc czas na zaprojektowanie mebli przyjaznych dla ludzi. W 2005 roku powstały pierwsze radosne w swej estetyce meble, wykonane z ekologicznej skóry, wypełnione granulatem styropianowym, które dały początek temu, co dziś stanowi kolorową i różnorodną ofertę www.pufy.pl.

Ideą przyświecającą naszej firmie było stworzenie mebli nowoczesnych w swojej formie, wygodnych, przystępnych, dających uczucie odprężenia, a które jednocześnie spełniają role tradycyjnych foteli – wyjaśnia Agnieszka Wójcik. Opierając się na tych założeniach w ramach oferty Pufy.pl i pod ogólną nazwą pufy przez lata powstawały i powstają siedziska o różnej formie i kształtach. Są to zarówno miękkie kostki i rollery o stałym geometrycznym kształcie, jak i fotele do siedzenie, do spania, do ogrodu, przypominające przynajmniej swoją formą klasyczne fotele. Niezwykle popularne i kreatywne worki sako, które dzięki swej luźnej konstrukcji mogą przybierać najróżniejsze kształty, czy wreszcie poduchy i pufy o najróżniejszych kształtach. Tak jak różnorodne są kształty puf, tak rozmaite są materiały, z których się je tworzy, jak i wzory tych tkanin – dodaje właścicielka marki Pufy.pl.

Dodaj ogłoszenie