Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcza Dulowska idzie pod topór. Ludzie protestują przeciwko masowej wycince drzew. Piły poszły w ruch także w innych lasach [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Trwa wycinka w Puszczy Dulowskiej
Trwa wycinka w Puszczy Dulowskiej Sławomir Bromboszcz
Blisko 500 osób zainteresowanych jest biegiem dla Puszczy Dulowskiej "Do życia potrzebne są płuca!", który jest wyrazem sprzeciwu wobec prowadzonej tam przez Lasy Państwowe masowej wycince drzew. Leśnicy tłumaczą, że tak wygląda normalna gospodarka leśna i wycinka jest niezbędna.

FLESZ - AstraZeneca wraca do łask

Trwa wycinka Puszczy Dulowskiej w gminie Trzebinia

Piękne leśne tereny, których w powiecie chrzanowskim nie brakuje idą pod topór. Ścinane są drzewa, a ciężki sprzęt dewastuje leśne ścieżki uczęszczane przez spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów w kilku miejscach. Prawdziwa rzeź drzew trwa m.in. w Puszczy Dulowskiej, czyli niezwykle popularnym miejscu rekreacyjnym. Przeciwko wycince postanowili zaprotestować biegacze, którzy w niedzielę (11 kwietnia) planują biegać tam przez cały dzień.

Wszędzie słychać piły, drzewa są wycinane, drogi niszczone. To prawdziwa masakra, łzy cisną się do oczu, gdy się na to patrzy - mówi Paweł Siuda, obrońca lasów z Libiąża.

Mieszkańcom Libiąża w ub. roku dzięki wytrwałej postawie i wsparciu ze strony samorządowców udało się uchronić przed wycinką las przy ul. Jaworowej. Powtórzenie tego sukcesu w przypadku Puszczy Dulowskiej będzie niezwykle trudne. Ludzie nie zamierzają jednak rezygnować z walki o lasy.

Tyle mówi się o smogu, zanieczyszczeniu powietrza, a tymczasem wycina się masowo lasy, zielone płuca - dodaje Paweł Siuda.

Burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk skierował pismo ws. wycinki do Nadleśnictwa Chrzanów. - Zaprosiłem przedstawicieli Lasów Państwowych na spotkanie z mieszkańcami, abyśmy mogli poznać argumentację leśników i mam nadzieję sprawić, że chociaż część drzew ocaleje - podkreśla Jarosław Okoczuk.

Nadleśnictwo Chrzanów tłumaczy, że zwiększony rozmiar wycinki prowadzony w Puszczy Dulowskiej (Lasach Dulowskich) związany jest z wiekiem drzewostanu, który osiągnął tzw. dojrzałość rębną określoną w planie urządzenia lasu oraz rozporządzeniu Ministra Środowiska. Leśnicy podkreślają, że wycinka jest niezbędna, bo starzejący się las podatny jest na niekorzystne warunki atmosferyczne - silne wiatry a osłabione drzewa atakowane są przez owady i grzyby - patogeny słabości.

80 proc. drzewostanów w Puszczy Dulowskiej to drzewostany z przewagą sosny. 60 proc. z nich posadzona została w okresie międzywojennym. Większość osiągnęła już wiek rębności, stąd taka skala wycinki - tłumaczy Ewelina Boruń, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Chrzanów.

Jak tłumaczy, rozmiar wycinek drzewostanów zostanie rozłożony w czasie zgodnie z przepisami. Po dokonaniu wycinki na poszczególnych działkach w ciągu najbliższych dwóch lat zostaną posadzone nowe drzewa. Dopiero po 3-4 latach, gdy uprawa – młody drzewostan osiągnie jakość gwarantującą w przyszłości dobry jakościowo drzewostan, będzie możliwa wycinka kolejnych działek.

Taka przebudowa lasu może potrwać nawet 30 lat - mówi Ewelina Boruń.

Piły poszły w ruch nie tylko w Puszczy Dulowskiej i pozostałych lasach Małopolski zachodniej. Zwiększony rozmiar cięć obserwowany jest w całej Polsce. Jak tłumaczy Ewelina Boruń to wspomniany efekt nasadzeń w okresie międzywojennym oraz tego, że 68-70 proc. drzewostanów w Polsce stanowią drzewostany z przewagą sosny, której wiek rębny to 90-120 lat, w zależności od regionu Polski. Dłuższy jest tam, gdzie jest zimniej i drzewa potrzebują więcej czasu, by urosnąć.

- Brakuje edukacji w tym zakresie. Ludzie patrzą na las egoistycznie, chcą by był tu i teraz, nie myślą o przyszłych pokoleniach. Las, podobnie jak ludzie, starzeje się, staje się słabszy i narażony na czynniki zewnętrzne, w konsekwencji obumiera. Lasy pełnią również funkcje produkcyjną. Wszyscy chcemy mieć podłogi, meble z drewna, na co dzień korzystamy z produktów które wyrabiane są z drewna np. papier toaletowy, książki i inne. Produkty z drewna jako materiału odnawialnego nie pochodzą z supermarketu lecz z lasu - kończy Ewelina Boruń.

Czy przekona protestujących? Zobaczymy na biegu 11 kwietnia.

Modernizacja linii 93 obejmuje tory, trakcje, wiadukty, stacje z peronami

Modernizacja linii 93 z Oświęcimia do Trzebini weszła w kole...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska