Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radio Kraków wręczyło w Sukiennicach nagrody z okazji jubileuszu 95-lecia swojej działalności

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Leszek Długosz (z prawej) z Radiową Nagrodą im. Romany Bobrowskiej
Leszek Długosz (z prawej) z Radiową Nagrodą im. Romany Bobrowskiej Piotr Kubic / Radio Kraków
W piątek wieczorem w Sukiennicach wręczono nagrody z okazji jubileuszu 95-lecia Radia Kraków. To jedno z najważniejszych oficjalnych wydarzeń roku jubileuszowego, który najstarsza rozgłośnia regionalna w kraju świętuje w 2022 roku. Radiową Nagrodą im. Romany Bobrowskiej, najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przez Radio Kraków, uhonorowany został Leszek Długosz.

FLESZ - Jest projekt zmian w kodeksie pracy

od 16 lat

W piątek 27 maja wieczorem w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród z okazji jubileuszu 95-lecia Radia Kraków. To jedno z najważniejszych oficjalnych wydarzeń roku jubileuszowego, który najstarsza rozgłośnia regionalna w kraju świętuje w 2022 roku. Podczas gali wręczona została Radiowa Nagroda im. Romany Bobrowskiej oraz trzy specjalne jubileuszowe wyróżnienia.

Radiową Nagrodą im. Romany Bobrowskiej, najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przez Radio Kraków, uhonorowany został Leszek Długosz – legendarny artysta Piwnicy pod Baranami, który jako pierwszy śpiewał wiersze Jerzego Lieberta, Stanisława Balińskiego i Andrzeja Bursy, autor kilkunastu tomików poezji, publicysta i felietonista. Od wielu lat związany z rozgłośnią – w Radiu Kraków współtworzył audycje poetyckie i słuchowiska, opracował muzycznie płytę „Głosy poetów”, przygotowaną przez Romanę Bobrowską, a obecnie prowadzi autorski program „Przyjemności niedzieli”.

Okolicznościowymi jubileuszowymi dyplomami, które zaprojektował krakowski artysta wizualny Jakub Woynarowski, wyróżnieni zostali:

Prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie - za wieloletnią współpracę, współtworzenie cyklicznych audycji Radia Kraków, dzielenie się wiedzą ze słuchaczami rozgłośni oraz za wsparcie idei powstania Radia Kraków Kultura.

Izabela Błaszczyk, była dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, obecnie kierująca spółką Kraków 5020 - za wieloletnią współpracę z Radiem Kraków, inicjatywę wspólnych projektów Krakowskiego Biura Festiwalowego i Radia Kraków, m.in. przy Conrad Festivalu, festiwalu Misteria Paschalia oraz Krakowskim Salonie Sztuki, dzielenie się ekspercką wiedzą i udział w radiowych debatach.

Szczególny wydźwięk miało wyróżnienie przyznane redakcji magazynu KERMESZ, którą tworzą Grzegorz Suchanicz, Julia Onyszkanycz, Olga Pyrz oraz Ihor Wasyluk. Audycja nadawana jest w języku ukraińskim już od 20 lat. W obliczu wojny, napływu tysięcy uchodźców, którzy nie znają języka polskiego, stała się dla nich źródłem informacji i przylądkiem dobrej nadziei. Redakcja KERMESZU uhonorowana została za promocję kultury oraz historii łemkowskiej i ukraińskiej w Małopolsce oraz za medialną pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele władz państwowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, władz Krakowa i Małopolski, szefowie krakowskich i małopolskich instytucji kultury, rektorzy krakowskich uczelni oraz szefowie regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. W części artystycznej galę wręczenia nagród uświetnił koncert Capelli Cracoviensis.

95 lat historii Radia Kraków to 95 lat historii Krakowa i Małopolski. To najważniejsze dla mieszkańców miasta i regionu wydarzenia, które rozgłośnia relacjonowała, w tym wszystkie pielgrzymki papieskie, transmisje najważniejszych wydarzeń kulturalnych, czy wydarzeń sportowych. To na antenie Radia Kraków miała miejsce m.in. pierwsza transmisja sportowa z boiska piłkarskiego - relacja z meczu Wisła-Cracovia, rozegranego 22 września 1929 roku. Za pośrednictwem Radia Kraków codziennie od 1 sierpnia 1927 roku (z wyjątkiem okresu II wojny światowej) w samo południe w Polskim Radiu nadawany jest hejnał z wieży Mariackiej.

Dzisiaj Radio Kraków ma trzy studia terenowe w Tarnowie, Nowym Sączu i Gorlicach, lokalnych reporterów w najważniejszych miejscowościach Małopolski, realizuje nowatorskie „rozszycia” programów na Nowy Sącz i Tarnów. Od 2015 roku rozgłośnia emituje w internecie i poprzez odbiorniki cyfrowe program muzyczny poświęcony kulturze alternatywnej – Off Radio Kraków, a od 2022 roku – tematyczny kanał Radio Kraków Kultura.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska