
Tatry Zachodnie - Czerwone Wierchy
Na Czerwone Wierchy prowadzi znaczna liczba szlaków dojściowych:
dwa z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak (czerwony, zielony),
z Przysłopu Miętusiego na Małołączniak (niebieski),
z Kondrackiej Przełęczy na Kopę Kondracką (żółty; na Kondracką Przełęcz można dojść z Doliny Małej Łąki lub z Doliny Kondratowej),
z Doliny Kondratowej na Przełęcz pod Kopą Kondracką (zielony),
z Kasprowego Wierchu na Przełęcz pod Kopą Kondracką (czerwony).

Gorce - Turbacz
Najwyższy szczyt Gorców (1310 m n.p.m.), znajdujący się w centralnym punkcie pasma. Z Turbacza odbiega siedem górskich grzbietów - przy skrzyżowaniu szlaków stoi jedno z największych schronisk górskich w naszym kraju. Góra już w XIX w. była celem turystycznych wypraw, bo to stosunkowo łatwo dostępny i zarazem jeden z najpiękniejszych szczytów w Koronie Gór Polski. W drodze na szczyt mija się szerokie, łagodne polany, wyjątkowo piękne jesienią.

Gorce - Turbacz
Przez szczyt przebiega szlak turystyczny czerwony - Główny Szlak Beskidzki: z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach.
Węzeł szlaków znajduje się przy schronisku PTTK na Turbaczu. Prócz szlaku czerwonego przebiegają tam trzy szlaki:
szlak turystyczny niebieski z Brzeźnicy do Kacwin,
szlak turystyczny zielony z Nowego Targu (Oleksówki) na Szczebel,
szlak turystyczny żółty z Nowego Targu (Oleksówki) do Tymbarku.

Beskid Żywiecki - Babia Góra
Z najwyższej góry w Beskidzie Żywieckim (1725 metrów n.p.m.), nazywanej też Diablakiem albo Diabelskim Szczytem, rozpościera się bajeczny widok aż po wierzchołki Tatr. Najbardziej stromym podejściem na szczyt jest bardzo malowniczy żółty szlak zwany Percią Akademików (wyposażono go w łańcuchy i klamry). Północne stoki masywu Babiej Góry ograniczone są przez dwa potoki: Jałowiecki Potok spływający spod Jałowieckich Przełęczy oraz potok Jaworzynka spływający spod przełęczy Krowiarki. Łączą się one we wsi Zawoja.