Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking wolności mediów Reporterów Bez Granic 2017: Polska za Haiti i Burkina Faso

Aleksandra Gersz (AIP)
rsf.org
Organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) opublikowała coroczny raport dotyczący stanu wolności mediów na świecie - World Press Freedom Index. Wnioski są mało optymistyczne - stan ten jest najgorszy w historii. Polska uplasowała się na 54 miejscu, a Reporterzy bez Granic alarmują, że polskie media są kontrolowane przez władze.

"Wolność mediów zniknęła wszędzie, gdzie zatriumfiował model autorytarnego przywódcy" - pisze w raporcie międzynarodowa organizacja, dodając, że od kilku lat obserwuje "upadek demokracji". Wskaźnik ograniczeń i naruszeń światowych mediów jest najwyższy w historii, a w przez ostatnie 5 lat wzrósł aż o 14 proc. To czasy "postprawdy, propagandy i uciszania mediów" - dodaje RSF, zaznaczając, że stan wolności prasy, radia, telewizji i Internetu pogarsza się głównie w wiodących państwach demokratycznych.

Najlepszy stan mediów stwierdzono w krajach skandynawskich: Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii. W pierwszej dziesiątce uplasowały się również: Holandia, Kostaryka, Szwajcaria, Jamajka, Belgia i Islandia. Na aż 43. pozycji znalazły się Stany Zjednoczone. To spadek o dwa miejsca. Na "niepokojący trend" w tym kraju RSF wskazało fakt, że "administracja Baracka Obamy postawiła przed sądem więcej demaskatorów (ang. whistleblowers) niż wszystkie poprzednie administracje razem wzięte". Najgorszy stan wolności mediów jest - co nie budzi zaskoczeń - w Korei Północnej. Dramatyczna sytuacja jest także w Erytrei, Turkmenistanie, Syrii i Chinach.

CZYTAJ TAKŻE: Dr Marek Palczewski: Repolonizacja mediów jest mglistym terminem

Polska znalazła się na 54 miejscu. To o 7 pozycji niżej niż w raporcie z World Press Freedom Index z poprzedniego roku. Polskę oznaczono kolorem pomarańczonym, czyli najgorszym przed kolorami czerwonym i czarnym. "Nowa ustawa medialna, którą stworzono pod koniec 2015 r., a wprowadzono na początku 2016, tak naprawdę przekształciła media publiczne w media państwowe. Dyrektorzy kanałów telewizyjnych zostali z dnia na dzień zastąpieni przez przyjaciół ultrakonserwatywnej partii rządzącej" - piszą w raporcie Reporterzy bez Granic, dodając, że media publiczne to obecnie "narzędzia propagandy".

RSF przypomina również o próbach osłabienia finansowego m.in. "Gazety Wyborczej", "Polityki" i Newsweeka", a także przytacza sytuację z grudnia 2016 r., kiedy rząd musiał wycofać się z planów ograniczenia dziennikarzom wstępu do Sejmu, po tym, jak tysiące Polaków wyszło w akcie protestu na ulice. Reporterzy bez Granic są także zaniepokojeni ostatnią inicjatywą polskiego rządu, czyli "repolonizacją" prasy i podkreślają, że Unia Europejska jest zaalarmowana "lekceważeniem fundamentalnych unijnych wartości".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ranking wolności mediów Reporterów Bez Granic 2017: Polska za Haiti i Burkina Faso - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska