Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba projektów w Budżecie Obywatelskim. Od dziś Małopolanie mogą oddać swój głos

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Głosować można na trzy sposoby - elektroniczne, korespondencyjnie lub wrzucając kartę do głosowania do jednej z 19 urn na terenie Małopolski.
Głosować można na trzy sposoby - elektroniczne, korespondencyjnie lub wrzucając kartę do głosowania do jednej z 19 urn na terenie Małopolski. brak
12 milionów złotych mogą zagospodarować mieszkańcy województwa w ramach Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Do tegorocznej edycji programu zgłoszono rekordową liczbę projektów, wśród których przeważają zadania związane ze sportem, kulturą i zdrowiem. Od 14 maja 2021 roku głos może oddać każdy, kto ukończył 16 lat i mieszka na terenie regionu.

FLESZ - Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń

Ruszyło głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Małopolski. To 5. edycja programu, w ramach którego mieszkańcy województwa swoimi głosami decydują o zagospodarowaniu środków z Budżetu Województwa Małopolskiego. W tym roku Małopolanie mają do dyspozycji 12 milionów złotych, 234 zakwalifikowanych projektów i miesiąc na wybór najlepszych z nich. To rekordowa liczba przyjętych zadań, choć do BO nie zakwalifikowano nawet 100 zgłoszeń.

Najwięcej dopuszczonych inicjatyw związanych jest ze sportem - to w sumie aż 104 projekty. Blisko 50 zadań dotyczy kultury, a 35 ma charakter społeczno-zdrowotny. Małopolanie zgłosili też 15 projektów edukacyjnych, 14 inwestycyjnych, 8 związanych z turystyką, ekologii dotyczy z kolei tylko 6 z nich, natomiast 2 zgłoszone zadania mają wspierać rozwój obszarów wiejskich.

I choć łącznie w programie znalazły się 234 projekty, w praktyce każdy mieszkaniec Małopolski może wybierać spośród zadań zgłoszonych w ramach jednego z sześciu subregionów - Krakowa, Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, czyli gmin tzw. obwarzanka krakowskiego, Małopolski Zachodniej, Subregionu Podhalańskiego, Tarnowskiego i Sądeckiego. O wyborze subregionu decyduje miejsce zamieszkania, a miejsce zameldowania w tym przypadku nie ma znaczenia.

Najwięcej, 46 zadań, do wyboru mają mieszkańcy Krakowa. Po 41 propozycji zostało zakwalifikowanych w Subregionie Podhalańskim i Krakowskim Obszarze Metropolitarnym. W Subregionie Sądeckim można wybierać spośród 40 zadań, w Małopolsce Zachodniej jest 36 inicjatyw, a w Subregionie Tarnowskim - 30. W każdym z nich do zagospodarowania są 2 miliony złotych.

Każdy mieszkaniec Małopolski, który skończył 16 lat, może oddać tylko 1 głos na zadanie z subregionu, w którym mieszka - podkreśla Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego, koordynująca prace nad Budżetem Obywatelskim. - Bardzo zależy nam na tym, by Małopolanie zainteresowali się zgłoszonymi projektami i możliwością wyboru najciekawszych z nich. W poprzedniej edycji oddano ponad 227 tysięcy głosów, czyli o 185 proc. więcej niż w edycji pierwszej. Mam nadzieję, że w tym roku znów uda nam się pobić ten rekord.

Głosować można na trzy sposoby - elektroniczne poprzez panel do głosowania na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego, wrzucając kartę do głosowania do jednej z 19 urn znajdujących się na terenie Małopolski (te pojawiły się w urzędach marszałkowskich, powiatowych, gminnych lub miejskich) lub korespondencyjnie, wysyłając wypełnioną kartę glosowania na adres Urzędu marszałkowskiego albo jednej z jego agend.

Teraz nie urzędnicy, ale mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu zdecydują, na co wydane zostaną te środki publiczne

- zachęca Dawid Puszko, Zastępca Dyrektora Kancelarii Zarządu Województwa Małopolskiego.

Głosowanie potrwa do 14 czerwca 2021 roku, a wyniki zostaną ogłoszone 22 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska