Remont gmachu NBP w Krakowie. Odsłonięto pamiątkową tablicę...

  Remont gmachu NBP w Krakowie. Odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci Stanisława Wyspiańskiego

  Marian Satała

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Remont gmachu NBP w Krakowie. Odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci Stanisława Wyspiańskiego
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Marian Satała

  Odsłonięta tablica pamiątkowa upamiętniająca wielkiego artystę Stanisława Wyspiańskiego jest ostatnim akordem trwającego od kilku lat remontu gmachu Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej w Krakowie. W kamienicy, która niegdyś stała na miejscu NBP mieszkał Wyspiański. Tu namalował dwa pejzaże: Widok na Barbakan i Widok na Teatr.
  29 grudnia 2017 na (fasadzie) budynku Oddziału Okręgowego NBP została uroczyście odsłonięta tablica, poświęcona Stanisławowi Wyspiańskiemu. Tablicę wykonano dla uczczenia artysty w roku ustanowionym jego pamięci, a w 110 rocznicę jego śmierci. Ma ona przypomnieć, że w latach 1883-1895 w budynku, który stał w miejscu obecnego gmachu Narodowego Banku Polskiego, mieszkał i tworzył Stanisław Wyspiański – wielki polski poeta i malarz.


  Tablice odsłonił profesor Adam Glapiński - prezes Narodowego Banku Polskiego, wyjaśniając, że tablica została umieszczona na gmachu krakowskiego Oddziału NBP, vis a vis budynku Akademii Sztuk Pięknych, aby symbolicznie połączyć miejsce gdzie artysta żył przez 12 lat z miejscem, gdzie studiował i tworzył. Kamienica, w której mieszkał Wyspiański już nie istnieje, dziś na jej miejscu wznosi się budynek Narodowego Banku Polskiego, który po zakończonym generalnym remoncie jest wspaniałą wizytówką naszego miasta – podkreślił profesor Adam Glapiński.

  Autorem tablicy jest Marek Dryniak, artysta rzeźbiarz, adiunkt na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

  Ówczesny budynek przy ul. Basztowej składał się z dwóch części, jedną połowę zajmował Hotel Centralny, a drugą, z wejściem od Zacisza, kamienica czynszowa. To w kamienicy na rogu ul. Zacisze i Basztowej na 2 piętrze, u wujostwa Marii i Kazimierza Stankiewiczów mieszkał Stanisław Wyspiański. Po powrocie z Paryża, w tym właśnie domu, urządził swoją pierwszą pracownię. Z okien mieszkania, namalował swoje dwa znane pejzaże: widok na Barbakan oraz widok na Teatr. Także wcześniej zamieszkując na Zaciszu, jeszcze w latach gimnazjalnych, za sprawą mistrza Jana Matejki, Wyspiański odwiedzał Szkołę Sztuk Pięknych, gdzie później kontynuował studia.

  Narodowy Bank Polski, nie po raz pierwszy upamiętnia naszego wybitnego artystę - dodał prezes NBP. Już w 2004 r. wyemitował w ramach popularnej i lubianej serii "Polscy Malarze XIX/XX wieku" dwie monety kolekcjonerskie, przedstawiające postać Stanisława Wyspiańskiego. Dwudziestozłotówkę wykonano stemplem lustrzanym w srebrze, dwuzłotówkę wybito stemplem zwykłym w stopie tzw. Nordic Gold.

  Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

  Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej"! [GŁOSOWANIE]

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?