reklama

Rodzinne przedsiębiorstwo transportowo-spedycyjne BATIM ze Starego Sącza opanowało europejskie szlaki

Materiał partnera zewnętrznego Zaktualizowano 
Flota spółki BATIM to najnowocześniejsze pojazdy renomowanych marek Batim
Nowoczesne samochody ciężarowe docierają wszędzie tam, gdzie na towar czekają klienci. Odważna kobieta na biznesowym szczycie - Barbara Edelmuller-Generaux nie boi się wyzwań.

Miłość do samochodów ma w genach. Rodzice przez lata prowadzili firmę transportową i Barbara postanowiła pójść w ich ślady. BATIM stworzyła od podstaw.

Barbara Edelmuller-Generaux zdobyła biznesowy szczyt. Spełniły się jej dziewczęce marzenia o tym, by prowadzić własną firmę transportową. Wychowała się w tej, którą przez lata posiadali jej rodzice. Ojciec miał smykałkę do mechaniki, nie tylko naprawiał samochody, ale sam złożył z części dwie ciężarówki.

Basia doskonale zdawała sobie sprawę z ciężkiej pracy głowy rodziny. Z tysięcy kilometrów, jakie pokonywał „tirem” po Polsce, a z czasem i po drogach innych krajów. Może właśnie ten trud ojca i jej rodziny był impulsem do podjęcia działalności na własny rachunek. Wszystko znała przecież od podszewki, kulisy branży nie były dla niej tajemnicą, skoro garaż i auta przez lata były jej światem. I tak jest do dziś. Spełniona biznes woman mówi, że zawodowa adrenalina trzyma ją przy życiu. A transport i spedycja to jej naturalne środowisko - czuje się w nim, jak ryba w wodzie. Stary Sącz i BATIM to dziś dwa domy Barbary Edelmuller-Generaux.

Skazana na biznes

Zanim znalazła się w gronie najbogatszych Polek, studiowała prawo w Warszawie. Po trzech latach nauki wyjechała za granicę, poznała Amerykanina, wyszła za niego za mąż i wpadła w... biznesowe środowisko. Widocznie Barbara po prostu była i jest skazana na biznes.

- Jego reguł szybko uczyłam się w praktyce. Mąż prowadził szeroką działalność zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w krajach arabskich. Towarzyszyłam mu w wielu podróżach i spotkaniach, widziałam, jak prowadzi się rozmowy, poznawałam zasady handlowych negocjacji, tworzenia kontraktów, pozyskiwania kontrahentów. To była bardzo dobra lekcja... - wspomina Barbara Edelmuller-Generaux.

I z tej lekcji wyciągnęła jeden wniosek: założyć i prowadzić przedsiębiorstwo transportowe o międzynarodowym zasięgu.

Pomysł rodem z Londynu

Pomysł zrodził się w Londynie, gdzie Barbara często przebywała, podróżując z mężem w interesach prowadzonych po obu stronach Atlantyku. I właśnie w stolicy Zjednoczonego Królestwa dojrzewała myśl o utworzeniu polskiego przedsiębiorstwa działającego na zagranicznych rynkach. To w mieście nad Tamizą Barbara zaczęła szukać pierwszych strategicznych partnerów, chociaż nie miała jeszcze wtedy własnej bazy transportowej. Wynajmowanymi samochodami przewoziła towar z Polski do Anglii, a stamtąd do innych krajów, głównie Europy Wschodniej.

Z czasem podwykonawcza firma spedycyjna przekształciła się w potentata o międzynarodowym zasięgu. Dziś główne kierunki eksportowej ekspansji to Europa Zachodnia. Ekspansji opartej na współpracy z największymi renomowanymi operatorami logistycznymi.

Zarejestrowane w Starym Sączu przedsiębiorstwo BATIM jest jedyną w Europie firmą, którą od podstaw stworzyła kobieta. Rodzinne tradycje znalazły więc w Barbarze godną kontynuatorkę.

Wspinaczka na szczyt

Na biznesowy sukces nie trzeba było długo czekać. Barbara Edelmuller-Generaux jest kobietą czynu, nie boi się nowych wyzwań i chętnie je podejmuje, niestraszne jej trudności, z łatwością pokonuje wszelkie przeszkody. To niezwykle istotne, zwłaszcza gdy ma się do czynienia z rekinami biznesu. Rekinami płci męskiej, bowiem kobiet prowadzących własne przedsiębiorstwa wciąż jest niestety za mało. Nie tylko w Polsce, w innych krajach świata jest podobnie.

- Może dlatego, że nie szarżujemy w interesach, jesteśmy bardziej rozważne i ostrożne, mniej skłonne do podejmowania ryzyka, a jeśli już się na nie decydujemy, to szczegółowo analizujemy wszystkie „za” i „przeciw”, by nie wpaść w kłopoty - uważa Barbara Edelmuller-Generaux.

I racjonalnie ocenia każdą biznesową sytuację. Jasno i precyzyjnie wytycza cele, każde przedsięwzięcie jest dokładnie zaplanowane od „A” do „Z”, bo Barbara wie, że tylko takie działanie decyduje o powodzeniu w interesach. O sukcesie w biznesie, który zawsze ma swoją cenę.

Ciężarówki od męża

Przekonuje się o tym na każdym kroku. Tak było także wtedy, gdy zaczynała być na swoim. Ktoś powie: po co jej to, skoro bogaty mąż zapewni swej połowicy dostatnie życie. Energiczna kobieta czynu chce być jednak samodzielna i niezależna, ubiła więc interes z mężem. Poprosiła o sfinansowanie zakupu dwóch ciężarówek. Zgodził się, pod warunkiem, że żona przedstawi odpowiedni biznesplan i oczywiście spłaci zaciągnięty dług. Warunek został spełniony i to był początek własnej firmowej floty samochodowej.

Dziś spółka BATIM posiada prawie 800 pojazdów renomowanych światowych marek: Scania, Mercedes, DAF w klasie Euro 6. Umieszczone na nich zastrzeżone firmowe logo widać przede wszystkim na szlakach wiodących ze Starego Kontynentu do Wielkiej Brytanii. Anglia to wciąż zasadniczy kierunek zagranicznej ekspansji przedsiębiorstwa ze Starego Sącza. Dowodem poszerzenie zakresu działalności o usługi promowe z kontynentu na Wyspy.

Lata funkcjonowania firmy BATIM umacniały jej pozycję na międzynarodowym transportowym rynku. Czerwone ciężarówki z charakterystycznym logo pojawiają się dziś również na drogach innych państw, Unia Europejska stoi otworem przed tą firmą.

Poprzeczka jest wysoko

- Dynamiczny rozwój naszego przedsiębiorstwa jest możliwy przede wszystkim dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu pracowników. W ciągu ponad dwudziestoletniej działalności spółka BATIM z kilkuosobowego przedsiębiorstwa stała się dużą firmą zatrudniającą blisko 1000 pracowników. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu i przyjętej strategii biznesowej możemy skutecznie i efektywnie konkurować nie tylko na rynku krajowym, ale i europejskim. A wbrew pozorom jest on bardzo trudny - mówi Barbara Edelmuller-Generaux.

Tam, gdzie toczy się nieustanna walka o klienta, nigdy nie jest łatwo. Liczy się zatem przede wszystkim najwyższa jakość świadczonych usług. Właścicielka BATIM trzyma odpowiednio wysoki poziom. Poprzeczka podnosi się coraz wyżej, bowiem tylko w ten sposób można zdobyć i umocnić pozycję liczącego się gracza.

Kontrahenci, z którymi się spotyka, często podkreślają, że Barbara jest kobietą wyjątkowo konsekwentną, posiadającą wizję, myślami wybiegającą w przyszłość. Szczególnie podkreślają wysokie standardy, obowiązujące w firmie.

Stawką jest jakość

Nie może być inaczej, skoro światowej klasy biznes woman jest bardzo ambitna, niezwykle pracowita, wytrwała i z uporem dąży do wytyczonego celu. I jest bardzo wymagająca - najpierw wobec siebie, a dopiero potem wobec innych.

- Transport międzynarodowy jest zdominowany przez mężczyzn. W tym biznesie to oni zajmują strategiczne stanowiska, ale kobieta również sobie poradzi. Płeć nie ma większego znaczenia, znaczenie ma bowiem przede wszystkim jakość usług - podkreśla z naciskiem Barbara Edelmuller-Generaux. - Liczy się to, że spełniamy wszelkie międzynarodowe standardy i wymogi, posiadamy najnowszy sprzęt, najlepsze urządzenia i system informatyczny do zarządzania komunikacją, jesteśmy ambitni, rzetelni, mamy świetne wyniki i najlepszych pracowników. Konkurujemy na globalnym rynku bez kompleksów. Realizujemy zamówienia największych firm logistycznych: DHL, DSV, Kuehne+Nagel - dodaje prezes firmy BATIM.

Bogata i wpływowa

W 2017 r. Barbara Edelmuller-Generaux trafiła na listę 50 najbogatszych Polek tygodnika „Wprost”. Jej majątek oszacowano wówczas na 62 mln zł. Przychody firmy Batim w 2016 r. przekroczyły 226,8 mln zł, a zysk netto wyniósł ponad 7,7 mln zł. Dzięki tym wynikom finansowym Barbara zajęła na liście 44. miejsce.

Rok wcześniej została uznana za osobowość eksportu województwa małopolskiego. Prestiżowy tytuł przyznał sądeckiej biznes woman dziennik „Rzeczpospolita”. Redakcja wyróżnia właścicieli firm osiągających sukcesy w zagranicznej ekspansji. Premiowane są obroty przedsiębiorstw, ich zysk oraz dynamika wzrostu. Przyznany wówczas tytuł stanowił ukoronowanie ponad dwudziestoletniej pracy włożonej w utworzenie i rozwój jednego z największych w Polsce przedsiębiorstw transportowych i spedycyjnych. Przedsiębiorstw liczących się na globalnym rynku.

Barbara Edelmuller-Generaux została również uznana za jedną z najbardziej wpływowych Małopolanek. Tym tytułem uhonorowali ją mieszkańcy Sądecczyzny w plebiscycie ogłoszonym przez redakcję „Gazety Krakowskiej”.

A wśród najwyższych odznaczeń państwowych jest Srebrny Krzyż Zasługi wręczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2017 r., medal Prezydenta RP „Za długoletnią służbę” oraz Srebrny Krzyż Zasługi wręczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2015 r. Założycielka i właścicielka firmy BATIM jest członkiem Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych.

Sprawni i bezpieczni

Nagród, odznaczeń, wyróżnień, tytułów honorowych jest znacznie więcej. Ma je na swoim koncie również przedsiębiorstwo. Wybudowanie nowoczesnej siedziby firmy według najnowszych technologii zaowocowało Nagrodą Krajowej Rady Ekologicznej „Ekojanosik 2018” wręczoną w Sejmie RP. Sprawne kierowanie firmą oferującą usługi na najwyższym poziomie, bezpieczeństwo i terminowość znalazło potwierdzenie w tym, że właścicielka firmy BATIM znalazła się w gronie 10 finalistów prestiżowego Konkursu Ernst & Young Przedsiębiorca Roku 2012 „Entrepreneur of the Year”.

Wśród nagród przyznanych za granicą jest „Service Excellence Award 2002” za najlepsze wykonanie transportów towarów oraz Certyfikat Wiarygodności Biznesowej według Bisnode Polska 2013.

Nie mówią ostatniego słowa

W spółce BATIM nikt nie spoczywa na laurach i nikt nie powiedział ostatniego słowa o przyszłości. Przedsiębiorstwo nieustannie i dynamicznie się rozwija. A perspektywa na najbliższe lata to: powiększenie taboru, realizacja usług na coraz wyższym poziomie, doskonalenie pracy kierowców poprzez utworzenie profesjonalnej szkoły nauki jazdy dla kierowców TIR oraz zapewnienie wszystkim pracownikom przyjemnej, dobrej i przyjaznej atmosfery pracy oraz satysfakcji z jej wykonywania.

Kto zna Barbarę Edelmuller-Generaux i jej współpracowników, ten wie, że słowo ciałem się stanie. I to bardzo szybko.

Elżbieta Cegła

Kobiety są bardziej rozważne w biznesie. Nad mężczyznami górują rzetelnością, pracowitością, niezawodną babską intuicją

Barbara Edellmuler-Generaux

800 samochodów marki Scania, Mercedes i DAF w klasie Euro 6 liczy flota firmy BATIM. Spółka oferuje też usługi promowe do Anglii

Firma BATIM Transport Międzynarodowy i Spedycja powstała jako Spółka Cywilna w 1994 r. w Nowym Sączu, a rok później siedzibę przeniesiono do Starego Sącza. Przedsiębiorstwo zatrudnia blisko 1000 osób. Jest ważnym graczem z ugruntowaną pozycją na rynku transportowym w Polsce i unii europejskiej. Sukces osiągnięto dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników oraz realizowanej strategii biznesowej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3