
Mijający rok obfitował w wiele ważnych wydarzeń i inwestycji, którymi żyło miasto i region tarnowski. W galerii prezentujemy 40 z nich!

Bogata kolekcja szkła i porcelany ze zbiorów rodziny Sanguszków stała się własnością Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Odkupiło ją województwo małopolskie, a w poniedziałek (13 lutego) transakcja została uroczyście sfinalizowana w obecności księcia Pawła Sanguszki.
Na kolekcję składają się cenne, liczące nawet 300-400 lat wyroby ceramiczne z Chin, Miśni, Berlina i wielu innych manufaktur, również polskich na Wołyniu – z Korca, Baranówki i Horodnicy, a także XVIII-wieczne szkła, z których część powstała na specjalne zamówienie.

Luty. Protest w obronie Chóru Pueri Cantores Sancti Nicolai w Bochni oraz jego dyrygenta ks. Stanisława Adamczyka. Tłum ludzi przyszedł na plac przed plebanią. Do zebranych wyszedł proboszcz parafii i porozmawiał z organizatorami pikiety. Podczas rozmowy z rodzicami chórzystów kapłan zapewnił, że nie ma planów usuwać chóru z Bursy

W Tarnowie odbył się we wtorek (21 lutego) ogólnopolski protest pielęgniarek i położnych. Biały personel przeszedł w strugach deszczu od miejskiego szpitala im. Edwarda Szczeklika do wojewódzkiego szpitala św. Łukasza, sprzeciwiając się decyzjom dyrektorów tych i wielu innych placówek, którzy - jak twierdzą związkowcy - zaniżają wypłacane pielęgniarkom wynagrodzenia, nie zważając na posiadane przez nich wykształcenie, ukończone kursy i specjalizacje.
Do Tarnowa przyjechały pielęgniarki z wielu małopolskich szpitali, ale również z innych województw, gdzie kwestie wypłacanych im wynagrodzeń budzą duże kontrowersje. Według szacunków policji, która zabezpieczała kilkukilometrowy przemarsz białego personelu przez miasto, w proteście wzięło udział około tysiąca osób. Pielęgniarki niosły transparenty, skandowały głośno hasła i używały trąbek i syren.