Rok szkolny rozpoczęty. Gdzie Twoje dziecko może się uczyć w Internecie?

Materiał informacyjny NETSTEL SOFTWARE
źródło: shutterstock
źródło: shutterstock
Wakacje nieubłaganie dobiegły końca. Przyszedł wrzesień, chłodne poranki i wieczory, a wraz z nimi rzesze uczniów powróciły do szkolnych ław. I jak co roku, każdy rodzic staje przed dylematem – w jaki sposób ułatwić dziecku start? Jak zorganizować czas, by pociecha najbardziej na tym skorzystała?

Świat miliona możliwości

Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy dostęp do wiedzy jest praktycznie nieograniczony. A uczyć się można również, nie opuszczając własnego pokoju. I to w sposób ciekawy i wciągający. Mowa oczywiście o Internecie.

Mądrze jest już od najmłodszych lat uczyć dzieci korzystania z Internetu we właściwy sposób. Warto podsuwać interesujące strony, gdzie za pomocą gier i quizów przemycana jest pożyteczna wiedza. Wiadomo, że najszybciej uczymy się poprzez działanie. Eksperymentowanie, testowanie i popełnianie błędów jest najprostszą drogą przyswojenia sobie wiadomości. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszych. Zamiast ściągać kolejną grę na smartfona, lepiej poświęcić czas na rozwiązanie testu z matematyki lub wirtualną lekcję angielskiego.

Co robić kiedy szkoła nudzi?

Najważniejsze to nie zniechęcać dziecka do nauki. Nauczyciele bywają różni. Jedni wręcz porywają podopiecznych w czarodziejski świat wiedzy. Inni zwyczajnie realizują podstawę programową, bez wnikania czy uczniów to interesuje, czy nie. O tych, którzy swoją postawą zmieniają pobyt w szkole w przykry obowiązek, lepiej nie wspominać.

Kiedy wiedza przekazywana w szkole nie trafia do dziecka można pokazać mu witrynę szkola.net. Zawarte tu testy i quizy są podzielone na bloki tematyczne zgodne z przedmiotami szkolnymi. Dodatkowo można wybrać skalę trudności zgodnie z klasą, do której uczęszcza dziecko. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszerzać swoje wiadomości i wybierać zadania trudniejsze.
W sieci bardzo łatwo znaleźć ciekawe wirtualne lekcje dla dzieci w różnym wieku. Pozwalają one nie tylko usystematyzować wiedzę czy rozwijać się w wybranym kierunku, ale także nadrabiać zaległości. To oferta zwrócona zarówno w stronę wybitnie zdolnych uczniów, jak i tych o specjalnych potrzebach edukacyjnych np. dyslektyków.

Narzędzia online są niezwykle atrakcyjne dla dzieci. Sprawiają, że wielokrotne powtarzanie tych samych informacji nie męczy. Element rywalizacji (wygrana lub przegrana w quizie) stanowi czynnik motywujący, dzięki któremu dziecko nie porzuci zabawy tak szybko, jak szkolnego podręcznika.

Zalety i wady nauki w Internecie

Internet jest rzeczywiście wspaniałym wynalazkiem. Mimo to posiada jedną poważną wadę. Jest nią mianowicie brak bezpośredniego kontaktu z innym człowiekiem, innym dzieckiem. Nietrudno jednak ten minus zniwelować odpowiednio organizując dziecku czas. Jeżeli nasza pociecha bawi się z rówieśnikami na podwórku, placu zabaw czy też uczestniczy w zajęciach sportowych, to z pewnością nie zaszkodzi mu kilkadziesiąt minut spędzonych na nauce online.

Zalety nauki przez Internet są niezaprzeczalne. Pierwszą z nich jest ogromna paleta możliwości. Istnieje naprawdę mnogość dostępnych materiałów, różnego rodzaju. Każdy uczeń może znaleźć to, co mu najbardziej odpowiada. Co więcej, nie musi ograniczać się tylko do swojej kategorii wiekowej – jeżeli tylko ma ochotę, niech drąży wiedzę do poziomu mistrzowskiego. Kolejna zaleta pozwala się streścić w dwóch słowach: czas i pieniądz. Bardzo duża część witryn do nauki online jest bezpłatna. Oszczędzić można również czas na dowóz dziecka na korepetycje, czy dodatkowe zajęcia. Nasza pociecha uczy się kiedy chce – nie jest ograniczona żadnym grafikiem.

Korzystając z materiałów w sieci, dzieci uczą się nie tylko matematyki, ortografii czy języka angielskiego. Poznają w ten sposób również sposoby jak właściwie i mądrze wykorzystywać Internet. Stanowi to bazę na przyszłość, gdyż nauczą się omijać zagrożenia z nim związane. Zamiast tego użyją tego cudownego narzędzia do samodoskonalenia się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie