Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ropa. Piorun zabił trzy krowy. Zwierzęta były w oborze. Rolnicy szacują straty na około 18 tysięcy złotych [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Sabina i Sylwester Dwojakowie z Ropy nie wyobrażają sobie życia bez gospodarowania i zwierząt w oborze
Sabina i Sylwester Dwojakowie z Ropy nie wyobrażają sobie życia bez gospodarowania i zwierząt w oborze Agnieszka Nigbor-Chmura
Na 18 tysięcy złotych swoje straty szacują rolnicy z podgorlickiej Ropy. W czasie jednej z burz, które w ostatnich dniach codziennie przechodzą nad regionem, stracili trzy mleczne krowy. Dwie z nich były cielne. Co ciekawe do śmiertelnego porażenia zwierząt przez piorun nie doszło na pastwisku, a w oborze.

FLESZ - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Popołudniowa burza była jak wiele innych w ostatnich dniach. Nad Chełmem kłębiły się chmury. Z drugiej strony burza nadchodziła od zalewu Klimkówka. Coraz częściej i bliżej widać było najpierw błysk, a potem słychać było grzmot.

- Nie spodziewaliśmy się kłopotów, zwierzęta były bezpieczne, przecież stały w oborze, choć jeszcze było wczesne popołudnie i o tej porze zwykle pasą się jeszcze na łąkach - mówi Sabina Dwojak, która razem z mężem Sylwestrem prowadzą gospodarstwo rolne w przysiółku Wola w Ropie, właściwie na granicy tej wsi z przyległą Klimkówką.

Najpierw zgasło światło

- To nie był nawet błysk i huk, ale coś jakby trzask łamanej gałęzi - wspomina pani Sabina.

Potem w domu gospodarzy zgasło światło. Szybko okazało się, że po włączeniu bezpieczników prąd w mieszkaniu wrócił, nie ma szkód i ognia, choć tego najbardziej się bali. Każdy wrócił więc do swoich zajęć.

- Byłam poza domem, gdy mąż zadzwonił, że najprawdopodobniej od uderzenia pioruna, padły trzy z naszych pięciu krów - tłumaczy pani Sabina. - Zawróciłam z drogi, by jak najwcześniej dostać się do domu - wspomina.

Szybko okazało się, że to musiała być niszczycielska siła wyładowania atmosferycznego, bo z sufitu w oborze wyrwana była lampa i gniazdko elektryczne ze ściany.

Straty u sąsiadów

Szkody w gospodarstwie Dwojaków to nie jedyne, do których doszło w okolicy. - U jednych sąsiadów padł sprzęt gospodarstwa domowego, u drugich telewizor, kolejnym spaliła się pompa do wody - opowiada pan Sylwester.

Sylwester i Sabina pracują na dwuhektarowym gospodarstwie, ponad pięć hektarów mają w dzierżawie. Sylwester latem pracuje dorywczo w budownictwie. Żyją właściwie z tego, co wyda ziemia. Uprawiają zboże, ziemniaki, od lat hodują też drób na własne potrzeby i bydło. Nie oddają mleka do mleczarni. Hodują zwierzęta dla rozrodu i sprzedają młode sztuki innym gospodarzom.

- Bywało, że w stajni stało nawet 12 sztuk. Na cielęta, jałówki, czy młode buhaje zawsze był popyt. Ostatnie trzy byczki sprzedaliśmy jeszcze przed wybuchem epidemii. Ostatnią krowę kupiliśmy trzy miesiące temu za 5500 zł. Teraz wycieliły się już dwie krowy, kolejne dwie, które padły też niebawem miały się cielić - mówi z żalem w głosie pani Sabina.

Pomogą dobrzy ludzie

Gospodarze padłe sztuki musieli oddać do utylizacji. Bardzo chcieliby odbudować swoje stado, ale to na razie marzenie.
W jego spełnieniu chcą pomóc mieszkańcy Klimkówki na czele z sołtysem Januszem Lisowiczem i ks. Janem Adamczykiem, proboszczem parafii w Łosiu.

- W niedzielę 28 czerwca w Klimkówce zorganizujemy akcję zbiórki środków, by pomóc Dwojakom. Pani Sabina udziela się w Kole Gospodyń Wiejskich w Klimkówce, pan Sylwester jest druhem w naszej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej. To zawsze gotowi do pomocy, młodzi, bardzo pracowici ludzie, dlatego chcemy ich wesprzeć w tej trudnej sytuacji - zapowiada sołtys.
Pomoc dla rodziny deklaruje też wójt Ropy Karol Górski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska