Spis treści
Trasy rowerowe w woj. małopolskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. małopolskim, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Zanim wyruszysz w drogę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 09 grudnia w woj. małopolskim ma być od -5°C do -2°C. Nie powinno padać. W niedzielę 10 grudnia w woj. małopolskim ma być od -3°C do 2°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 18% do 64%.
🚲 Trasa rowerowa: Staniątki-Niepołomice-Wieliczka
- Początek trasy: Dobczyce
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 40,34 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 89 m
- Suma podjazdów: 675 m
- Suma zjazdów: 680 m
Rowerzystom trasę poleca Ireneusz
Zamek Królewski w Niepołomicach – gotycki zamek królewski z połowy XIV wieku przebudowany w stylu renesansowym znajdujący się w centrum Niepołomic.
Zamek królewski położony był w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego[1].
Ten obszerny zamek nazywany jest "drugim Wawelem". Został wybudowany z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego na skarpie pradoliny Wisły. Miał pełnić również funkcje obronne. Wyruszały z niego wyprawy myśliwskie do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Zamek składał się z trzech wież, budynków w skrzydle południowym i wschodnim oraz murów kurtynowych wokół dziedzińca. Równolegle powstała osada Niepołomice, mająca pełnić funkcje usługowe dla zamku i dworu.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Myszkując po okolicy.
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 31,78 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 16 min.
- Przewyższenia: 40 m
- Suma podjazdów: 660 m
- Suma zjazdów: 639 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Lemur36
Tym razem trasa łatwa i przyjemna, w sam raz dla dużych i małych cyklistów. Przebiega spokojnymi drogami o małym natężeniu ruchu, po terenach Burzeja, Ligoty, Miliardowic i Zabrzega.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Baza rakietowa i do Pszczyny
- Początek trasy: Chełmek
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 99,5 km
- Czas trwania wyprawy: 10 godz. i 13 min.
- Przewyższenia: 95 m
- Suma podjazdów: 670 m
- Suma zjazdów: 694 m
Rowerzystom trasę poleca Shadow125
Ładna pogoda więc w drogę. Celem są ruiny bazy rakietowej za Tychami. Wyruszyliśmy przez Murcki, obowiązkowo wjazd na hałdę (punkt widokowy). Przez Tychy i Paprocany dojechaliśmy na miejsce. Trafiliśmy bez trudu. W pagórku była ukryta baza rakietowa. Zostały w zasadzie tylko ściany. Wewnątrz pagórka coś było bo zasypali a na górze wylany beton. Da się wejść do środka - wymaga to trochę wprawy i uwaga na głowy :). Jako, że była wczesna pora pojechaliśmy do Pszczyny. Po drodze odwiedziliśmy stary cmentarz żydowski. Potem park Pszczyński, zamek i powrót do domu. 100 pękła jak nic, ale warto było.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Na zieloną łączkę...
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 42,16 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 32 min.
- Przewyższenia: 143 m
- Suma podjazdów: 807 m
- Suma zjazdów: 800 m
Lemur36 poleca tę trasę
Dzisiejsza trasa to wypad do Jasienicy na łono natury. Celem wycieczki była polana na Łukoszowej Kępie. Położona jest na wzniesieniu, na wysokości 380m, dlatego jest doskonałym punktem widokowym skąd przy pięknej pogodzie możemy podziwiać wspaniałe panoramy.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Powrót do przeszłości...
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 63,57 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 59 min.
- Przewyższenia: 233 m
- Suma podjazdów: 1 162 m
- Suma zjazdów: 1 176 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Lemur36
Dzisiejsza trasa prowadzi do Bielska-Białej, w miejsca które na trwałe zapisały się w historii tego miasta. Nie wiem czy wszyscy wiecie, ale w Bielsku istniała komunikacja tramwajowa, uruchomiona 11 grudnia 1895r. Tramwaj elektryczny był trzecim tramwajem tego typu na ziemiach polskich, wcześniej zastosowano je tylko we Wrocławiu i we Lwowie. Podczas gdy po Bielsku jeździły już tramwaje elektryczne, Kraków, Warszawa, a nawet Wiedeń posiadały w dalszym ciągu konną trakcję tramwajową. W 1970r. podjęto decyzję o likwidacji linii, ostatni tramwaj zjechał do zajezdni 30 kwietnia 1971. Z historią Bielska-Białej nierozłącznie związany jest Fiat 126p, jeżeli chcecie poznać jego historię odwiedźcie muzeum pana Antoniego Przychodzienia. Zwiedzanie jest bezpłatne, w zamian mile widzialne są wszelkie części do malucha :) Droga powrotna jest bardzo urozmaicona i prowadzi po pagórkowatych terenach Sraconki, Lipnika i Kóz. Dalej jest już z górki, łatwo pokonujemy odcinek Pisarzowice, Wilamowice, Dankowice, Bestwinkę i już jesteśmy z powrotem w Czechowicach.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Dolinki podkrakowskie mniej znane
- Początek trasy: Kraków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 37,86 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 8 min.
- Przewyższenia: 217 m
- Suma podjazdów: 1 132 m
- Suma zjazdów: 1 162 m
Trasę dla rowerzystów poleca Guber
Start na pętli w Bronowicach Małych. Przejeżdżamy przez Bronowice mijając Rydlówkę (w której miało miejsce sławne Wesele opisane przez Wyspiańskiego) oraz 2 forty należące do obwarowań Twierdzy Kraków. Następnie przez Mydlniki (odwiedzając kamieniołom) i Rząskę dojeżdżamy do Lasu Zabierzowskiego. Stamtąd wybieramy trasę Doliną Grzybowską i przecinamy tenże las dojeżdzając do spokojnej miejscowości z pięknym widokiem na Kraków - Kleszczowa. Następnie docieramy do Aleksandrowic, gdzie przebywamy szlak przez Dolinę Aleksandrowicką, z dwoma punktami widokowymi. Z Aleksandrowic udajemy się do Morawicy (ze średniowiecznym kościołem św. Bartłomieja), a następnie przez Cholerzyn do Kryspinowa (gdzie znajdują się 2 zalewy). Powrót przez dzielnicę willową - Wolę Justowską i zakańczamy wycieczkę w punkcie wyjscia, czyli na pętli w Bronowicach Małych.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
🚲 Trasa rowerowa: Jura z ośmiolatkiem - dzień 6
- Początek trasy: Skała
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 34,08 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 24 min.
- Przewyższenia: 209 m
- Suma podjazdów: 821 m
- Suma zjazdów: 989 m
Trasę dla rowerzystów poleca Arturooo
Dzień szósty: ostatki
Łazy – Dol. Będkowska – Dol. Kobylańska – Rudno – Wola Filipowska: 34 km
Od rana przygód ciąg dalszy: podczas śniadania kot właścicieli schroniska skacze na stół i wylewa na syna muesli z mlekiem. Grzeczny kotek zrobił to specjalnie. Gdy jestem zajęty sprzątaniem - on sobie spokojnie zlizuje rozlane mleczko... Wyciągam ostatnią czystą koszulkę, pakujemy bagaż i ruszamy. Od schroniska w Łazach prawie cały czas w dół. Najpierw szutrem zjeżdżamy do Dol. Będkowskiej, którą za niebieskim szlakiem pieszym - również w dół. Dookoła pojawiają się coraz większe grupy skalne, aż stajemy na polu namiotowym pod olbrzymią ścianą Sokolicy. Skalna ściana robi wrażenie. Nie spodziewałem się nawet, że będzie tak wielka. Odtąd wąski asfalt, przerywany szutrowymi kawałkami doprowadza nas do wejścia w dolinę. Tu odbijamy na Kobylany i wjeżdżamy w Dol. Kobylańską. Skalne ściany są tutaj obklejone wspinającymi się śmiałkami. Po pieszej penetracji doliny wracamy do Kobylan i asfaltem przez Brzezinkę, Rudawę i Młynkę – wjeżdżamy do lasu Terczyńskiego Parku Krajobrazowego. Równa, wąska asfaltowa droga prowadzi nas cały czas prosto – do ruin zamku Teczyn w Rudnie. Wyjeżdżamy po jego wschodniej stronie, przy „ścianie” którą już znam, niemożliwej do pokonania obładowanym rowerem. Objeżdżamy go więc około 2 km, by stanąć u jego bram. Zamkniętych na kłódkę bram. Jestem rozczarowany. Od mieszkającej obok kobiety dowiaduję się, że to decyzja wojewody, która jest konsekwencją ciągnącego się sporu na linii rodzina Potockich – urzędnicze państwo. Podobno chodzi o prawa własności do obiektu. Tak więc zamiast biwaku na trawiastym dziedzińcu zamku – rozkładamy się niedaleko parkingu, mając ruiny w całej okazałości przed sobą. Zjadamy po zupce przyrządzonej na miniaturowej kuchence i…znowu zaczyna kropić. Ponieważ do stacji PKP jest stąd około 5 km, zwijamy się szybko, by zdążyć zanim rozpada się na dobre. Niestety nie zdążyliśmy… A więc przerwa w tradycyjnym „schronie” – przystanku autobusowym. Na szczęście pogoda się poprawia i dojeżdżamy do Woli Filipowskiej. Stąd już pociągiem, aż do miejsca zamieszkania. Na peronie czekało nas powitanie, w domku zaś – pyszny obiadek, który znów zjedliśmy jako kolację…
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Rowerem na Babią Górę
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 48,98 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 50 min.
- Przewyższenia: 144 m
- Suma podjazdów: 941 m
- Suma zjazdów: 938 m
Trasę dla rowerzystów poleca Lemur36
Ciekawe czy ktoś z Was był na Babiej Górze rowerem? Mi to się właśnie dzisiaj udało! Małe sprostowanie, taki drobny szczegół... nie chodzi tu o Diablaka (królową Beskidu Żywieckiego), a dzielnicę Łazów - Babią Górę :) Prawie to samo a jaka różnica... ale też jest pięknie. Choć dystans do przejechania nie jest długi, to ze względu na kilka męczących podjazdów zaliczyłem trasę do trudnych.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Spokojne i ustronne miejsce nad Jeziorem Żywieckim.
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 70,54 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 3 min.
- Przewyższenia: 242 m
- Suma podjazdów: 1 133 m
- Suma zjazdów: 1 140 m
Trasę dla rowerzystów poleca Lemur36
W poszukiwaniu spokojnych miejsc, gdzie można schłodzić się w upalne dni, trafiłem do miejscowości turystycznej nad Jez. Żywieckim. Zarzecze położone jest w powiecie żywieckim, nad rzeką Żylicą, w otoczeniu gór Beskidu Żywieckiego. Z Czechowic-Dz. kierujemy się na Bielsko-Białą, dalej Mikuszowice Śląskie, Wilkowice, Łodygowice, Bierną i Zarzecze. Trasa na pewno przypadnie do gustu szosowcom, gdyż prawie w całości prowadzi po drogach asfaltowych.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Tour de Tatry
- Początek trasy: Zakopane
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 200,77 km
- Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 20 min.
- Przewyższenia: 693 m
- Suma podjazdów: 2 955 m
- Suma zjazdów: 2 960 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Svengips
Trasa długa o charakterze górskim. w najwyższym punkcie osiągająca prawie 1300 mnpm. Jadąc nią stale po lewej stronie będziemy mogli podziwiać panoramę Tatr wysokich natomiast po prawej Tatr Niskich. Początkowo przejazd obok Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej a następnie widoki na jezioro Liptowskie Mara. Następnie podjazd do Szczyrbskiego Plesa i dolej w kierunku Smokovca. Tam po lewej stronie będziemy mogli podziwiać widoki na Gerlach, Sławkowski Szczyt oraz Łomnicę. Kolejny mocny punkt to podjazd pod Zdziarską Przełęcz i zjazd w kierunku Łysej Polany, dalej już jazda w kierunku Zakopanego.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Jak przygotować się na wycieczkę rowerową?
Najważniejszy jest stan techniczny Twojego roweru. Jeśli wybierasz się na swoją pierwszą wyprawę w sezonie, koniecznie zrób przegląd swojego jednośladu. Co warto zrobić przed rozpoczęciem sezonu? W skład przeglądu wchodzi szereg czynności do wykonania. Są to między innymi:
- sprawdzenie napędu, przerzutek, linek oraz hamulców
- dopompowanie kół
- wyczyszczenie ważnych elementów
W skład przeglądu wchodzą również inne czynności. Rower powinno się serwisować przynajmniej raz w roku, by mieć pewność, że jest odpowiednio sprawny i by móc cieszyć się nim dłużej. Podczas jazdy mocno eksploatujemy sprzęt, dlatego tak istotne jest, by o niego dbać.
Można samodzielnie serwisować swój rower, chociaż do tego wymagana jest odpowiednia wiedza. W Internecie nie brakuje poradników na ten temat. Jeśli jednak wolisz, by Twoim jednośladem zajęli się specjaliści możesz oddać sprzęt do serwisu rowerowego.
Taki przegląd najlepiej jest wykonywać przed rozpoczęciem sezonu. Po sezonie też warto o niego odpowiednio zadbać. Pamiętaj, że im bardziej skrupulatnie będziesz dbać o sprzęt, tym dłużej Ci on posłuży.
Jeśli Twój sprzęt jest gotowy do użytku, pozostaje Ci zaplanować trasę i ruszać w drogę!
Co wziąć na rower?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Co zwiedzić w woj. małopolskim? To region wielu atrakcji
Małopolska to jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju, stanowi więc idealne miejsce na zorganizowanie rowerowej wyprawy. Stolica regionu, Kraków, przeprowadzi wzdłuż cennych zabytków i urokliwych uliczek, a górujące nad rejonem Tatry urozmaicą – już i tak zachwycające – krajobrazy. Podczas wyprawy jednośladem warto też zwrócić uwagę na wyjątkowe zamki i pałace oraz obiekty na Szlaku Architektury Drewnianej. Kierując się w stronę Wieliczki lub Bochni rekomendujemy zrobienie sobie przerwy na zwiedzanie wyjątkowych kopalni soli. Z kolei by poczuć się jak na południu Europy, wystarczy odwiedzić regionalne winnice, których atmosfera i wyroby zachwycą każdego miłośnika wina.

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?