Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd ma wpompować do Krakowa pół miliarda złotych w ramach przygotowań do igrzysk europejskich w 2023 roku

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Rząd zapewnił finansowanie inwestycji sportowych na III Igrzyska Europejskie w 2023 r. w Krakowie i Małopolsce. Teraz trwają negocjacje przedstawicieli władz miasta ze stroną rządową w sprawie zadań pozasportowych, w tym głównie transportowych.
Rząd zapewnił finansowanie inwestycji sportowych na III Igrzyska Europejskie w 2023 r. w Krakowie i Małopolsce. Teraz trwają negocjacje przedstawicieli władz miasta ze stroną rządową w sprawie zadań pozasportowych, w tym głównie transportowych. Andrzej Banaś/ Anna Kaczmarz/ Konrad Kozłowski
Rząd zapewnił finansowanie inwestycji sportowych na III Igrzyska Europejskie w 2023 r. w Krakowie i Małopolsce. Teraz trwają negocjacje przedstawicieli władz miasta ze stroną rządową w sprawie zadań pozasportowych, w tym głównie transportowych. W magistracie informują, że odbyły się kolejne rozmowy, które były dużym krokiem do porozumienia w sprawie organizacji sportowej imprezy pod Wawelem za niespełna dwa lata.

FLESZ - Polska gospodarka rośnie. Co z inflacją?

od 16 lat

- W pełnym tego słowa znaczeniu można powiedzieć, że były to rozmowy przełomowe. Spotkaliśmy się z dużą otwartością, a także z konkretami. Myślę, że to, co jest chyba dla krakowian najważniejsze, to jest to, że odniosą absolutną korzyść z tych igrzysk - podkreśla wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Przyznaje, że krakowska delegacja rozmawiała z przedstawicielami rządu o bardzo konkretnych przedsięwzięciach w infrastrukturze drogowej w różnych częściach miasta. - Myślę, że to, co pozostanie po tych igrzyskach i co powstanie dzięki nim, to duże zmiany w poprawie jakości naszych dróg, naszej infrastruktury, także torowej. Jesteśmy teraz na poziomie uzgadniania konkretów. Jeżeli uda się nam te konkrety ustalić, a myślę, że jest na to bardzo dobry klimat, to gdzieś przed świętami Bożego Narodzenia będziemy mieć autentyczne dobre wiadomości dla krakowian - informuje wiceprezydent Andrzej Kulig.

Odniósł się też do kwestii finansowych. - Myślę, że jeżeli powiem, że w miasto Kraków zostanie wpompowane około pół miliarda złotych, w związku z igrzyskami, to jest to bardzo dobra wiadomość - dodaje wiceprezydent Andrzej Kulig.

Rozmowy z przedstawicielami rządu pod przewodnictwem Andrzeja Śliwki, podsekretarza stanu w ministerstwie aktywów państwowych i Kamila Bortniczuka, ministra sportu i turystyki odbyły się w Warszawie. Kraków reprezentowali wiceprezydenci Andrzej Kulig i Jerzy Muzyk oraz Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Przedstawiciele ministerstwa aktywów państwowych oraz ministerstwa sportu i turystyki zapewnili władze Krakowa, że ze środków rządowych sfinansowana zostanie m.in. przebudowa Stadionu Miejskiego im. Reymana, rozbudowa obiektów kajakarskich przy ul. Kolnej czy modernizacja infrastruktury sportowej znajdującej się na terenach Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Górniczo-Hutniczej.

Miastu zależy jednak także na wsparciu ze strony rządu inwestycji pozasportowych: rozbudowy ul. Okulickiego, zakupu 60 tramwajów typu Lajkonik 2, budowy węzła komunikacyjnego Opatkowice (w trakcie realizacji), budowy Trasy Balickiej oraz dokończenia przebudowy ul. Buszka, w obrębie miasteczka studenckiego, w którym planowana jest wioska igrzysk.

Władze Krakowa od początku stawiały warunek, że zorganizują igrzyska, jeżeli rząd da gwarancje finansowe na inwestycje. W połowie tego roku w magistracie przyznawali, że na przedsięwzięcia pod Wawelem związane z igrzyskami rząd może przekazać nawet ponad miliard złotych. Teraz mówi się o kwocie o połowę mniejszej - w tym ok. 150 mln zł na inwestycje sportowe i ok. 350 mln zł na przedsięwzięcia infrastrukturalne. Rząd oczekuje też, że do finansowania z budżetu państwa zostaną wytypowane inwestycje, które da się zrealizować do igrzysk, a więc do połowy 2023 r. A trudno byłoby o to np. w przypadku budowy Trasy Balickiej z ul. Armii Krajowej do lotniska w Balicach.

W urzędzie szukają więc inwestycji, które można byłoby zgłosić do realizacji w ramach przygotowań do igrzysk. Jednym z takich zadań jest np. modernizacja ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej wraz z torowiskiem tramwajowym.

Przypomnijmy, że niedawno rząd przedstawił projekt ustawy i rozporządzenia w sprawie przygotowania III Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 r. Na liście znalazło się 12 inwestycji sportowych, w tym 6 w Krakowie.

Na liście krakowskich inwestycji, na których realizację rząd ma przeznaczyć pieniądze znalazła się m.in. modernizacja Stadionu Miejskiego im. H. Reymana. Na tym obiekcie planuje się organizację ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk. Wśród krakowskich inwestycji związanych z przygotowaniami do imprezy znalazły się również: budowa toru do kajakarstwa klasycznego na terenie OSiR „Kolna” przy ul. Kolnej, przebudowa znajdującego się tam już toru do kajakarstwa górskiego, budowa boiska do koszykówki 3x3 przy Hali 100-lecia Cracovii przy al. Focha, przebudowa i rozbudowa hali AWF Kraków, wymiana nawierzchni bieżni stadionu lekkoatletycznego AWF.

W projekcie rządowego rozporządzenia znalazły się także inwestycje planowane w Małopolsce i jedna na Śląsku, bowiem jednym z miast gospodarzy imprezy będzie też Chorzów. Na liście tych przedsięwzięć uwzględniono: przebudowę obiektu Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, remont instalacji klimatyzacji areny sportowej PWZS Tarnów, budowę piaskowych boisk treningowych na terenie basenów otwartych w Tarnowie, remont Hali Lodowej w Krynicy Zdroju, budowę infrastruktury do BMX w Zakopanem, budowę hali łukowej na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym w Chorzowie.

Przedstawiciele miasta nie byli zadowoleni ze wsparcia, jakie zadeklarował rząd. Zwracali uwagę, że projekt specustawy dotyczącej igrzysk, jak i towarzyszącego jej rozporządzenia nie spełnia oczekiwań i nie jest odzwierciedleniem tego, co wcześniej zostało wynegocjowane - wskazywali, że nie uwzględniono inwestycji pozasportowych.

Przypomnijmy, że rolę gospodarza igrzysk europejskich w 2023 r. Krakowowi i Małopolsce przyznano w 2019 r. Za tą jedyną kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich. Podczas igrzysk europejskich 2023 sportowcy mają rywalizować w 24 dyscyplinach. Zawody lekkoatletów zaplanowano na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Istniejący węzeł Modlnica

Północna obwodnica Krakowa LISTOPAD 2021. Tak powstają tunel...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska