Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna. Chcieli kupić tańszy ekogroszek, stracili pieniądze. Oszuści wykorzystują każdą okazję, żeby zarobić

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Oszuści próbują wyłudzić pieniądze oferując tani opał
Oszuści próbują wyłudzić pieniądze oferując tani opał pixabay.com
Oszuści wykorzystają każdą sytuację, żeby zarobić. Tym razem aż trzech mieszkańców Sądecczyzny skusiło się na internetowe oferty zakupu ekogroszku, po dużo niższej cenie niż rynkowa. Wpłacili zaliczki, a potem kontakt ze sprzedającymi się urwał. Policja ostrzega przed oszustami i prosi o rozwagę przy dokonywaniu zakupów internetowych.

Los polskich rodzin w obliczu inflacji

od 16 lat

Zamiast kupić tańszy opał, stracili swoje oszczędności. Cyberprzestępcy tym razem wykorzystali trudną sytuację związaną z brakiem węgla na składach i oszukali kilku mieszkańców Sądecczyzny, którzy chcieli nabyć surowiec przez internet. W ostatnim czasie do sądeckich policjantów zgłosiła się już trójka mieszkańców Sądecczyzny, która została oszukana przy zakupie opału.

- Jednego z mężczyzn zainteresowała oferta sprzedaży ekogroszku zamieszczona na stronie internetowej firmy zajmującej się zbytem opału. Mieszkaniec gminy Krynica-Zdrój wpłacił ponad 5 tysięcy złotych na wskazane konto za dwie tony surowca, a kiedy kilka dni później chciał sprawdzić status zamówienia, okazało się, że strona firmy już nie istnieje - relacjonuje Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Druga z oszukanych osób straciła 1500 zł. Mieszkanka gminy Chełmiec na platformie ogłoszeniowej popularnego portalu społecznościowego zamówiła 15 ton węgla, za który miała zapłacić przy odbiorze. Na wskazane konto wpłaciła zaliczkę, na pokrycie kosztów transportu. Opał miał być dostarczony w ciągu dwóch tygodni. W międzyczasie chciała ponownie odszukać ogłoszenie, okazało się, że jest już nieaktywne, podobnie, jak numer telefonu, na który dzwoniła.

- W bardzo podobny sposób został oszukany grybowianin, który także w mediach społecznościowych znalazł atrakcyjną ofertę dotyczącą sprzedaży węgla. Mimo przelania zaliczki w wysokości 1950 złotych na wskazany rachunek bankowy, mężczyzna nie otrzymał zamówionego towaru, a kontakt ze sprzedającym się urwał - dodaje Izworska.

Funkcjonariusze pracują nad ustaleniem okoliczności i sprawców tych przestępstw. Jednocześnie apelują o zachowanie należytej ostrożności i ograniczone zaufanie, a także radzą, jak nie dać się oszukać w podobny sposób. Należy dokładnie sprawdzić ofertę i wiarygodność firmy, przeczytać opinie, sprawdzić oficjalną stronę internetową, skontaktować się z pracownikiem. Mocno zaniżona cena powinna być sygnałem alarmowym i sugerować oszustwo. Opłacając zamówienie najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne (na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https” oraz symbol zamkniętej kłódki). Warto przechowywać całą korespondencję ze sprzedawcą, ponieważ w razie oszustwa będzie dowodem w sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska