Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna: mniej nauczycieli na nowy rok szkolny

Jerzy Wideł
Klasy humanistyczne są najpopularniejsze w Zespole Szkół Ponadgminazjalnych w Krynicy
Klasy humanistyczne są najpopularniejsze w Zespole Szkół Ponadgminazjalnych w Krynicy fot. archiwum
Prawie pięć tysięcy uczniów usłyszy jutro dzwonek w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu nowosądeckiego. 35 proc. będzie chodzić do liceów ogólnokształcących, 49 proc. - do techników, a 13 proc.- do zawodówek.

W nowym roku szkolnym rozpocznie działalność Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu, który powstał z połączenia trzech dotychczasowych zespołów szkół zawodowych. Odwrotnie sytuacja wygląda w Nawojowej, gdzie istniejący do końca sierpnia Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego został podzielony na dwie odrębne placówki - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.

Przed nowym rokiem szkolnym nastąpiły też zmiany na stanowiskach dyrektorskich w wielu powiatowych szkołach. Wydatnie zmniejszyła się liczba etatów nauczycielskich - z 552 do 475. Żadnego nauczyciela nie zwolniono jednak nawet w połączonym zespole szkół w Starym Sączu.

- Mniejsza liczba etatów wiąże się z przejściem niektórych osób na emeryturę - nadmienia Małgorzata Konstanty, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu. Decyzja starostwa o połączeniu trzech starosądeckich szkół wywołała jeszcze przed wakacjami protesty części mieszkańców, w tym radnego Mariana Lisa, byłego nauczyciela, który nie mógł się pogodzić z likwidacją ponad 100-letniego Zespołu Szkół Drzewno-Mechanicznych.

- To było konieczne w ramach programu racjonalizacji sieci szkół i wydatków związanych z ich utrzymaniem - przekonuje Wiesław Basta, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego. - W związku z niżem demograficznym musieliśmy podnieść średnią liczebność uczniów w klasach i zmniejszyć liczbę etatów nauczycielskich.

Preferencje pierwszoklasistów
Uczniowie klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych w powiecie nowosądeckim mieli bardzo zróżnicowane preferencje co dalszej nauki. W liceach ogólnokształcących młodzież wybierała najczęściej klasy humanistyczne i wojskowe z rozszerzonym językiem angielskim. W technikach bardzo popularne są zawody technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik informatyk, technik mechanik oraz technik budownictwa, w szkołach zawodowych - kucharz oraz mechanik pojazdów.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska