Sądecczyzna: STOP! Nie ma już drogi do Gródka

  Sądecczyzna: STOP! Nie ma już drogi do Gródka

  Sławomir Wrona

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  200-metrowy odcinek ziemi w kilka godzin osunął się wczoraj do Jeziora Rożnowskiego w Zbyszycach. Zabrał ze sobą kawał drogi wojewódzkiej między Nowym Sączem a Gródkiem nad Dunajcem. To trasa nr 975 do Tarnowa, szczególnie ważna w sezonie wakacyjnym. Teraz jest kompletnie zablokowana.
  Połowa jezdni osunęła się w tym miejscu już kilka dni temu. Wczoraj ziemia dokończyła dzieła.
  - Jeszcze rano jechałem tędy do pracy - mówi Kazimierz Tomasiak ze Zbyszyc, który wczesnym popołudniem wpatrywał się bezradnie w stromą przepaść, jaka powstała zamiast jezdni. - Te drzewa, które widać w dole były parę metrów od drogi.

  Z obydwu stron urwiska co chwilę podjeżdżają i zatrzymują się samochody. To jeszcze nie są gapie. Wieść o skali osuwiska jeszcze się nie rozeszła. Mieszkańcy okolicznych wiosek próbują dostać się do swoich gospodarstw.

  - Będzie dramat - mówi kierowca z pobliskiego Kurowa. - Ani karetka, ani straż pożarna nie dojadą. Są objazdy, ale droga tak wąska, że dwa osobowe samochody ledwo się miną. W chwilę po osunięciu się drogi prywatni przewoźnicy uruchomili kursy wahadłowe. Pasażerowie wysiadali z busów z jednej strony osuwiska, przechodzili wąskim pasem asfaltu, który pozostał, i wsiadali z drugiej strony do podstawionych pojazdów. Jak dalej będzie wyglądać komunikacja jeszcze nie wiadomo.

  - Jest przejazd od Siennej i od Librantowej, ale ze Zbyszyc do przystanku w Siennej trzeba iść pięć kilometrów - mówi Tomasiak. Nikt nie spodziewał się, że tak wielki fragment zbocza zjedzie właśnie w tym miejscu.

  - Czy to w ogóle uda się odbudować? - zastanawiają się mieszkańcy.

  Najpierw ziemia musi się zatrzymać

  Kiedy ziemia podeschnie i osuwisko się zatrzyma, dopiero wtedy będzie można rozpocząć w Zbyszycach badania geologiczne. To one zdecydują, czy drogę uda się odbudować. - Na razie zdecydowaliśmy o całkowitym zamknięciu tego odcinka - mówi Agata Mężyk, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Nowym Sączu. - Objazd prowadzi z Siennej przez Jelną, Ubiad i Klimkówkę do Librantowej i Nowego Sącza. Dziś jest za wcześnie, żeby cokolwiek wyrokować, ale samo badanie geologiczne tego osuwiska to kwestia kilku miesięcy. Dopiero po nim zdecydujemy, co dalej.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POWÓDZ

  ADAM (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 41

  ZNAM TEGO GOŚCIA ZE ZDJĘCIA , RAZEM ROBIMY, MOŻE ON ZJADŁ ZA DUZO FASOLKI KTÓRA TAK LUBI I PURKNAŁ ZA MOCNO I Z TEGO TAKA WYRWA.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo