Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądecki oddział IPN chce zainteresować młodzież historią

Arkadiusz Arendowski
- Historia Polski powojennej jest w dużej mierze zaniedbywana na szkolnych lekcjach - uważa profesor Ryszard Zaremba, nauczyciel historii i edukator sądeckiej placówki Instytutu Pamięci Narodowej.

- Dlatego naszym zadaniem jest ocalenie jej od zapomnienia i przekazanie młodzieży szkolnej i studentom - dodaje. IPN w Nowym Sączu przygotował na ten rok ciekawy program. Przedstawił go podczas wczorajszej konferencji.

Placówka edukacyjna Instytutu Pamięci Narodowej w Nowym Sączu chce skusić młodzież do nauki historii współczesnej wysokimi nagrodami pieniężnymi w konkursach i innymi atrakcjami.
Sposoby są różne. Jednym z nich jest konkurs pod nazwą "Oni byli świadkami historii", skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Głównym celem konkursu jest utrwalenie wiedzy o wydarzeniach z regionu małopolskiego, jakie miały miejsce, począwszy od drugiej wojny światowej aż do uwolnienia się spod wpływów Związku Radzieckiego w 1989 r.

Jego uczestnicy powinni zgłębić historię np. swoich dziadków, rodziców czy znajomych lub jakiejś lokalnej społeczności, a następnie samodzielnie zgromadzić źródła, opracować je i zaprezentować w dowolnej formie.

- Już wkrótce rozpoczniemy promowanie konkursu przez spotkania z nauczycielami sądeckich szkół - zapewnia Michał Zacłona, kierownik sądeckiej placówki IPN.
A jest o co walczyć. Laureaci pierwszych i drugich miejsc otrzymają nagrody pieniężne w wysokości od 400 do nawet 1000 złotych. Termin nadsyłania prac upływa 3 września br. Rozstrzygnięcie nastąpi pod koniec września.
Kolejną atrakcją dla studentów i młodzieży szkolnej ma być rajd pieszy śladami 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z Armii Krajowej w dniach 11-13 czerwca .

- Będzie to już jego kolejna edycja - informuje Ryszard Zaremba. - W zeszłym roku zorganizowany był w powiecie nowotarskim, tym razem odbędzie się w nowosądeckim, na trasie Piwniczna - Szczawnica - dodaje.

W dalszym ciągu organizowane będą także warsztaty w Archiwum krakowskiego oddziału IPN w Wieliczce, podczas których młodzież pozna strukturę oddziału i metody przechowywania historycznych dokumentów. Jeżdżą tam również uczniowie sądeckich szkół.

- Te spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem - mówi Ryszard Zaremba. - Młodzież zadaje wówczas mnóstwo bardzo wnikliwych pytań.
Więcej informacji na temat programu edukacyjnego sądeckiego IPN można znaleźć na stronie internetowej: ipn--nowysacz.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska