Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Saharyjski pył nad Polską. Burza piaskowa i pył saharyjski - ostrzeżenie dla alergików 28 04 2019

Karina Czernik
Pył saharyjski 2019 nad Polską. Jak dotarł do Europy? OSTRZEŻENIA 24 04 2019
Pył saharyjski 2019 nad Polską. Jak dotarł do Europy? OSTRZEŻENIA 24 04 2019 pixabay
Pył Saharyjski nad Polską. Burza piaskowa dotarła do Europy aż znad Sahary. Niebo, nad znacznym obszarem kontynentu, przybrało nietypową, żółto-pomarańczową barwę. Meteorolodzy przewidują, że pierwsze fale pyłu nadejdą nad Polskę już w środę 24 kwietnia. Pustynny pył zacznie wtedy opadać wraz z deszczem. Skąd jednakże wziął się pył saharyjski nad Polską?

Pył saharyjski nad Polską groźny dla alergików OSTRZEŻENIE

Skąd wziął się w Europie pył saharyjski?

Nad pustyniami panują zazwyczaj ośrodki wysokiego ciśnienia, charakteryzujące się suchym powietrzem oraz dużymi wahaniami temperatur między dniem a nocą. Zdarza się jednakże, że nad Saharę docierają niże śródziemnomorskie czy atlantyckie.

Te zaś powodują zmiany ciśnienia, które z kolei gwałtownie zwiększają prędkość przepływu powietrza. W efekcie powstaje porywisty wiatr, który unosi masywy piachu i pyłu, a następnie przenosi w różnych kierunkach.

Przerażające prognozy zmian klimatycznych. Czarne scenariusz...

Jeśli wędruje na zachód, oznacza zamiecie piaskowe na Wyspach Kanaryjskich. Piasek może pojawić się nawet nad Amazonią, gdzie wraz z nim dociera tam fosfor, będący głównym składnikiem odżywczym dla występującej tam roślinności tropikalnej. Wiatr wiejący z południa zaś, pędzi tony piasku w kierunku Europy.

Pył saharyjski, który właśnie dociera nad Europę, jest efektem zimnego niżu, który pojawił się nad Półwyspem Iberyjskim i Morzem Śródziemnym.

Masywne ilości piasku znad Sahary, głównie z Algierii, docierają do Europy za sprawą napływających w troposferze zwrotnikowych mas powietrza. Porywiste wiatry, występujące głównie na obszarze zachodniej Sahary, unoszą w powietrze pył i piach, a następnie przenoszą je na północ w kierunku Hiszpanii i Włoch, nad wodami Morza Śródziemnego.

Pył saharyjski JAK WPŁYWA NA LUDZI

  • widzialność spada (przypomina mgłę) i drobne cząstki pyłu pokrywają ulice, domy i inne obiekty
  • suche i gorące powietrze
  • u niektórych osób występują problemy alergiczne
Kalendarz pylenia roślin 2019 lipiec: trawy

Kalendarz pylenia roślin 2019. Alergiku - sprawdź co pyli te...

Pył saharyjski nad Polską - jak go rozpoznać?

Ilości saharyjskiego pyłu są na tyle duże, że niebo nad krajami zachodniej i południowej Europy przybrało żółto-pomarańczową barwę, niekiedy mętną i piaskową. Pył najlepiej będzie dostrzec o wschodach i zachodach słońca, może również osadzać się na ziemi. Wraz z pyłem do Europy nadejdą masy ciepłego powietrza, co zwiastuje upalne najbliższe dni.

Oznaką obecności pyłu saharyjskiego jest również występowanie brudnego deszczu. Oznacza to, że wraz z kroplami deszczu zaczną spadać drobne ziarenka piasku. Co prawda, zawartość pyłu w powietrzu będzie znacznie mniejsza niż nad Saharą, jednakże to wystarczy, by

„ (…) ziarenka piasku stały się tzw. jądrami kondensacji, na których osadzają się i łączą ze sobą krople wody. Gdy są na tyle duże, aby ostać się pionowym ruchom powietrza, tzw. prądom wstępującym, wówczas zaczynają opadać na ziemię w postaci tzw. brudnego deszczu”

– podaje portal twojapogoda.pl

Deszcz ten przypomina błoto, można się więc spodziewać brudnych ubrań, chodników, szyb w oknach czy karoserii samochodowych. Synoptycy zapowiadają brudne deszcze już w środę w województwach południowych, zachodnich oraz centralnych.

Nad Polską unosi się pył znad Sahary. Dotarł też do Małopolski

Pył Saharyjski. Sahara – największa pustynia świata

Pojawienie się pyłu saharyjskiego w Europie budzi spore zainteresowanie. Sahara znajduje się bardzo daleko, jednakże dla zjawisk zachodzących w atmosferze to niewielka odległość. Przenoszenie ton pyłu i piachu ma miejsce od kiedy istnieją pustynie, raz na mniejszą, raz na większą skalę. Jak wiadomo, piach pokrywa znaczną część terytorium Afryki. Sahara bowiem to największa pustynia świata, zajmuje niemalże całe terytorium północnej części kontynentu.

Ta strefa pustynna obejmuje aż 11 państw:
  • Maroko,
  • Algierię,
  • Tunezję,
  • Libię,
  • Egipt,
  • Saharę Zachodnią,
  • Mauretanię,
  • Mali,
  • Nigru,
  • Czad,
  • Sudan.

To ponad 9 milionów km2 piaszczystego terenu!

WIDEO: Trzy Szybkie. Marek Bankowicz: Polska polityka nie wzbudza entuzjazmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska