Spis treści
Wycieczki rowerowe po woj. małopolskim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. małopolskim, które sprawdzili inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 09 grudnia w woj. małopolskim ma być od -5°C do -2°C. Nie powinno padać. W niedzielę 10 grudnia w woj. małopolskim ma być od -4°C do 1°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 10% do 61%.
🚲 Trasa rowerowa: Wola Filipowska - Wołowice
- Początek trasy: Krzeszowice
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 33,67 km
- Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 15 min.
- Przewyższenia: 208 m
- Suma podjazdów: 1 740 m
- Suma zjazdów: 1 777 m
Rowerzystom trasę poleca Reemii
Wycieczka pt szukanie szlaku - Do A4 w Puszczy Dulowskiej, a za A4 oznakowanie praktycznie znika. W Zalasie z szosy zjechałem praktycznie na czuja, potem jak się wyspinałem na górę to "ścieżka" jest praktycznie zarośnięta i dalej żadnego oznakowania - w pewnym momencie wjechałem w zboże :( Zdesperowany wycofałem się kawałek i wbiłem do lasu mocno błotnistym zjazdem i eureka jest znaczek ścieżki rowerowej - dojazd do asfaltu był już dosyć dobry. Jak się zaczynają Brodła to pomarańczowy szlak rowerowy odbija w lewo i za ostatnimi domami wjeżdża się w trawę - dobrze, że jacys desperacji czasem tam jeżdżą traktorem lub terenówką, bo w ogóle by nie było wiadomo jak jechać. W lesie trochę się naszukałem wypłowiałych znaków i mały swamp crawling - woda prawie po piasty. Za trasą Alwernia - Liszki miałem w planie odbić na czarny szlak i też trzeba było jechać głównie z mapą, bo oznakowanie szlaku jest zamalowane :/ Przed Przeginią dałem sobie spokój z szukaniem szlaków i pojechałem do Wołowic asfaltem. Następnym razem jadę zielonym szlakiem rowerowym - może będzie lepiej.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Żywiec i okolice.
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 87,3 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 19 min.
- Przewyższenia: 229 m
- Suma podjazdów: 1 437 m
- Suma zjazdów: 1 439 m
Lemur36 poleca tę trasę
Mieliśmy już zimę tej jesieni, teraz zawitało lato :) Nie sposób nie wykorzystać takiej pogody, ruszyłem więc w podróż do Żywca. Trasa prowadzi przez Komorowice, Bielsko-B., Mikuszowice, Wilkowice, Meszną, Buczkowice, Godziszkę, Kalną, Łodygowice i Pietrzykowice. W Żywcu pokręciłem trochę po Śródmieściu i Parku Zamkowym. Pojechałem też kawałek wzdłuż brzegu Koszarawy, gdzie natknąłem się na cyklistę zażywającego kąpieli słonecznych :) Fajna, malownicza trasa w sam raz na ciepłe i słoneczne, jesienne dni.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Polak i Czech dwa bratanki.
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 99,69 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 38 min.
- Przewyższenia: 94 m
- Suma podjazdów: 727 m
- Suma zjazdów: 736 m
Lemur36 poleca tę trasę rowerzystom
Dzisiaj pojechaliśmy odwiedzić naszych południowych sąsiadów Czechów.
Celem naszej podróży było miasto Karwina, gdzie można zobaczyć wiele atrakcyjnych miejsc. Należą do nich m.in.: Frysztat - pałac w stylu empirowym z końca XVIII wieku; rynek Masaryka z ratuszem z renesansową wieżą; kościół Podwyższenia Krzyża; most łukowy (zabytek techniki) na rzece Olzie.
Ciekawym miejscem jest też Karwińskie Morze - dzikie łowisko powstałe na terenach przykopalnianych. Próbowaliśmy objechać je w koło, jednakże ze względu na brak kładki na rzece, okazało się to niemożliwe.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Gościńcu Zamkowym, w Kończycach Małych.
Śląsk Cieszyński to przepiękne, urokliwe tereny warte częstszego odwiedzania. Polecam!
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Pieskowa Skała przez Dolinę Prądnika
- Początek trasy: Kraków
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 62,6 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 35 min.
- Przewyższenia: 288 m
- Suma podjazdów: 2 686 m
- Suma zjazdów: 2 646 m
Andrzej.aa poleca tę trasę
Jest weekend, wczesny (jak na mnie) ranek, więc mogę zaszaleć. Wracam zatem do Doliny Prądnika, która tak mi się spodobała, że jeszcze nie raz ją odwiedzę :)
Tym razem zauważyłem na mapie drogę gruntową, więc wyruszyłem w jej kierunku i okazało się, że jest to czerwony szlak pieszy, który pięknie prowadzi po prostej do Prądnika Korzkiewskiego.
Dojechałem do Ojcowa, wspiąłem się do zamku i uświadomiłem sobie, że nie jest to ten, o którym myślałem, a myślałem o zamku w Pieskowej Skale. Z tej pomyłki wiedziałem też, że nie tutaj znajdę Maczugę Herkulesa. Postanowiłem wyruszyć do Pieskowej Skały, jako nazwy w jakimś stopniu mi znanej. Niestety rozpędziłem się tak, że pojechałem aż do Jerzmanowic i musiałem się kawałek wracać. Ale jakie tam były podjazdy i zjazdy, mmm... :D
Do Pieskowej Skały dostałem się terenem po drogach zniszczonych spływającą deszczówką. Okropność. Zrobiłem się głodny, ale dowiedziałem się, że na zamku jest restauracja. Pomyślałem, że dam im zarobić. Jakie było moje zdziwienie, gdy nie zostałem wpuszczony! Nie miałem ze sobą linki zabezpieczającej, a nawet jeśli bym ją miał, to zostawienie roweru na słońcu przed murami zamku byłoby nierozsądne. Zły, ruszyłem dalej i dojechałem do gospody w Podzamczu, w której niestety była pora obiadowa i rozstawili się z zestawami dla grupy wycieczkowej, stąd też nie było mowy o czymś solidniejszym i kupiłem jedynie gorącą grzybową, którą poparzyłem język. Mimo tego była pyszna ;D
Powrót przez Ojców. Na chwilę zatrzymałem się na skrzyżowaniu do Skały i Ojcowa, myśląc czy nie pojechać przez Skałę. Uznałem jednak, że to wycieczka na następny raz i pojechałem aż do Bramy Krakowskiej. Tam też skręciłem na drogę o nawierzchni z kostki brukowej i dojechałem do krajowej 94. Lubię takie drogi z szerokim poboczem, nie zniszczonym (przynajmniej nie tak bardzo), po którym można popędzić do domu.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Gorc
- Początek trasy: Mszana Dolna
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 53,59 km
- Czas trwania wyprawy: 3 min.
- Przewyższenia: 888 m
- Suma podjazdów: 1 332 m
- Suma zjazdów: 1 352 m
Rowerzystom trasę poleca Mansi5
Wyjazd z Mszany drogą asfaltową W rzekach odbicie w niebieski szlak. Początkowo dośc cięzko i stromo i jak już nabierzemy wysokości w pobliżu Gorca trasa świetna. Byłem przygotowany na bardzo trudny odcinek Gorc-Turbacz jednak- miłe zaskoczenie trasa jedna z przyjemniejszych tego roku, jedyne co przeszkadzało to lekki deszcz z burzą.Od starych wierchów postanowiłem zjechać nietestowaną wcześniej ścieżką i w końcu ją zgubiłem - trzaba było troche na przełaj.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Białka Tatrzańska - Jurgów - Osturna - Łapsze W.
- Początek trasy: Nowy Targ
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 57,24 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 15 min.
- Przewyższenia: 554 m
- Suma podjazdów: 1 108 m
- Suma zjazdów: 1 108 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Trasy_dla_ambitnych_i_aktywnych
Wycieczka z bardzo malowniczymi widokami na Tatry.
Po stronie słowackiej szlaki bardzo dobrze oznaczone, po stronie polskiej wymagana jest mocna czujność.
Część trasy prowadzi drogą asfaltową, część szlakami turystycznymi (głownie po stronie polskiej).
Pokonujemy sporo wzniesień, dlatego też trasa przeznaczona jest dla osób aktywnych.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
🚲 Trasa rowerowa: Do Huty Szkła w Jaworzu.
- Początek trasy: Brzeszcze
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 57,24 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 57 min.
- Przewyższenia: 240 m
- Suma podjazdów: 1 284 m
- Suma zjazdów: 1 272 m
Trasę dla rowerzystów poleca Lemur36
Celem dzisiejszej wycieczki jest zabytkowa Huta Szkła w Jaworzu. Huta działała w pierwszej połowie XIX wieku prawdopodobnie w latach 1825 – 1860. W 2010 r. w miejscu dawnej huty, stworzono stałą ekspozycję w postaci: makiety pieca komorowego; tablic poglądowych wyjaśniających zasady ówczesnej produkcji szkła; zbioru znalezionych tzw. „stłuczek” szklanych pochodzących z okresu istnienia huty. Do Jaworza Załęża pojechałem przez Ligotę, Międzyrzecze Górne i Dolne oraz przepiękne tereny Jaworza Dolnego, Średniego i Górnego. Ten wariant trasy jest ławy i przyjemny. Z powrotem, żeby nie było tak łatwo ;) pojechałem przez Biery, Świętoszówkę, Łazy, Wieszczęta, Rudzicę, Landek, Bronów i Zabrzeg. Tutaj musimy włożyć już więcej wysiłku w pokonanie pagórkowatego terenu, ale wylany pot zrekompensują nam przepiękne widoki.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Barbie i ekstremalna trzydziestka
- Początek trasy: Wolbrom
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 31,3 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 52 min.
- Przewyższenia: 125 m
- Suma podjazdów: 1 034 m
- Suma zjazdów: 1 033 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca JIMMYtm
Dzisiejsza trasa przebiegała terenami Jury, To już drugie starcie Barbie Vs Jura. Trasa mimo banalnych 30 kilometrów obfitowała w dość wymagające odcinki, jak kamienie, piasek czy mocne wzniesienia. To domena Jury, kto piasku nie lubi, niech za w czasu się zastanowi czy chce się tam wybrać, zwłaszcza w rejon dzisiejszej wycieczki, bo w okolicach poprzedniej wyprawy czyli Ojcowa, piasku jak na lekarstwo...
Ale Barbie to Barbie, łatwo się nie poddaje więc obyło się bez upadków i przykrych przygód.
Trasa jak wspomniałem dość wymagająca technicznie, także raczej nie dla żółtodziobów, chyba że zawziętych jak Barbie :)))
Myślę, że trasa mogła by być momentami bardziej przejezdna gdyby wystartować w kierunku Bobolic, wtedy (poza Rezerwatem Góry Zborów) w 100% w siodle :). Sam Rezerwat ładny widokowo więc szkoda go omijać, ale raczej do zwiedzenia z buta niz pchać sie z rowerem :)
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Dookoła Jaworzna
- Początek trasy: Chełmek
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 51,49 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 44 min.
- Przewyższenia: 108 m
- Suma podjazdów: 605 m
- Suma zjazdów: 605 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca JacekG155
Szlakami rowerowymi dookoła Jaworzna i Zalewu Dziećkowice.
Start i koniec przy Geoparku utworzonego w kamieniołomie pod Sodową Górą.
Trasa przebiega głównie przez lasy i tereny zielone.
Nad zalewem Dziećkowice możliwość kąpieli. W sezonie czynne bary.
W Chełmku polecamy lokal "Ptyś cafe" gdzie można nie tylko skosztować lodów, ale też coś konkretnego.
Spod góry Grodzisko widoki na okolicę aż po Beskidy z Babią Górą, Pilskiem, Beskidem Śląskim i Małym.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Czerwona trasa rowerowa w Korbielowie
- Początek trasy: Andrychów
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 9,93 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 15 min.
- Przewyższenia: 164 m
- Suma podjazdów: 438 m
- Suma zjazdów: 392 m
Trasę rowerową mieszkańcom poleca Jurash
Fajnie przygotowana trasa rowerowa (jedna z czterech) w całości wysypana szutrem lecz niestety przecina ją rzeczka i nie ma jak jej przekroczyć (może w lecie i jak woda jest mniejsza).
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Przygotowanie do wycieczki rowerowej
Najważniejszy jest stan techniczny Twojego roweru. Jeśli wybierasz się na swoją pierwszą wyprawę w sezonie, koniecznie zrób przegląd swojego jednośladu. Co warto zrobić przed rozpoczęciem sezonu? W skład przeglądu wchodzi szereg czynności do wykonania. Są to między innymi:
- sprawdzenie napędu, przerzutek, linek oraz hamulców
- dopompowanie kół
- wyczyszczenie ważnych elementów
W skład przeglądu wchodzą również inne czynności. Rower powinno się serwisować przynajmniej raz w roku, by mieć pewność, że jest odpowiednio sprawny i by móc cieszyć się nim dłużej. Podczas jazdy mocno eksploatujemy sprzęt, dlatego tak istotne jest, by o niego dbać.
Można samodzielnie serwisować swój rower, chociaż do tego wymagana jest odpowiednia wiedza. W Internecie nie brakuje poradników na ten temat. Jeśli jednak wolisz, by Twoim jednośladem zajęli się specjaliści możesz oddać sprzęt do serwisu rowerowego.
Taki przegląd najlepiej jest wykonywać przed rozpoczęciem sezonu. Po sezonie też warto o niego odpowiednio zadbać. Pamiętaj, że im bardziej skrupulatnie będziesz dbać o sprzęt, tym dłużej Ci on posłuży.
Jeśli Twój sprzęt jest gotowy do użytku, pozostaje Ci zaplanować trasę i ruszać w drogę!
Co zabrać na rower?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Co zwiedzić w woj. małopolskim? To region wielu atrakcji
Małopolska to jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju, stanowi więc idealne miejsce na zorganizowanie rowerowej wyprawy. Stolica regionu, Kraków, przeprowadzi wzdłuż cennych zabytków i urokliwych uliczek, a górujące nad rejonem Tatry urozmaicą – już i tak zachwycające – krajobrazy. Podczas wyprawy jednośladem warto też zwrócić uwagę na wyjątkowe zamki i pałace oraz obiekty na Szlaku Architektury Drewnianej. Kierując się w stronę Wieliczki lub Bochni rekomendujemy zrobienie sobie przerwy na zwiedzanie wyjątkowych kopalni soli. Z kolei by poczuć się jak na południu Europy, wystarczy odwiedzić regionalne winnice, których atmosfera i wyroby zachwycą każdego miłośnika wina.

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?