Seksskandal we wrocławskim kościele. Jest śledztwo

MAL
22.07.2015 wroclawostrow tumski katedra latarnie gazowe noc wieczor zmierzch oswietlenie uliczne lampy lampa latarnikfot. janusz wojtowicz / polska pressgazeta wroclawska
22.07.2015 wroclawostrow tumski katedra latarnie gazowe noc wieczor zmierzch oswietlenie uliczne lampy lampa latarnikfot. janusz wojtowicz / polska pressgazeta wroclawska Fot. Janusz WóJtowicz / Polska Press
Wrocławska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie publicznych oskarżeń dotyczących wrocławskich kapłanów. Chodzi o nagranie, w którym ksiądz Adrian Kosendiak, były wikariusz z Milicza publicznie oskarżył proboszcza jednej z wrocławskich parafii o gwałt. Potem upubliczniono drugie nagranie, z którego wynika, że sam ksiądz Kosendiak też nie ma czystego sumienia - miał proponować seks nieletnim chłopcom. Kuria w tej sprawie prowadzi również swoje postępowanie.

O sprawie pisaliśmy w ubiegłym miesiącu. Ksiądz Adrian Kosendiak to znany wrocławski kapłan. Był duszpasterzem samorządowców, a w styczniu radni sejmiku przyznali mu srebrną odznakę Zasłużony Dla Województwa Dolnośląskiego. Na początku marca kontrowersyjny biznesmen Zbigniew Stonoga opublikował nagranie, na którym ksiądz Kosendiak oskarżył o gwałt proboszcza jednej z parafii we Wrocławiu. - Chwycił mnie jakoś tak za gardło, że nie mogłem oddychać. Zaczął mnie dusić, a później rozebrał. I później doszło do czynów - wyznał kapłan. - Każdego dnia się modlę, żeby już nikogo więcej nie skrzywdził - mówił ksiądz o swoim oprawcy. Wymienił jego pełne imię i nazwisko oraz podał nazwę parafii, której był proboszczem. Do gwałtu miało dojść, gdy ksiądz Adrian był jeszcze w seminarium.
- Pamiętam to zdanie, które powiedział po wykorzystaniu mnie: nie martw się, jesteś w tej samej grupie, będziemy się spotykać częściej, przed tobą kariera, awanse. I tym myślał, że mnie kupi - opowiadał ksiądz Adrian.

Przeczytaj więcej na ten temat - kliknij

Po tych doniesieniach arcybiskup Józef Kupny powołał specjalny zespół do zbadania tej sprawy i wyjaśnienia pojawiających się w nagraniu zarzutów, a oskarżany przez ks. Kosendiaka kapłan przestał pełnić funkcję proboszcza.

Tydzień po tych doniesieniach Stonoga opublikował w sieci kolejne nagranie. Tym razem można było zobaczyć fragmenty rozmów, które miał przeprowadzić ks. Kosendiak z nastoletnimi chłopcami. Miał im proponować seks. Zdaniem Stonogi, wysyłał im również swoje erotyczne zdjęcia. Po tym wydarzeniu ksiądz Kosendiak został odwołany z funkcji wikariusza oraz odsunięty od pełnienia jakichkolwiek funkcji duszpasterskich.

- Wyrażamy głębokie ubolewanie z powodu zgorszenia, jakie mogło powstać w związku z czynami zarzucanymi duchownemu. W modlitwie przed Bogiem będziemy prosić o naprawę powstałego zła i zaleczenie ran tych, którzy zostali nim dotknięci - napisał w specjalny oświadczeniu ks. Rafał Kowalski rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Policja zabezpieczyła nagrania związane z tą sprawą. Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu już wszczęła śledztwo. - Ze względu na dobro postępowania na tym etapie nie będziemy udzielali żadnych informacji - ucina wszelkie pytania Małgorzata Klaus, rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Nie zdradza także, czy kapłani, których nazwiska pojawiają się na nagraniach zostali już przesłuchani w tej sprawie.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Materiał oryginalny: Seksskandal we wrocławskim kościele. Jest śledztwo - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 146

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Pismo Święte mówi - Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. (Mt 18, 6-7)
G
Gość

Kuria rządzi, Kuria radzi, Kuria nigdy Was nie zdradzi !

v
viceversa

Jeden i drugi.Rozkręciły się dwa pedzie.

C
Ciekawski

Tak się zastanawiam co dzieje się w tej sprawie?
Cisza jak makiem zasiał. Niby kuria powołała komisję niby prokuratura coś bada, a ksiądz Kosendiak widywany jest jak gdyby nigdy nic w rodzinnej parafii na Sepolnie.
Czy będzie tak samo jak w przypadku Igora Stachowiaka, że wszyscy wszystko tuszują?
A może to Ci sami bandyci z policji co skatowali na komisariacie niewinnego człowieka, przyczynili do tego że pewna Pani została wdową?
Mówił o tym Kosendiak w swojej ujawnionej wypowiedzi.
Ktoś coś wie?
Może redakcja gazetywrocławskiej coś wie, czy też sprawę dopuściła, bo tak wygodniej?

P
Pudlica Czika

Jedno jest pewne. Drugiego takiego śmieszka nie zaznamy już nigdy w tej archidiecezji. Pomijając butę i arogancję oraz kabaret jaki ów mały człowiek raczył uczynić z Sakramentu Kapłaństwa wciąż nie mogę uwierzyć jak można być tak przyćmionym na umyśle aby epatować w przestrzeni publicznej swoimi fotami ( swoją drogą szału nie było, z czym do ludzi ). Widać jednak niezliczone ordery, stanowiska oraz urojona egzaltacja wokół własnej osoby nie idą jednak w parze z logiką myślenia, przykre. Ku przestrodze dla potomnych. Tymczasem u progu Wielkiego Tygodnia pozostaje nam życzyć sobie wzajemnie autentycznego Zmartwychwstania w każdym z wymiarów życia...

T
Tomasz

Nie pozwolę się obrażać. Napisałem w domyśle, że tak może być. Ale nie napisałem, że tak jest. A to spora różnica. Rozróżniam czym są fakty, teza, czy hipoteza. Potrafię logicznie myśleć. To, że moja forma, czy treść wypowiedzi komuś nie pasuje, to nie powód żeby inwektywy pod moim adresem na forum wypisywać.

K
Kasia

myślał że wsypie innych homo a sam został przyłapany w tak prosty sposób ... śmieszny mały człowiek o małym rozumku...

G
GoranN

jak to dobrze że nawróciłem się do Boga (z ateizmu) w innym kościele niż katolicki ! Z wielu powodów nie wyobrażam sobie funkcjonowania w KK , a jakbym spotkał takich księży jak opisani w artykule to zapewne nigdy nie zostałbym chrześcijaninem ! Usłyszałem ewangelię i oddałem swe życie Panu Jezusowi w jednym z kościołów protestanckich (nie będę mówił którym żeby nie być posądzonym o propagandę) , m.in. dlatego że zobaczyłem że ludzie faktycznie żyją tak jak wierzą, zgodnie z Pismem Świętym, bez obłudy i manipulacji. Zacząłem poznawać Pismo Święte i boża prawda dotknęła mojego serca, doświadczyłem rzeczy ponadnaturalnych ! Ale takie rzeczy w ogóle nie są tolerowane, gdyby Pastor czegoś takiego się dopuścił (nie słyszałem o takim przypadku w mojej denominacji, tam są ludzie którzy naprawdę chcą służyć Bogu) to wyleciałby z hukiem z Kościoła (nie do innej parafii ale w ogóle byłby skreślony z listy członków kościoła). Wiem że jest w KK wielu ludzi szczerze gorliwych i kochających Boga (mam takich znajomych) ale trochę się im dziwię że chcą dalej trwać w czymś takim, przepełnionym hipokryzją, obłuda i żądzą władzy. No ale to ich wybór, ja rozumiem też że w polskiej kulturze zmiana Kościoła to coś bardzo trudnego, w każdym razie we Wrocławiu jest sporo różnych wyznań chrześcijańskich i niekoniecznie trzeba być w tej pod szyldem Watykanu. Ja uważam że jeśli ktoś poważnie traktuje nauczanie Pana Jezusa to z pewnymi ludźmi i zachowaniami nie będzie chciał mieć nic wspólnego, ale to już każdy w swoim sercu uczciwie powinien podjąć taką decyzję. Tak do przemyślenia fragment z Ewangelii wg Świętego Mateusza :

Mat. 6:5-21 5. A gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy, gdyż oni lubią modlić się, stojąc w synagogach i na rogach ulic, aby pokazać się ludziom; zaprawdę powiadam wam: Otrzymali zapłatę swoją. 6. Ale ty, gdy się modlisz, wejdź do komory swojej, a zamknąwszy drzwi za sobą, módl się do Ojca swego, który jest w ukryciu, a Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odpłaci tobie. 7. A modląc się, nie bądźcie wielomówni jak poganie; albowiem oni mniemają, że dla swej wielomówności będą wysłuchani. 8. Nie bądźcie do nich podobni, gdyż wie Bóg, Ojciec wasz, czego potrzebujecie, przedtem zanim go poprosicie. 9. A wy tak się módlcie: Ojcze nasz, któryś jest w niebie, Święć się imię twoje, 10. Przyjdź Królestwo twoje, Bądź wola twoja, jak w niebie, tak i na ziemi. 11. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. 12. I odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom; 13. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego; Albowiem twoje jest Królestwo i moc, i chwała na wieki wieków. Amen. 14. Bo jeśli odpuścicie ludziom ich przewinienia, odpuści i wam Ojciec wasz niebieski. 15. A jeśli nie odpuścicie ludziom, i Ojciec wasz nie odpuści wam przewinień waszych. 16. A gdy pościcie, nie bądźcie smętni jak obłudnicy; szpecą bowiem twarze swoje, aby ludziom pokazać, że poszczą. Zaprawdę powiadam wam: Odbierają zapłatę swoją. 17. Ale ty, gdy pościsz, namaść głowę swoją i umyj twarz swoją. 18. Aby nie ludzie cię widzieli, że pościsz, lecz Ojciec twój, który jest w ukryciu, a Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odpłaci tobie. 19. Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie je mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje podkopują i kradną; 20. Ale gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie podkopują i nie kradną. 21. Albowiem gdzie jest skarb twój tam będzie i serce twoje.

M
Myślący

Jak wiesz co się działo przez 20 lat to napisz! W sądzie będzie szybciej źądać od ciebie mądralo odszkodowania.

M
Mirandolina

Drogi Wikariuszu mniemam, że nikt tu poniżej nie wydał wyroku, wyroku w świetle prawa, którego znajomością tak dobitnie powyżej się chwalisz.
Być może Adrian K. będzie miał praworzadny proces, choć o to w tym kraju coraz trudniej.
Nie słyszałam by jakiś gej musiał iść do sądu i odbyć proces by Sąd stwierdził że jest gejem. Adrianowi K. po prostu brakuje odwagi i dlatego by ukryć swoje preferencje poszedł do seminarium. Do tego że lubi chłopców i woli z Nimi się bawić nie potrzeba sądu ani wyroku, a tak po ludzku za dużo ludzi o tym mówi i to zarówno jak tu można przeczytać ludzi z dzielni, byli parafianie z różnych parafii czy koledzy księża.
Więc Wikariuszu nie ma co się złościć. Ludzie od zawsze oceniali i będą oceniać i sąd do tego nie potrzebny. Niestety dla Adriana K. więcej przemawia na jego niekorzyść. Ocena jego zachowań, nawet niezwiązana z tym artykułem przez osoby które miały z Nim doczynienia jest tak bardzo krytyczna, że działa to na jego szkodę. Łatwiej bowiem tym co go znają jest uwierzyć w źle rzeczy z jego strony niż dobre.
Ktoś tam pisał nosił głowę wyżej niż papież i uważał się za wyrocznie. Takiego traktowania innych ludzie nigdy mu nie zapomną.

M
Mirandolina

Drogi Wikariuszu mniemam, że nikt tu poniżej nie wydał wyroku, wyroku w świetle prawa, którego znajomością tak dobitnie powyżej się chwalisz.
Być może Adrian K. będzie miał praworzadny proces, choć o to w tym kraju coraz trudniej.
Nie słyszałam by jakiś gej musiał iść do sądu i odbyć proces by Sąd stwierdził że jest gejem. Adrianowi K. po prostu brakuje odwagi i dlatego by ukryć swoje preferencje poszedł do seminarium. Do tego że lubi chłopców i woli z Nimi się bawić nie potrzeba sądu ani wyroku, a tak po ludzku za dużo ludzi o tym mówi i to zarówno jak tu można przeczytać ludzi z dzielni, byli parafianie z różnych parafii czy koledzy księża.
Więc Wikariuszu nie ma co się złościć. Ludzie od zawsze oceniali i będą oceniać i sąd do tego nie potrzebny. Niestety dla Adriana K. więcej przemawia na jego niekorzyść. Ocena jego zachowań, nawet niezwiązana z tym artykułem przez osoby które miały z Nim doczynienia jest tak bardzo krytyczna, że działa to na jego szkodę. Łatwiej bowiem tym co go znają jest uwierzyć w źle rzeczy z jego strony niż dobre.
Ktoś tam pisał nosił głowę wyżej niż papież i uważał się za wyrocznie. Takiego traktowania innych ludzie nigdy mu nie zapomną.

w
wikariusz

Ciekaw jestem, czy jeśli w toku prac komisji i prokuratorskiego śledztwa którykolwiek z wymienionych księży okaże się niewinny, to ilu z was zdobędzie się na przeprosiny za te komentarze? Będzie pewnie jazgot, że zamiecione pod dywan itp itd. Wam nie potrzeba dowodów, bo wy i tak wiecie najlepiej. Szkoda tylko, że zapomnieliście o zasadzie praesumptio boni viri (domniemania niewinności). Dobrze napisał jeden z przedmówców: Sępy się zleciały, bo padlina została rzucona. Dla przypomnienia: Art. 11 ust. 1 Powszechna Deklaracja Praw Człowieka stanowi, że: Każdy człowiek oskarżony o popełnienie przestępstwa ma prawo, aby uznawano go za niewinnego dopóty, dopóki jego wina nie zostanie mu udowodniona zgodnie z prawem podczas publicznego procesu, w którym miał wszystkie gwarancje konieczne dla swojej obrony;
art. 14 ust. 2 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych przewiduje, że: Każda osoba oskarżona o popełnienie przestępstwa ma prawo być uważana za niewinną aż do udowodnienia jej winy zgodnie z ustawą;
art. 6 ust. 2 Europejska Konwencja Praw Człowieka potwierdza, że: Każdego oskarżonego o popełnienie czynu zagrożonego karą uważa się za niewinnego do czasu udowodnienia mu winy zgodnie z ustawą.
Art. 42 ust. 3 Konstytucji RP : Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.
Kodeks postępowania karnego art. 5 § 1: Oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem.

G
Gość

Największą aferą jest nowy arcybiskup

z
zosia

Urządził łaźnię na dworze i podglądał chłopaczków jak się kąpali

C
Cukiereczek

Wydaje się nie trzeba nazbyt lotnego umysłu aby zrozumieć, że to raczej wina poprzedniej " Elity " doprowadziła do tego czego aktualnie jesteśmy świadkami. Pieprzenie kotka za pomocą młotka, układy, układziki, pierdololo oraz rozgryweczki personalne. Miejmy nadzieję, że Biskup w Kaliszu ( według naiwnych wszechmogący) ma się z pyszna oraz ma teraz dobry ubaw z wokół panującego danse macabre. Wszystko ma jednak swoje granice...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3