Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjna decyzja - odbudujemy zamek

Iwona Kamieńska
Inicjatywa odbudowy ruin zamku to nie nowość. Czy po wielu latach doczeka się ona finału?
Inicjatywa odbudowy ruin zamku to nie nowość. Czy po wielu latach doczeka się ona finału? Stanisław Śmierciak
Już wiosną zaczną się wstępne prace archeologów. To pierwszy krok do odbudowy sądeckiej warowni.

Wiosną tego roku wzgórze zamkowe w Nowym Sączu z ruinami warowni wzniesionej przez Kazimierza Wielkiego stanie się terenem badań archeologicznych.

Badania te mają przynieść odpowiedź na pytanie o dawny kształt budowli. Po ustaleniu przebiegu murów na przestrzeni dziejów można będzie przystąpić do sporządzenia planu odbudowy zamku.

Wczoraj prezydent miasta Ryszard Nowak poinformował nas, że incjatywa związana z odbudową powraca w konkretnych działaniach wraz z trudnym pytaniem - którą wersję warowni przywrócić
do "życia".

To pytanie bardzo ważne, były bowiem momenty w dziejach, gdy dyplomatycznie określano sądeckie włości Jagiellonów jako jedną z niezbyt ładnych królewskich budowli w Polsce.

- Na pewno nie będziemy dążyć do odbudowy zamku w takim kształcie w jakim istniał tuż przed wojną. Zanim zapadnie ta najważniejsza decyzja, muszą zostać przeprowadzone wspomniane badania archeologiczne. Dopiero później można będzie przystąpić do sporządzenia projektów architektonicznych i do starań o pieniądze na tę inwestycję - powiedział Nowak.

Nie jest wykluczone, że podczas prac archeologicznych zostanie wyjaśniona tajemnica sądeckich lochów, które są obiektem zainteresowania i licznych domysłów szczególnie wśród młodych sądeczan.

- Sam jako młody człowiek szukałem w okolicy zamkowego wzgórza wejścia do tych lochów - mówi Nowak.

- Rzeczywiście Stare Miasto miało niegdyś rozbudowane podziemia. Nie bardzo wiadomo dziś, co się z nimi stało i w jakim znajdują się stanie po wojennych zawieruchach. Miejmy nadzieję, że przynajmniej częściową odpowiedź na to pytanie przyniosą badania archeologów.

Odbudowa sądeckiego zamku to element szerszych planów odnowy starego miasta. W planie rewitalizacji starówki, który będzie przedmiotem dyskusji na najbliższej sesji rady miasta jest też wśród innych inwestycji projekt gruntownego porządkowania tak zwanego Maślanego Rynku
i zaniedbanej ulicy Wałowej.

- Ta ulica łącznie z Maślanym Rynkiem ma potencjał, aby stać się miejscem bardzo atrakcyjnym pod względem handlowym i turystycznym. Mamy w planach stworzenie hali targowej w miejscu obecnej siedziby straży pożarnej, powiększenie istniejących parkingów, uporządkowanie samego Maślanego Rynku z zachowaniem jego dotychczasowej funkcji oraz remont schodów wiodących
na ulicę Lwowską - zapowiada prezydent Nowak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska