Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skalniaki do ogrodu. Które rośliny najlepiej posadzić na skalniaku, aby pięknie rosły? Najlepsze propozycje [GALERIA] 28.04.21

oprac.: Anna Nowak
Skalniak to jedna z najpopularniejszych i najbardziej urozmaiconych aranżacji w przydomowych ogrodach. Bez wątpienia wygląda pięknie, jednak nie jest łatwy w utrzymaniu. Rośliny skalne wymagają bowiem specyficznego środowiska. Aby uzyskać zamierzony "efekt wow" musimy dobrać specjalne gatunki roślin. Jakie? Jak je pielęgnować? Podpowiadamy i przedstawiamy propozycje skalniaków do ogrodu.

Założenie skalniaka krok po kroku

Skalniak może być prawdziwą ozdobą oraz wizytówką ogrodu. Odpowiednia forma oraz rozmieszenie roślin sprawią, że jako pierwszy będzie rzucał się w oczy. Jednak jak założyć skalniak, aby rzeczywiście dawał efekt wow?

  • Przede wszystkim pamiętajmy, że zadaniem skalniaków jest odwzorowanie naturalnego, górskiego środowiska. Rośliny nie mogą więc być ułożone idealnie jak od linijki. To właśnie twórczy nieład nadaje mu największego uroku.
  • Zarówno kolor jak i kształt kamieni należy dobrać według własnych upodobań. Nie ma żadnego konkretnego wzoru, jednak najlepiej, aby były one nieregularne. Nadadzą się do tego np. dolomity lub bazalty. Można również dodać żwirek.
  • Do ustawienia kamieni należy wybrać lekki wzgórek, aby zapewnić odpływ wody. Powinien on być osłonięty od wiatru oraz nie znajdować się w pobliżu dużych drzew, aby nie tworzyły roślinom cienia.
  • Najodpowiedniejszym podłożem są gleby dobrze przepuszczalne. Zwykłą ziemię można jednak zmieszać z gruboziarnistym piaskiem lub torfem, aby zapewnić roślinom odpowiednie środowisko do wzrostu.
  • Sadząc rośliny należy pamiętać o zachowaniu odstępów pomiędzy nimi. Warto wybrać te podobne kolorystycznie, aby nie stworzyć zbyt duże misz-maszu i nieładu.

Rośliny na ogrodowy skalniak

Najlepszymi roślinami na skalniak są bez wątpienia te wysokogórskie, m.in. rośliny zielne, cebulowe, bulwiaste, płożące się iglaki lub byliny. Aby kompozycja nie wyglądała zbyt monotonnie można wykorzystać różne grupy roślin, tworząc tak zwany skalniak mieszany.

Rośliny, które najczęściej wykorzystuje się na skalniaki są odporne na suszę. Mają one jednak wysokie zapotrzebowanie na światło. W dodatku pochodzą z terenów górskich oraz wzrastają na lekkim zboczu.

Oto najlepsze propozycje:

  • Barwinek pospolity - niebieskie kwiaty oraz skórzaste, ciemnozielone liście to znak rozpoznawczy.
  • Czyściec wełnisty - kolejna roślina tworząca dywan. Jej liście porośnięte są małymi srebrnymi włoskami, co sprawia, że wyglądają, jakby były porośnięte wełną.
  • Floks szydlasty - floks znany jest z tego, że tworzy swego rodzaju gęste dywaniki, pokrywając ziemię pod sobą. Kwiaty są w kolorze różowym, fioletowym lub białym.
  • Goryczka bezłodygowa - bylina; również roślina o niebieskich kwiatach, którą widać już z bardzo daleka.
  • Janowiec skrzydlaty - roślina o jaskrawożółtych kwiatach, obok których nie można przejść obojętnie. Należy ona do rodziny motylkowatych, czyli w symbiozie z bakteriami brodawkowymi może sama zaopatrywać się w azot z atmosfery.
  • Klarkia wdzięczna - roślina o pięknych, gęstych, różowych kwiatach, które wyrastają w kątach liści w górnej części pędów.
  • Miłek letni - niestety jest to roślina jednoroczna, jednak o pięknym, zielonym kolorze liści oraz krwisto-czerowonych kwiatach z czarnym środkiem.
  • Ramonda pirenejska - połączenie drobniutkich fioletowych, białych lub różowych kwiatuszków z ciemnymi, zielonymi i pomarszczonymi liśćmi.
  • Rozchodnik - jest to najbardziej znana roślina skalniakowa z charakterystycznymi, grubymi liśćmi magazynującymi wodę. Warto wspomnieć, że odmian rozchodnika jest ok. 500, co daje duże pole do popisu i urozmaicenia skalniaka.
  • Rojnik - rojniki to niezwykle popularne rośliny o mięsistych, gładkich liściach. Rozety występują w wielu odcieniach i barwach, natomiast kwiaty są najczęściej białe, czerwone lub różowe.
  • Rozwar wielokwiatowy - często nazywany dzwonkiem, ponieważ właśnie w taki kształ układają się jego kwiaty w kolorze różowym, niebieskim lub białym.
  • Szarotka alpejska - szarotka znana jest przede wszystkim z szarobiałego futerka pokrywającego jej liście. Należy do jednej z najczęstszych roślin skalniakowych.
  • Ukwap dwupienny - najciekawsze w ukwapie są jego srebrzystoszare liście. Kwiaty natomiast są koloru różowego lub kremowego.
  • Wilczomlecz mirtowaty - dla wielu osób roślina o wręcz egzotycznym wyglądzie. Co ciekawe jej ulistnione pędy kształtem przypominają walca.
  • Żagwin ogrodowy - jest zimozielona bylina, której liście w lecie pokrywają się wieloma drobniutkimi purpurowofioletowymi kwiatami.

Jak dbać o ogrodowego skalniaka?

Jeśli zdecydujemy się założyć skalniaka, należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu oraz sprawdzaniu stabilności konstrukcji kamiennych, żwirku oraz roślin, czy nie za luźno tkwią w podłożu. Po przyjęciu się wszystkich roślin ważne jest systematyczne nawadnianie.

Aby zobaczyć ciekawe propozycje aranżacji skalniaka, uwzględniających wypisane powyżej rośliny, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska